Jakie argumenty przemawiają za stosowaniem kotłów kondensacyjnych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie argumenty przemawiają za stosowaniem kotłów kondensacyjnych?

Ostatni okres na rynku branży grzewczej to szereg zachodzących zmian, które pozytywnie wpłynęły na rozwój produktów przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Równocześnie wzrosła świadomość zakupowa oraz ekologiczna wśród użytkowników urządzeń grzewczych, którzy stają się coraz bardziej wymagającą grupą odbiorców.

aktualizacja: 2020-01-16 14:28:32

Dodatkowo nowoczesne budownictwo ukierunkowane jest obecnie na obiekty zużywające jak najmniej energii, przez co zapotrzebowanie na ciepło jest zdecydowanie niższe. Idealnym rozwiązaniem stały się zatem kotły kondensacyjne.

Główne atuty tych kotłów wynikają przede wszystkim z wykorzystania efektu kondensacji. Na dzień dzisiejszy rozwój tych produktów opiera się głównie na dopracowaniu podzespołów, co wpływa na niezawodną i jeszcze bardziej ekonomiczną pracę urządzeń.

Istotną cechą urządzeń kondensacyjnych nowej generacji jest możliwość uzyskania niezwykle szerokiego zakresu modulacji, dzięki zastosowaniu innowacyjnych palników. Urządzenia dzięki szerokiemu zakresowi modulacji zapewniają komfort nie tylko w warunkach ekstremalnej zimy, ale również w okresach przejściowych (jesień, wiosna). Im większy jest zakres mocy, tym łatwiej urządzenie będzie w stanie dostosować się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło zarówno po stronie centralnego ogrzewania, jak i po stronie ciepłej wody użytkowej.

Ponadto precyzyjne dobranie mocy oraz płynna praca kotła na niskiej mocy minimalnej umożliwiają ogrzewanie mieszkań również o niewielkiej powierzchni bez generowania strat ciepła. Dzięki temu zastosowanie urządzeń z tego typu w małych lokalach daje korzyści ekologiczne, ale również ekonomiczne - użytkownik płaci za energię faktycznie wykorzystaną do ogrzania pomieszczenia.

Nowoczesna konstrukcja palników zastosowanych np. w kotłach kondensacyjnych marki Termet wpływa również pozytywnie na żywotność urządzeń, ponieważ ich perforowana powierzchnia mniej się nagrzewa. Natomiast trójwymiarowa struktura ułatwia wykrywanie płomienia oraz jego utrzymanie przy uruchamianiu kotła nawet w trudnych warunkach (przy bardzo niskich temperaturach i niskokalorycznym gazie). Z kolei taka stabilność płomienia pozwala na znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

Co jeszcze przemawia za wyborem gazowego kotła kondensacyjnego? Przede wszystkim to, że nie wymaga dużego zaangażowania w obsługę, nie ma też potrzeby magazynowania opału, brak jest pyłu węglowego oraz uciążliwych zapachów. Kotły kondensacyjne charakteryzują się małymi gabarytami, dzięki czemu można je zamontować w małych mieszkaniach lub też w mniejszych domach jednorodzinnych.

Kocioł może być zabudowany w szafce lub wnęce. Brak miejsca na ustawienie zasobnika również nie stanowi problemu, gdyż m.in. w ofercie firmy Termet znajdują się urządzenia z wbudowanym już zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Należy również uwzględnić, że systemy grzewcze na bazie kotła kondensacyjnego mogą być rozbudowane o odnawialne źródła energii np. pompę ciepła czy też kolektory słoneczne.

Żaneta Lisowska
Kierownik Działu Marketingu Termet S.A.

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje