Podczas zakupu grzejników źle dobraliśmy podłączenia

Podczas zakupu grzejników źle dobraliśmy podłączenia

Sami wybraliśmy grzejniki, potrzebowaliśmy ośmiu sztuk o rozmaitej mocy, rozmiarach. Pojechaliśmy po nie do hipermarketu budowlanego - mówi Witek, który nowe grzejniki użytkuje od 2019 r.

Dom:

  • 160 m2, murowany, dwukondygnacyjny.
  • Wentylacja - grawitacyjna.

Instalacja grzewcza:

  • Wodna, na gaz z sieci (w kuchni elektryczna mata grzewcza).
  • Kocioł - z zamkniętą komorą spalania, dwufunkcyjny, wiszący; z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. 45 l; moc 3,5-25 kW.
  • Komin - murowany, z wkładem stalowym.

Grzejniki:

  • Najpierw tylko żeliwne, na ścianach, obecnie - grzejniki aluminiowe i płytowe oraz podłogówka na powierzchni (w przedsionku, holu, łazience).
  • Podłączenie do instalacji c.o. - dolne, z podłogi; w korytarzach boczne, ze ściany.
  • Lokalizacja - pod oknami, przy drzwiach.
  • Sterowanie - 2 regulatory pokojowe i zawory termostatyczne z głowicami sterującymi na każdym grzejniku.

Decyzja: W 2019 r. zleciliśmy z żoną generalny remont instalacji grzewczej, bo "stuknęło" jej 30 lat. Wykonawcy zdemontowali wszystkie elementy, dodali podłogówkę. Gazowy kocioł z otwartą komorą spalania zastąpili modelem kondensacyjnym z komorą zamkniętą, rury stalowe - plastikowymi, natomiast ciężkie żeliwne żeberka - lekkimi grzejnikami płytowymi i aluminiowymi.

Sami wybraliśmy grzejniki, potrzebowaliśmy ośmiu sztuk o rozmaitej mocy, rozmiarach. Pojechaliśmy po nie do hipermarketu budowlanego. W czasie pierwszych zakupów, braliśmy pod uwagę głównie estetykę. Spodobały się nam grzejniki z dużymi otworami wywiewnymi o zaokrąglonym kształcie, przez które ciepło może się rozchodzić w różne strony. Mamy białe ściany, dlatego wybraliśmy sprzęt w tym samym odcieniu.

W sklepie wydawało się nam, że wszystkie podłączenia do instalacji c.o. trzeba wykonać ze ściany, po prawej stronie. Tymczasem do części z nich przygotowano podłączenie lewe lub dolne. Dwa kaloryfery pasowały, resztę musieliśmy wymienić. Ponieważ nie było innych wariantów rozmiarowych z wybranej przez nas serii, kupiliśmy inny model. W tym dwupłytowym do gustu przypadła nam ładna maskownica, przyczepiona, od frontu do korpusu grzejnika, na magnesy.

Grzejniki (aluminiowe) z dużymi otworami trudno się odkurza i myje (zbierają dużo kurzu)
Modele (aluminiowe) z dużymi otworami trudno się odkurza i myje (zbierają dużo kurzu).

Ogrzewanie grzejnikami płytowymi i aluminiowymi - rady i przestrogi:

Instalator nie założył sondy zewnętrznej (tzw. pogodówki), natomiast zamontował na piętrach dwa regulatory pokojowe, na ośmiu grzejnikach panelowych i dwóch drabinkach manualne zawory termostatyczne. Pierwszy regulator (w kotłowni) do obsługi obiegów z podłogówką. Drugi (w korytarzu) - obiegów z grzejnikami na ścianach. W przypadku tego drugiego, zazwyczaj ustawiam temperaturę 21°C, a zawory na kaloryferach odkręcam na 3-5 w skali 6-stopniowej i reguluję stosownie do potrzeb. W tygodniu na ogół przykręcam termostaty w pokojach dzieci, otwieram je przed weekendem, kiedy razem z wnukami zamierzają nas odwiedzić.

Monter zabronił mi zmieniać dane na regulatorze kotła. Do osiągnięcia komfortu termicznego we wnętrzu, wystarcza samo operowanie regulatorem pokojowym i zaworami termostatycznymi. W trakcie każdego przedzimowego przeglądu technicznego kotła, serwisant odpowietrza (na kotle) układ grzewczy. Ja na bieżąco sprawdzam poziom wody w układzie, dolewam ją na ogół raz w roku.

Koszty zakupu grzejników i zaworów termostatycznych z głowicą sterującą:

  • grzejniki z montażem około 1000 zł/szt.;
  • zawory termostatyczne z głowicą sterującą około 100 zł/szt.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Na każdym grzejniku płytowym założono zawór termostatyczny z głowicą sterującą.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz