Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

Wybór grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego to jeden z najważniejszych, jakie musimy podjąć, decydując o instalacjach w domu. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników, niestety krążące w Internecie opinie często opierają się na półprawdach.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA

Z kotłem węglowym

Jeśli "podłogówka" ma współpracować z kotłem na paliwo stałe, to powinien to być nowoczesny kocioł z podajnikiem i dobrym sterownikiem oraz koniecznie układem mieszającym, pozwalającym nie tylko obniżyć temperaturę na zasilaniu, ale również podnieść ją na powrocie. Prosty kocioł zasypowy raczej się tu nie sprawdzi.

Jak to powinno być z temperaturą wody powracającej do kotła na węgiel? Z tego co wiem producenci zalecają, by temp. wody powracającej nie była niższa niż 65°C. Zakłada się drugi mieszacz mieszający wodę powrotną z gorącą z zasilania? Zrobi się z tego trochę zabawy - jeden mieszacz na zasilaniu, drugi na powrocie, a wszystko tak, by gorąca woda nie wróciła najłatwiejszą drogą do kotła...

Oczywiście da się to zrobić wykorzystując np. czterodrożny zawór mieszający. Jednak zawsze oznacza to pewne skomplikowanie instalacji i większe koszty jej wykonania.

Podłogówka czy grzejniki? A może razem?

Połączenie obu sposobów ogrzewania jest coraz powszechniejsze - zwykle ogrzewanie podłogowe jest na parterze, a grzejnikowe w sypialniach na piętrze lub poddaszu. Jeśli zapytamy, jak to połączyć możemy dostać następującą odpowiedź:

Podłogówka powinna być na powrocie z grzejników.

Niby wszystko w porządku - woda, płynąc przez grzejniki, wstępnie się ochłodzi i będzie odpowiednia dla podłogówki. To jednak tylko pozory. Wyobraźmy sobie, że mocniej przygrzewa słońce, w sypialniach na poddaszu robi się na tyle ciepło, że zawory termostatyczne przy grzejnikach się przymykają. Tyle że oznacza to równocześnie spadek przepływu przez "podłogówkę" na dole, a tam wcale nie jest jeszcze wystarczająco ciepło!

Łączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikowym praktycznie zawsze wymaga zastosowania mieszaczy. Nie jest to też proste, a zaawansowane układy z w pełni niezależnym sterowaniem obiegami grzejnikowymi i podłogowymi są na tyle drogie, że automatyka kosztuje nawet drugie tyle co kocioł.

Co na podłodze?

Wybór każdego ze sposobów ogrzewania oznacza pewne ograniczenia - grzejniki są rzucającym się w oczy elementem wnętrza, choćby dlatego, że nie powinno się ich zasłaniać meblami. W przypadku ogrzewania podłogowego nie wszyscy akceptują ograniczenia związane ze sposobem wykończenia podłogi.

Za nic nie zmieniłabym pięknego parkietu w salonie na terakotę, a już zupełnie nie wyobrażam sobie czegoś takiego w sypialni. Nawet jakby podłoga była ciepła, to w żaden sposób nie da się porównać z miękką puszystą wykładziną albo dywanem.

Popularne przekonanie, że mając "podłogówkę", trzeba zdecydować się na płytki ceramiczne lub kamień, jest nieprawdziwe, choć rzeczywiście te materiały są szczególnie polecane, bo najlepiej przewodzą ciepło. Niektóre wykładziny czy panele producenci dopuszczają zaś do stosowania na ogrzewanie podłogowe, ale oznacza to jedynie, że materiał wytrzyma taką eksploatację i nie tracimy gwarancji. Praw fizyki nie da się zmienić, ilość ciepła trafiająca do pomieszczenia zawsze będzie mniejsza w porównaniu z podłogą pokrytą dobrze przewodzącym materiałem i trzeba to uwzględnić już na etapie projektu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Schemat: Najbardziej typowy sposób połączenia ogrzewania podłogowego z grzejnikowym
Najbardziej typowy sposób połączenia ogrzewania podłogowego z grzejnikowym. W większości sytuacji wystarczy mieszacz i czujnik temperatury, choć automatyka kotła "widzi" całą instalację jako jeden obieg

Ogrzewanie dla alergika

Na temat ogrzewania podłogowego w domu dla alergika można przeczytać sprzeczne opinie, nawet zupełnie absurdalne.

W pokojach sypialnianych nie powinno się stosować podłogówek i innych nośników energii powodujących nadmierne unoszenie się kurzu, mając podłogówkę w sypialni, to tak jakbyśmy spali z głową w pojemniku od odkurzacza i takie same efekty będą w naszych płucach.

Matko, po co rozpowszechniać taką głupią obiegową opinię że podłogówki nie należy montować w sypialniach, przecież ona w ogóle nie ma uzasadnienia w praktyce. Podłogówka w sypialniach bardzo dobrze się sprawdza, a astmatycy się przy podłogówce w sypialni bardzo dobrze czują (to już wiem z doświadczenia). Poza tym przecież od czego są nastawy jak się zrobi za gorąco. Jeśli ktoś twierdzi że jest przeciwnie to chcę mieć na to konkretny dowód a nie tylko powtarzanie po innych. Proszę zapytać o to ludzi zajmujących się systemami ogrzewania: jakoś większość z nich w swoich domach pozakładała podłogówki zarówno na parterze jak i na piętrze, ciekawe dlaczego?

Konwekcja w przypadku ogrzewania podłogowego zachodzi co prawda na dużej powierzchni, ale słabo, bo jej intensywność zależy od różnicy temperatury, a temperatura podłogi jest tylko o kilka stopni wyższa od temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe jest właśnie polecane dla osób uczulonych na kurz, bo ruch powietrza jest ograniczony, a kurz nie jest przypiekany na mocno rozgrzanych elementach (inaczej niż w wysokotemperaturowym grzejniku). Ponadto decydując się na ogrzewanie podłogowe, rezygnujemy z puszystych dywanów i wykładzin, będących siedliskami kurzu.

Bo jest najzdrowsza, a tu chodzi o promieniowanie cieplne, a nie jakieś inne. Rozkład temperatury przy dobrze dobranej podłogówce jest optymalny dla człowieka, i jeśli nie przesadzamy i dbamy o czystość podłóg, to żaden kurz i pył się nie unosi, a poza tym dochodzi jeszcze coś takiego, że przy podłogówce nie stosuje się dywanów, a więc i tu nie ma gdzie zalegać kurz i roztocza, a dla alergika jest to wręcz zbawienne.

Oczywiście, że ogrzewanie podłogowe jest zaleta ale dobrze zrobione i pracujące na określonych warunkach: temp. w pomieszczeniu maks. 21°C, a temp. podłogi nie przekraczająca 23–24°C (na powierzchni podłogi). Jak przekroczymy temp. 24°C, to tak jak byśmy spali w worku czy pojemniku odkurzacza, a druga sprawa to, że temp. podłoża ok. 25°C jest nienaturalną temp. dla stóp i niektórzy ludzie mogą po 5-10 latach chorować na nogi i o tym należy pamiętać. Przy dobrze izolowanym domu to podłogówka sama sobie poradzi aby utrzymać temp. pomieszczenia ale niezbędne jest sterowanie pogodowe aby nie przegrzewać podłogi.

To prawda, że ogrzewanie podłogowe musi spełniać specyficzne wymogi i najlepiej jeśli współpracuje z automatyką pogodową. Jednak opinia, że przekroczenie temperatury 24°C przez powierzchnię podłogi jest groźne dla zdrowia jest grubo przesadzona. Podobnie jak to, że mając ogrzewanie podłogowe nie można przekroczyć temperatury 21°C w pomieszczeniu.

Ciepło, gdzie trzeba

Dość często pojawia się obawa, że ogrzewanie podłogowe nie będzie wystarczająco wydajne i pomieszczenia będą niedogrzane.

Czy potrzebne są również grzejniki przy podłogówce, bo mój mąż twierdzi, że tak, a ja, choć się na tym kompletnie nie znam, uważam, że są zbędne.

W większości sytuacji grzejniki będą niepotrzebne. W pobliżu ścian zewnętrznych, w pasie 0,5-1 m rurki układa się gęściej, bo straty ciepła są tam największe. Czasem dodatkowy grzejnik może być przydatny w pobliżu dużych okien lub drzwi tarasowych, bo ich izolacyjność zawsze jest kilkakrotnie gorsza niż izolacyjność ściany. Ewentualnie można pomyśleć o wykonania w tym miejscu przyłączy do grzejnika, na razie je zamaskować, ale móc łatwo zainstalować tam grzejnik w razie potrzeby.

Proponowałbym dać gałązkę i schować w ścianie, żeby w razie czego zamontować ten grzejnik.

Co do sposobu układania rur, ich rozstawu czy temperatury wody, trzeba zdać się na specjalistę - projektanta. Krążące w sieci opinie mogą wprowadzić w błąd. 

Układ meandrowy zawsze spowoduje, że temperatura podłogi będzie nierówna. Ślimakowy jest dużo lepszy, bo masz naprzemiennie rurki z wodą zasilającą i powracającą - temperatura się wyrównuje.  

To prawda, albo raczej półprawda, bo straty ciepła w pomieszczeniu mogą być różne w różnych miejscach - większe pod oknami i wzdłuż ścian zewnętrznych. Jeśli więc tam trafi bardziej gorąca woda w układzie meandrowym, będzie to korzystne. Dlatego każda instalacja powinna być przemyślana przez dobrego projektanta - to co w jednym miejscu będzie wadą, w innym może być zaletą.

Schemat: Najpopularniejsze sposoby układania rur ogrzewania podłogowego: (a) meandrowy; (b) ślimakowy (spiralny)
Najpopularniejsze sposoby układania rur ogrzewania podłogowego: (a) meandrowy; (b) ślimakowy (spiralny). Zwykle ślimakowy uznaje się za lepszy, ale meandrowy może być bardzo korzystny, jeśli rury ułożone są tak, by bardziej gorąca część znalazła się przy ścianie zewnętrznej

A jaki sposób ogrzewania będzie najlepszy w domu energooszczędnym? Czy w starym domu o dość słabej izolacyjności warto decydować się na ogrzewanie podłogowe?

Z ogrzewaniem podłogowym wiąże się ograniczenie maksymalnej mocy grzewczej, wynikające z dopuszczalnej maksymalnej temperatury podłogi. Wynosi ono ok. 100 W/m2, z wyjątkiem stref brzegowych i łazienek, gdzie moc maksymalna, w związku z dopuszczalną wyższą temperaturą, może sięgnąć ok. 170 W/m2. W starych źle ocieplonych domach może to być zbyt mało w czasie dużych mrozów.

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że także w bardzo energooszczędnych domach, gdzie do pokrycia strat ciepła wystarczy moc 10-20 W/m2, mogą pojawić się problemy. Przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło różnica pomiędzy temperaturą wody zasilającej i powracającej wynosiłaby 1-2°C, jeśli rozstaw rurek byłby typowy. A to zbyt mało, by kocioł pracował właściwie.

Można by oczywiście ułożyć rurki tylko w wąskim pasie wzdłuż ścian zewnętrznych, tylko że wówczas efekt będzie podobny do umieszczenia tam niewielkich grzejników.

Czas decyzji

Ostatecznie decyzje o wyborze sposobu ogrzewania każdy musi podjąć sam, uwzględniając różne uwarunkowania techniczne, ceny za robociznę i materiały, które uda się wynegocjować, czy wreszcie swoje upodobania estetyczne. Nigdy nie powinna to być decyzja pochopna.

Decyzja, czy grzejniki czy ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe, jest decyzją nieodwracalną.

Dlatego musi być dobrze umotywowana dla każdego inwestora indywidualnie.

Należy uwzględnić m.in. sposób pokrycia podłogi, planowane umeblowanie oraz jego zagęszczenie, potrzeby cieplne i zwyczaje domowników, należy wyznaczyć potencjalne strefy dłuższego przebywania oraz długotrwałej pracy siedzącej itd.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Wieland

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Piotr Chmielewski

05 Lip 2017, 11:33

Innym rozwiązaniem byłoby np. ogrzewanie sufitowe. Trochę odwrócenie całego układu ale również stosowane. Można też grzać nie tylko standardowymi piecami i całym układem CO z wodą ale na przykład panelami na podczerwień. Co w przypadku umiejscowienia na suficie bardzo fajnie ...

time image

23 Cze 2017, 09:24

Chodzi mi tylko o ciepłą podłogę. Powierzchnia do ułożenia to ok. 2 m2.

time image

21 Cze 2017, 11:40

Witam Jak rozumiem chodzi o ogrzewanie elektryczne, jednak do jego doboru potrzebna jest większa ilość danych. Nie wiemy czy ma być to system oferujący komfort cieplej podłogi, czy też podstawowe ogrzewanie łazienki? Czy podana powierzchnia łazienki to powierzchnia całkowita ...

time image

Gość Jerzy

20 Cze 2017, 13:30

Planuję remont łazienki i przy okazji chcę zrobić ogrzewanie podłogowe po skuciu starych płytek. Jak się do tego najlepiej zabrać? Jaki będzie koszt przy łazience 6m2 i czy może mi to ułożyć i podłączyć sam glazurnik czy trzeba do tego oddzielnego speca?

time image

Gość Ryzykant

31 Sty 2013, 17:41

2 lata temu stanąłem przed wyborem rodzaju ogrzewania, dużo przeczytałem na temat zalet i wad jednego i drugiego systemu i powiem szczerze; mniej wiedziałem niż przed rozpoczęciem lektury. Nie mniej jednak zdecydowałem się; trochę z duszą na ramieniu na ogrzewanie podłogowe - być ...

time image

Gość Piotr Grzybowo

31 Sty 2013, 08:36

Poprawka do kosztów- podana suma to całkowity koszt użytkowania energii elektrycznej w domu - nie mamy gazu.Pompa kosztuje około 2-2.5tys zł rocznie - mam osobny licznik -D

time image

Gość Piotr Grzybowo

31 Sty 2013, 08:30

Mam podłogówke ślimakową w całym domu parterowym - typu Kanadyjczyk-pod terakotą we wszystkich pokojach, Jest dobrana prze instalatora z zagęszczeniem stref tam gdzie trzeba. Współpracuje czy tez jest zasilana z powietrznej pompy ciepła Nibe Fighter 2020 10kW, sprawdza się znakomicie, ...

time image

Gość adiqq

01 Lis 2012, 19:10

Cytat dzięki o Wielki a powiedz mi jeszcze w łaskawości swojej czy trzeba to przewidzieć już na etapie projektowania (większa moc podłogówki) czy tylko później podwyższyć jej temperaturę? OZC ma tę zaletę, że jak ...

time image

01 Lis 2012, 17:29

Cytat dzięki o Wielki a powiedz mi jeszcze w łaskawości swojej czy trzeba to przewidzieć już na etapie projektowania (większa moc podłogówki) czy tylko później podwyższyć jej temperaturę? jak kupisz produkt przeznaczony ...

time image

01 Lis 2012, 16:15

dzięki o Wielki a powiedz mi jeszcze w łaskawości swojej czy trzeba to przewidzieć już na etapie projektowania (większa moc podłogówki) czy tylko później podwyższyć jej temperaturę?

time image

01 Lis 2012, 15:37

Cytat A jak to jest z dywanem na podłogówce? Może być np w sypialni przy łóżku? Udzielam Ci blogoslawienstwa na posiadanie dywanu tak samo jak z panelami, trzeba kupowac dywany/ chodniczki przeznaczone do ogrzewania podlogowego.

time image

01 Lis 2012, 14:11

Cytat ... pokoje ,łazienka są w przedziale 8-15m2 i ludzie mają podłogówkę na takich powierzchniach i są szczęśliwi i zadowoleni. Pewnie nie wiedzą, że nie powinni A jak to jest z dywanem na podłogówce? Może być np ...

time image

31 Paź 2012, 21:59

Cytat Kaloryfer sprawdza się w małych pomieszczeniach tak 10-20 m2, natomiast ogrzewanie podłogowe jest lepsze na dużych powierzchniach. To tak twórcze twierdzenie jak to że pompy ciepła nadają się tylko do ogrzewania zabytków

time image

Gość mhtyl

31 Paź 2012, 20:46

Cytat Kaloryfer sprawdza się w małych pomieszczeniach tak 10-20 m2, natomiast ogrzewanie podłogowe jest lepsze na dużych powierzchniach. Kolego widziałeś w domu jednorodzinnym pomieszczenia większe niż 20 m2 (no chyba tylko ...

time image

31 Paź 2012, 19:38

Cytat oczywiście na nieogrzewanej podłodze żadne zarazki się nie mnożą jaka jest temperatura nieogrzewanej podłogi w ogrzewanym pomieszczeniu? 1-2 st mniej niż w pomieszczeniu? I to nie pozwala bakteriom/zarazkom się rozwijać? ...

time image

31 Paź 2012, 12:37

Cytat Kaloryfer sprawdza się w małych pomieszczeniach tak 10-20 m2, .......... Możesz rozwinąć to zagadnienie ?

time image

31 Paź 2012, 12:32

Kaloryfer sprawdza się w małych pomieszczeniach tak 10-20 m2, natomiast ogrzewanie podłogowe jest lepsze na dużych powierzchniach.Nigdy nie słyszałem, aby sanepid robił problemy z ogrzewaniem podłogowym?? Przecież to nie jest klimatyzator, gdzie faktycznie gromadzą się bakterie i ...

time image

30 Paź 2012, 19:47

Cytat Jeśli tak jest, to zaskarżyć debila, o utracone zarobki. Taaa , jeszcze lepiej klątwę nałożyć na drania , niech ma . Cytat I raczej do takiego stomatologa nie chodzić ...

time image

30 Paź 2012, 13:49

Cytat Też bym się wkurzył jakby mi ludziska smarkali na podłogę... to musiało być traumatyczne przeżycie dla inspektora z Sanepidu. ale to jest jakis pomysl. teraz trzeba zaprosic inspektora z sanepidu i poprosic ludzi, zeby dla ...

time image

30 Paź 2012, 08:49

Takie stwierdzenie ze strony inspektora sanepidu, który mimo, że rodzaj męski to jednak biurwa, dowodzi tylko, że niestety, tworzy nowe (własne) prawo i nowe (własne) zasady aseptyki.Jeśli tak jest, to zaskarżyć debila, o utracone zarobki.I raczej do takiego stomatologa nie chodzić, ...

time image

30 Paź 2012, 08:15

Cytat Inspektor z sanepidu ( nie biurwa) twierdzi że na ciepłej podłodze nastepuje lawinowy rozwój wszelkiego typu bakterii ... I blady strach padł na na wszystkich, którzy natenczas podłogówkę zainstalowali.Sanepid przewidział ...

time image

30 Paź 2012, 06:04

W gabinetach jak wiem podłogę myje się raz dziennie, natomiast kaloryfer raczej nigdy Obawiam się, że ktoś miał na pieńku z sanepidem, inaczej spokojnie bym poszedł do sądu.

time image

29 Paź 2012, 20:54

Cytat Inspektor z sanepidu ( nie biurwa) twierdzi że na ciepłej podłodze nastepuje lawinowy rozwój wszelkiego typu bakterii , tak małych że nawet adiqq ich nie zobaczy a jego dzieci to wchłaniają bawiąc się na podłodze i o tym nie wiedzą. ...

time image

Gość adiqq

29 Paź 2012, 20:53

Cytat adiqq - ja bym na Twoim miejscu już się zaczął martwić . ja się zacząłem martwić, jeszcze zanim pierwszą łopatę wbiłem....i sprawy o których piszesz to pan pikuś. Bakterie i pleśń mam w całym domu, a najwięcej to ...

time image

29 Paź 2012, 20:45

oczywiście na nieogrzewanej podłodze żadne zarazki się nie mnożą jaka jest temperatura nieogrzewanej podłogi w ogrzewanym pomieszczeniu? 1-2 st mniej niż w pomieszczeniu? I to nie pozwala bakteriom/zarazkom się rozwijać?

time image

29 Paź 2012, 20:20

Inspektor z sanepidu ( nie biurwa) twierdzi że na ciepłej podłodze nastepuje lawinowy rozwój wszelkiego typu bakterii , tak małych że nawet adiqq ich nie zobaczy a jego dzieci to wchłaniają bawiąc się na podłodze i o tym nie wiedzą. Przeleci pies po takiej podłodze ( wcześniej ...

time image

Gość adiqq

29 Paź 2012, 15:45

Cytat Pisząc o podłogówce, piszę o prawidłowo wykonanej i dobranej instalacji i współcześnie budowane domy, które budowane tylko w zgodzie z przepisami, spełniają warunki „termiczne”, które umożliwiają zastosowanie ogrzewania ...

time image

29 Paź 2012, 11:13

Jeśli powód był taki jak pisałeś, że SANEPID nie dał zgody na podłogówkę w gabinecie dentystycznym, to nie ulega wątpliwości, że głupie biurwy powinny się dokształcić, bo ani przepisy, ani logika nie uprawniają do takiej decyzji, bo SANEPID nic nie ma do sposobu ogrzewania ...

time image

29 Paź 2012, 10:27

Cytat czy ten co bezkrytycznie wierzy w takie „wymagania” Wierzy stomatolog który nie dostał zgody na podłogówkę . Jakie natomiast są przepisy nie wiem . Czytając natomiast artykuł linkowany w pierwszym poście , chciałbym ...

time image

29 Paź 2012, 08:40

jakoś mi zapachniała herezją wierutną.

time image

29 Paź 2012, 08:29

Nie ma takiego przepisu. I nie wiem kto jest większą d… -biurwa z SANEPIDU, czy ten co bezkrytycznie wierzy w takie „wymagania”, zwłaszcza jeśli to „specjalistyczny” wykonawca.No chyba, że ktoś pomylił ogrzewanie sufitowe z podłogowym, bo to też płaszczyzna horyzontalna ...

time image

29 Paź 2012, 07:52

Dlaczego w takim razie sanepid nie pozwala na założenie podłogówki w gabinecie stomatologa ,argumentując tym że bakterie będą fruwać , łe . Więc może ta podłogówka wcale nie jest taka cacy .

time image

29 Paź 2012, 06:29

Cytat 2x więcej styropianu trzeba na podłogę w przypadku ogrzewania podłogowego!!! Czyli dla grzejników min. 10cm a dla ogrzewania podłogowego min 20cm. Koszty x2 na styropian + większe ryzyko, ze podłoga usiądzie.. moze ...

time image

Gość adiqq

29 Paź 2012, 06:01

Cytat 2x więcej styropianu trzeba na podłogę w przypadku ogrzewania podłogowego!!! Czyli dla grzejników min. 10cm a dla ogrzewania podłogowego min 20cm. Koszty x2 na styropian + większe ryzyko, ze podłoga usiądzie.. hehe, ...

time image

28 Paź 2012, 23:10

Cytat 2x więcej styropianu trzeba na podłogę w przypadku ogrzewania podłogowego!!! Czyli dla grzejników min. 10cm a dla ogrzewania podłogowego min 20cm. Koszty x2 na styropian + większe ryzyko, ze podłoga usiądzie.. Już ...

time image

Gość p

28 Paź 2012, 22:50

2x więcej styropianu trzeba na podłogę w przypadku ogrzewania podłogowego!!! Czyli dla grzejników min. 10cm a dla ogrzewania podłogowego min 20cm. Koszty x2 na styropian + większe ryzyko, ze podłoga usiądzie..

time image

28 Paź 2012, 20:09

Cytat jak zwykle Jani mnie uprzedził dodam tylko, że z tym unoszeniem kurzu, to jeden z mitów nt podłogówki..... dzieki.wolałem sie upewnic

time image

28 Paź 2012, 20:05

Cytat jak zwykle Jani mnie uprzedził dodam tylko, że z tym unoszeniem kurzu, to jeden z mitów nt podłogówki..... oprocz tego, ze to mit, to sytuacja jest odwrotna; zwykle grzejniki wywoluja o wiele wieksze krazenie kurzu, niz ...

time image

Gość adiqq

28 Paź 2012, 19:53

Cytat WitamMam pytanie bo sam chcę założyc właśnie podłogówke w tych samych częściach domu plus wiatrołap, ale gdzieś doczytałem że ogrzewanie podłogowe wiąże się z wiekszą ilością kurzu podobnie jak przy kominku czy to prawda?Maciej ...

time image

28 Paź 2012, 19:27

Wręcz przeciwnie. Niska temperatura powierzchni grzewczej nie sprzyja unoszeniu się kurzu.A dom i tak trzeba sprzątać, bo oni podłogówka, ani WM mimo filtrów tego za nas nie załatwi.

time image

28 Paź 2012, 18:50

Cytat Ja u siebie mam tylko częściowo założoną podłogówkę: w łazienkach, kuchni, korytarzach. Natomiast tam gdzie przebywam dłużej tj. salon, jadalnia, sypialnie zainstalowane mam grzejniki i jestem z tego bardzo zadowolony:) ...

time image

28 Paź 2012, 07:58

Nie można też zapominać o piance pod panele, która też musi być przystosowana pod podłogówkę. U siebie mam podłogówkę w całym domu, z tym, że na podłodze płytki położone są na parterze, a panele na piętrze. W obu przypadkach ogrzewanie podłogowe spisuje się rewelacyjnie ...

time image

Gość adiqq

28 Paź 2012, 05:27

Cytat tzn.? Są na polskim rynku takie panele? wejdz do pierwszego z brzegu sklepu z panelami - wszystkie lub prawie wszystkie panele będą przystosowane do ogrzewania podłogowego

time image

27 Paź 2012, 21:54

A dlaczego by miały być niedostępne? Przecież to nie jest technologia kosmiczna.

time image

27 Paź 2012, 21:46

Cytat Jeśli panele są przystosowane do ogrzewania podłogowego to dlaczego nie? tzn.? Są na polskim rynku takie panele?

time image

27 Paź 2012, 21:31

Jeśli panele są przystosowane do ogrzewania podłogowego to dlaczego nie?

time image

27 Paź 2012, 21:29

Cytat Własne zdanie (opinia) to jedno, a sposób wytwarzania ciepła to drugie.Jedno z drugim jest powiązane i trzeba sobie zdawać sprawę że jedne źródła ciepła bardziej będą lubić podłogówkę (ogrzewanie niskotemperaturowe), a innym ...

time image

27 Paź 2012, 20:07

Dżentelmeni nie chwalą się swoimi przygodami, więc co masz mówić

time image

27 Paź 2012, 16:57

hmmm, nie wiem jak to powiedzieć

time image

27 Paź 2012, 16:55

Cytat i dlatego z kominka zrezygnowałem (znaczy w delegacje jeżdżę) Korzystasz z kominków zrobionych przez innych mężów?

time image

Gość adiqq

27 Paź 2012, 16:27

time image

27 Paź 2012, 16:13

Cytat Szczególnie jak własny w delegację wyjechał i dlatego z kominka zrezygnowałem (znaczy w delegacje jeżdżę)

time image

27 Paź 2012, 08:37

Szczególnie jak własny w delegację wyjechał

time image

27 Paź 2012, 08:24

Cytat u nas też tak miało byc - moja żona - mówiła podobnie jak ty teraz się pali 3 razy w roku zawsze cos a jak wtedy nastrojowo i romantycznie i tak mozna przed tym kominkiem, z lampka wina i z mezusiem sie.... no dobra, puscilam ...

time image

Gość adiqq

27 Paź 2012, 08:19

Cytat jestem gotowa na poswiecenia i kosztem codziennego odkurzania, bedzie sie palic w kominku, o u nas też tak miało byc - moja żona - mówiła podobnie jak ty teraz się pali 3 razy w roku

time image

27 Paź 2012, 08:17

Cytat Toć to prawdziwa, najprawdziwsza kobieta z Ciebie jest. Kuchni nie łączysz z salonem, ze względów estetycznych, ale salon z „kotłownią” już tak. Wlaśnie za takie „pozorne” sprzeczności, kocham Was kobitki. nie, to ...

time image

27 Paź 2012, 08:05

Toć to prawdziwa, najprawdziwsza kobieta z Ciebie jest. Kuchni nie łączysz z salonem, ze względów estetycznych, ale salon z „kotłownią” już tak. Wlaśnie za takie „pozorne” sprzeczności, kocham Was kobitki.

time image

27 Paź 2012, 07:26

Cytat Własne zdanie (opinia) to jedno, a sposób wytwarzania ciepła to drugie.Jedno z drugim jest powiązane i trzeba sobie zdawać sprawę że jedne źródła ciepła bardziej będą lubić podłogówkę (ogrzewanie niskotemperaturowe), a innym ...

time image

26 Paź 2012, 20:19

Własne zdanie (opinia) to jedno, a sposób wytwarzania ciepła to drugie.Jedno z drugim jest powiązane i trzeba sobie zdawać sprawę że jedne źródła ciepła bardziej będą lubić podłogówkę (ogrzewanie niskotemperaturowe), a innym będzie to raczej obojętne.Własne odczucia odnośnie ...

time image

26 Paź 2012, 18:11

Cytat Ja u siebie mam tylko częściowo założoną podłogówkę: w łazienkach, kuchni, korytarzach. Natomiast tam gdzie przebywam dłużej tj. salon, jadalnia, sypialnie zainstalowane mam grzejniki i jestem z tego bardzo zadowolony:) ...

time image

19 Paź 2012, 08:53

Ja u siebie mam tylko częściowo założoną podłogówkę: w łazienkach, kuchni, korytarzach. Natomiast tam gdzie przebywam dłużej tj. salon, jadalnia, sypialnie zainstalowane mam grzejniki i jestem z tego bardzo zadowolony:)

time image

11 Paź 2012, 12:54

Cytat no nie zupełnie, ja mam grzejniki i jestem im przeciwny przylaczam sie w nowym domu wszedzie bedzie podlogowka, zadnych grzejnikow. ewentualnie jeden, w lazience.

time image

11 Paź 2012, 06:21

no nie zupełnie, ja mam grzejniki i jestem im przeciwny

time image

Gość adiqq

11 Paź 2012, 06:20

Cytat Jeste przeciwna podłodze ogrzewanej w salonach, pokojach.. co znamienne - przeciwni są prawie zawsze ci, co danej rzeczy nie mają....

time image

10 Paź 2012, 19:53

Cytat Wszyscy pisza o plusach ogrzewania biorąc tylko aspekt grzania, no i ok, jeśli to idzie jestem za, ale sezon grzewczy jest pare miesięcy. A do ogrzewania głównie kładzie się płytki/kafelki. I teraz jak chodzić po takiej zimnej podłodze ...

time image

10 Paź 2012, 12:25

A ja zastanawiam się czy w pozostałych pomieszczeniach (kuchnia, hol, łazienka, taras) gdzie może być położona ceramika inaczej się chodzi niz po ceramice ułozonej w pokojach i salonie?

time image

10 Paź 2012, 12:19

Cytat i masz takie prawo. Zwłaszcza w wiarę w to, że na podlodze musi być tylko ceramika

time image

10 Paź 2012, 12:09

i masz takie prawo.

time image

Gość nka

10 Paź 2012, 10:47

Wszyscy pisza o plusach ogrzewania biorąc tylko aspekt grzania, no i ok, jeśli to idzie jestem za, ale sezon grzewczy jest pare miesięcy. A do ogrzewania głównie kładzie się płytki/kafelki. I teraz jak chodzić po takiej zimnej podłodze poza sezonem grzewczym? O tym nikt nie wspomina. ...

time image

21 Gru 2010, 07:50

Cytat Czy ma sens zrobić wtedy dwutaryfowy licznik?Osobiście jestem nauczony robić pranie, suszenie i zmywanie na niskiej taryfie. Ale może to nie wystarczy aby sie opłacało. Mam drugą taryfę, bo była w 89 gdy kupowałem ...

time image

20 Gru 2010, 18:12

Cytat To łatwo policzyć... przy przyzwoitej izolacji i wentylacji z odzyskiem nie wyjdzie więcej jak 20kWh /m2 rocznie.Czyli jakieś 1300 za rok Czy ma sens zrobić wtedy dwutaryfowy licznik?Osobiście jestem nauczony robić pranie, ...

time image

Gość krecik

20 Gru 2010, 17:58

wynik: 20kWh /m2 rocznie tylko u TB, ale poza tym to super sprawa.

time image

18 Gru 2010, 17:41

Cytat witam,od dwóch tygodni jestem użytkownikiem ogrzewania mieszanego tzn podłogówka plus grzejniki,polecił mi to kolega instalator który też wykonał montaż instalacji,stary dom może żle izolowany w trakcie renowacji niektórych pomieszczeń,ALE,na ...

time image

18 Gru 2010, 07:08

Cytat Tylko teraz podaj ile bulisz za ten prąd ,którym sobie grzejesz.. To łatwo policzyć... przy przyzwoitej izolacji i wentylacji z odzyskiem nie wyjdzie więcej jak 20kWh /m2 rocznie.Czyli jakieś 1300 za rok

time image

Gość ght

17 Gru 2010, 23:02

Tylko teraz podaj ile bulisz za ten prąd ,którym sobie grzejesz..

time image

Gość qba

16 Gru 2010, 20:44

A ja mam podłogowe elektryczne. Mam dom, co spełnia wymogi energetyczne(!) ogrzewany elektrycznie. Przy drzwiach i ścianach mam kable ułożone RZADZIEJ, a wręcz nawet WCALE pod skosami (miały być szafki). I co? jest chłodniejsza podłoga, ale nie tak bardzo..Wiecie, ile kosztuje montaż ...

time image

05 Gru 2010, 11:25

Cytat Co do większej gęstości układania rur w strefach brzegowych, to ramy drzwi balkonowych i wjściowych są najzimniejsze. Po co ogrzewać takie miejsca? To same straty.. I właśnie takich "fachowców" należy unikać.

time image

Gość troll

05 Gru 2010, 11:04

witam,od dwóch tygodni jestem użytkownikiem ogrzewania mieszanego tzn podłogówka plus grzejniki,polecił mi to kolega instalator który też wykonał montaż instalacji,stary dom może żle izolowany w trakcie renowacji niektórych pomieszczeń,ALE,na dzień dzisiejszy nigdy nie zamontował ...

time image

Gość instalator

21 Lis 2010, 15:20

Z tym zdawaniem się na specjalistę projektanta to ja bym był ostrożny.Chyba że jest to specjalista -użytkownik instalacji którą nam poleca.Co do większej gęstości układania rur w strefach brzegowych, to ramy drzwi balkonowych i wjściowych są najzimniejsze. Po co ogrzewać takie ...

time image

21 Lis 2010, 15:20

Wybór grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego to jeden z najważniejszych, jakie musimy podjąć, decydując o instalacjach w domu. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników, niestety krążące w Internecie opinie często opierają się na półprawdach. Pełna treść artykułu ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje