Jakie są zalety kotłów zgazowujących drewno? Kiedy warto je stosować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są zalety kotłów zgazowujących drewno? Kiedy warto je stosować?

Proces zgazowania biomasy i drewna jest szeroko stosowany w kotłach grzewczych w całej Europie, jest do praktycznie jedyna technologia opanowana w 100%, która daje czyste spalanie i niską emisję spalin. Dlatego kotły c.o. na drewno zgazowane są powszechnie dotowane nie tylko w Polsce ale i całej Unii Europejskiej.

aktualizacja: 2023-08-21 06:20:48

Technologia zgazowania drewna w Polsce jednak nadal dopiero się rozwija, mimo że umożliwia pozyskiwanie taniej i ekologicznej energii z drewna i to przy dofinansowaniu do zakupu i montażu kotła zgazowującego drewno w programie "Czyste Powietrze".

Proces zgazowania drewna polega na jego konwersji do paliwa gazowego poprzez ogrzewanie w obecności tlenu. W skrócie wygląda to tak, że spalamy gaz drzewny, który zapewnia niskoemisyjne i wysokosprawne spalanie drewna. W procesie zgazowania energia chemiczna węgla uwalniania jest w postaci energii palnego gazu składającego się głównie z tlenku węgla, dwutlenku węgla, wodoru, metanu, wody i azotu. Ten gaz palny spalany jest w ceramicznej komorze w wysokiej temperaturze, dzięki czemu kocioł grzewczy na zgazowane drewno jest niezwykle wydajny i niskoemisyjny.

Zalety kotłów zgazowujących drewno:

  • Spalamy ekologicznie najtańsze i szeroko dostępne paliwo odnawialne.
  • Mamy niską emisją.
  • Jesteśmy niezależni energetycznie.
  • Mamy niskie zużycie drewna i naprawdę super wydajność pieca.
  • W przypadku serii kotłów hybrydowych np. Sigma dual możemy spalać i drewno i pellet w jednym urządzeniu.

Robert Cichewicz
Ekspert CICHEWICZ KOTŁY C.O.
www.cichewicz.pl
fot. otwierająca: Cichewicz

Może cię zainteresować
Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Czym można palić w kotle 5. klasy? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Jak działa sterowanie EOS 6? Ile prądu zużywa piec na pellet? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Jak ustalić moc kotła grzewczego? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image