Dodatkowo nowoczesne budownictwo ukierunkowane jest obecnie na obiekty zużywające jak najmniej energii, przez co zapotrzebowanie na ciepło jest zdecydowanie niższe. Idealnym rozwiązaniem stały się zatem kotły kondensacyjne.
Główne atuty tych kotłów wynikają przede wszystkim z wykorzystania efektu kondensacji. Na dzień dzisiejszy rozwój tych produktów opiera się głównie na dopracowaniu podzespołów, co wpływa na niezawodną i jeszcze bardziej ekonomiczną pracę urządzeń.
Istotną cechą urządzeń kondensacyjnych nowej generacji jest możliwość uzyskania niezwykle szerokiego zakresu modulacji, dzięki zastosowaniu innowacyjnych palników. Urządzenia dzięki szerokiemu zakresowi modulacji zapewniają komfort nie tylko w warunkach ekstremalnej zimy, ale również w okresach przejściowych (jesień, wiosna). Im większy jest zakres mocy, tym łatwiej urządzenie będzie w stanie dostosować się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło zarówno po stronie centralnego ogrzewania, jak i po stronie ciepłej wody użytkowej.
Ponadto precyzyjne dobranie mocy oraz płynna praca kotła na niskiej mocy minimalnej umożliwiają ogrzewanie mieszkań również o niewielkiej powierzchni bez generowania strat ciepła. Dzięki temu zastosowanie urządzeń z tego typu w małych lokalach daje korzyści ekologiczne, ale również ekonomiczne - użytkownik płaci za energię faktycznie wykorzystaną do ogrzania pomieszczenia.
Nowoczesna konstrukcja palników zastosowanych np. w kotłach kondensacyjnych marki Termet wpływa również pozytywnie na żywotność urządzeń, ponieważ ich perforowana powierzchnia mniej się nagrzewa. Natomiast trójwymiarowa struktura ułatwia wykrywanie płomienia oraz jego utrzymanie przy uruchamianiu kotła nawet w trudnych warunkach (przy bardzo niskich temperaturach i niskokalorycznym gazie). Z kolei taka stabilność płomienia pozwala na znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Co jeszcze przemawia za wyborem gazowego kotła kondensacyjnego? Przede wszystkim to, że nie wymaga dużego zaangażowania w obsługę, nie ma też potrzeby magazynowania opału, brak jest pyłu węglowego oraz uciążliwych zapachów. Kotły kondensacyjne charakteryzują się małymi gabarytami, dzięki czemu można je zamontować w małych mieszkaniach lub też w mniejszych domach jednorodzinnych.
Kocioł może być zabudowany w szafce lub wnęce. Brak miejsca na ustawienie zasobnika również nie stanowi problemu, gdyż m.in. w ofercie firmy Termet znajdują się urządzenia z wbudowanym już zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Należy również uwzględnić, że systemy grzewcze na bazie kotła kondensacyjnego mogą być rozbudowane o odnawialne źródła energii np. pompę ciepła czy też kolektory słoneczne.
Żaneta Lisowska
Kierownik Działu Marketingu Termet S.A.