Wybrałam grzejniki kanałowe, ozdobne i płytowe, bo estetyka jest dla mnie ważna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wybrałam grzejniki kanałowe, ozdobne i płytowe, bo estetyka jest dla mnie ważna

Estetyka jest dla mnie ważna, dlatego nie chciałam zakładać zwykłych płytowych grzejników. Przy największych przeszkleniach w salonie, zastosowałam grzejniki kanałowe, a przy wejściu do kuchni - dekoracyjny - mówi Bogusia, która grzejniki użytkuje od 2016 r.

aktualizacja: 2023-09-21 06:16:46

Dom:

  • 280 m2, murowany, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem i garażem.
  • Wentylacja grawitacyjna.

Instalacja grzewcza:

  • Wodna, pompowa i ogrzewanie podłogowe (na całym parterze, w łazienkach i pralni).
  • Przewody - z rur wielowarstwowych z tworzyw sztucznych; system rozdzielaczowy podłączenia grzejników; na rozdzielaczach odpowietrzniki automatyczne, na grzejnikach - ręczne.
  • Źródła ciepła - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci, kominek z DGP.

Grzejniki:

  1. Kanałowe - z konwekcją naturalną, w salonie, przy dwóch oknach tarasowych w wykuszach.
  2. Ozdobne - jeden srebrny z relingiem w korytarzu na parterze; dwa ze szkłem od frontu w korytarzu na poddaszu.
  3. Dwu- i trzypłytowe - w jadalni, w sypialniach.

Docelowo sterowanie grzejnikami będzie się odbywać przy użyciu inteligentnego systemu automatyki domowej, obecnie służą do tego termostaty i regulatory pokojowe.

Decyzja: Estetyka jest dla mnie ważna, dlatego nie chciałam zakładać zwykłych płytowych grzejników. Przy największych przeszkleniach w salonie, zastosowałam grzejniki kanałowe, a przy wejściu do kuchni - dekoracyjny. Inny model ozdobny przeznaczyłam do korytarza na poddaszu. Natomiast do mniej wyeksponowanych pomieszczeń - tradycyjne elementy dwu- i trzypłytowe.

Rozmaite warianty (na parterze zleciłam też wykonanie ogrzewania podłogowego, kominka z DGP), podłączone do oddzielnych obiegów, dają mi poczucie, że zapewniłam rodzinie bezpieczeństwo grzewcze i możliwość różnorakiego operowania instalacją c.o., kominkową.

Ozdobny grzejnik ulokowano między salonem a kuchnią
Ozdobny grzejnik ulokowano między salonem a kuchnią.
Pod szybą na korpusie grzejnika można umieścić plakat, zdjęcie
Pod szybą na korpusie grzejnika można umieścić plakat, zdjęcie.

Grzejniki ozdobne, kanałowe i płytowe - rady i przestrogi:

  • Do korytarza na poddaszu, z którego korzysta tylko rodzina, przeznaczyłam dwa identyczne ozdobne grzejniki w kolorze białym, z taflą szkła przykręcaną do korpusu, pod którą można umieścić plakat itp. Ja wykorzystałam zdjęcia rodzinne. Fotki oddałam do drukarni, zleciłam wykonanie z nich kolażu. Potem wydrukowany arkusz włożyłam pod szkło. Kiedy przechodzę obok, przypominają mi się miłe chwile. Noszę się z zamiarem wykonania kolejnego zestawu pamiątek na drugi kaloryfer. W miejscu, w którym łączy się salon z kuchnią, ulokowałam model bardziej elegancki, z fakturą matową i błyszczącą, w kolorze srebrnym. Natomiast w głównej łazience - duży, pionowy, z lustrem. Każdy z grzejników ozdobnych i płytowych ma zawór termostatyczny z głowicą sterującą, z tym że w przypadku tych pierwszych są one ukryte (za korpusem, na dole, nie szpecą), ale łatwo dostępne. Często reguluję siłę działania na tym srebrnym - kiedy otwieram zawór na full, jest bardzo efektywny.
  • Kurtyna ciepłego powietrza, wytwarzana przez grzejniki kanałowe, chroni okna tarasowe przed skraplaniem się wilgoci, chłód nie "ciągnie" od wielkich przeszkleń. Podczas układania podłogówki, osadzono w podkładzie (na odpowiedniej wysokości) wanny z blachy, przygotowano rury podłączenia. W fazie wykańczania posadzki granitem, zamontowano kaloryfery z odpowietrznikiem i metalowe kraty osłonowe.

Koszty zakupu grzejników:

  • ozdobny grzejnik w srebrnym kolorze 2500 zł;
  • model z szybą 1800 zł/szt. (plus montaż).

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Grzejniki kanałowe zamonotowano pod oknami tarasowymi.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!