Jak można zoptymalizować pracę kotła kondensacyjnego?

Jak można zoptymalizować pracę kotła kondensacyjnego?

Najlepszymi warunkami pracy dla kotła kondensacyjnego są instalacje niskotemperaturowe, w których uzyskujemy niskie temperatury wody powracającej do kotła. Im jest ona niższa, tym wyższą sprawność osiąga urządzenie.

W przypadku kotłów kondensacyjnych, ważne jest również zastosowanie odpowiedniej automatyki, która ma istotny wpływ na ekonomiczną pracę urządzenia. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór regulatorów temperatury pomieszczenia. Począwszy od prostych przewodowych z komunikacją on/off, poprzez regulatory bezprzewodowe, a skończywszy na zaawansowanych rozwiązaniach opartych na protokole Open-Therm, czy LIN, które umożliwiają komunikację dwustronną.

Niezależnie jednak od tego, na jaki regulator się zdecydujemy, będzie on sterował pracą naszego urządzenia w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu. Dzięki temu kocioł będzie uruchamiał się tylko wówczas, kiedy temperatura w domu spadnie poniżej oczekiwanej. Dzięki temu ograniczamy zużycie gazu, co przynosi wymierne korzyści finansowe.

Większość oferowanych dzisiaj regulatorów pozwala na ułożenie tygodniowego harmonogramu pracy kotła, co pozwoli nam na dopasowanie temperatury w domu do naszego rytmu dnia na przestrzeni całego tygodnia.

Innym rozwiązaniem, pozwalającym na optymalizację pracy kotła, jest zastosowanie czujnika temperatury zewnętrznej. Daje on możliwość automatycznej regulacji temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania w zależności od wzrostu, bądź spadku temperatury zewnętrznej. Steruje on funkcją pogodową na bazie krzywej grzania.

Obecnie bardzo popularne są rozwiązania umożliwiające zarządzanie pracą kotła przez Internet. Taką możliwość oferuje m.in. system "Termet Comfort", którego działanie oparte jest na nowoczesnym interfejsie LIN. System ten umożliwia zoptymalizowanie pracy urządzenia, a nawet całego systemu grzewczego przy pomocy darmowej aplikacji na smartfona.

Wojciech Korościk
Specjalista ds. Systemów Grzewczych Termet
fot. Termet

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz