Jak można zoptymalizować pracę kotła kondensacyjnego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak można zoptymalizować pracę kotła kondensacyjnego?

Najlepszymi warunkami pracy dla kotła kondensacyjnego są instalacje niskotemperaturowe, w których uzyskujemy niskie temperatury wody powracającej do kotła. Im jest ona niższa, tym wyższą sprawność osiąga urządzenie.

W przypadku kotłów kondensacyjnych, ważne jest również zastosowanie odpowiedniej automatyki, która ma istotny wpływ na ekonomiczną pracę urządzenia. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór regulatorów temperatury pomieszczenia. Począwszy od prostych przewodowych z komunikacją on/off, poprzez regulatory bezprzewodowe, a skończywszy na zaawansowanych rozwiązaniach opartych na protokole Open-Therm, czy LIN, które umożliwiają komunikację dwustronną.

Niezależnie jednak od tego, na jaki regulator się zdecydujemy, będzie on sterował pracą naszego urządzenia w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu. Dzięki temu kocioł będzie uruchamiał się tylko wówczas, kiedy temperatura w domu spadnie poniżej oczekiwanej. Dzięki temu ograniczamy zużycie gazu, co przynosi wymierne korzyści finansowe.

Większość oferowanych dzisiaj regulatorów pozwala na ułożenie tygodniowego harmonogramu pracy kotła, co pozwoli nam na dopasowanie temperatury w domu do naszego rytmu dnia na przestrzeni całego tygodnia.

Innym rozwiązaniem, pozwalającym na optymalizację pracy kotła, jest zastosowanie czujnika temperatury zewnętrznej. Daje on możliwość automatycznej regulacji temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania w zależności od wzrostu, bądź spadku temperatury zewnętrznej. Steruje on funkcją pogodową na bazie krzywej grzania.

Obecnie bardzo popularne są rozwiązania umożliwiające zarządzanie pracą kotła przez Internet. Taką możliwość oferuje m.in. system "Termet Comfort", którego działanie oparte jest na nowoczesnym interfejsie LIN. System ten umożliwia zoptymalizowanie pracy urządzenia, a nawet całego systemu grzewczego przy pomocy darmowej aplikacji na smartfona.

Wojciech Korościk
Specjalista ds. Systemów Grzewczych Termet
fot. Termet

Dodaj komentarz

time image
time image
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA