Polskie Stowarzyszenie Dekarzy od wielu lat obserwuje rynek dachowy, wyciągając wnioski z panującej na nim sytuacji. Wciąż przybywa na nim nowych rozwiązań, a jednocześnie nadal brakuje jednolitych zasad wykonawczych, dotyczących znanych i powszechnie stosowanych materiałów dachowych.
To powoduje nieporozumienia i prowokuje konflikty. Jedynie niektórzy producenci materiałów wykorzystywanych do budowy dachów mają własne - mniej lub bardziej szczegółowe - zalecenia. Nie jest też do końca jasne, czym jest sztuka dekarska, tak często powoływana w umowach i przez orzeczników technicznych.
Polskie Stowarzyszenie Dekarzy zdecydowało się to uregulować, tworząc "Wytyczne dekarskie" na podstawie zasad otrzymanych z IFD - Międzynarodowej Federacji Dekarzy. Są one kompendium wiedzy niezbędnej do prawidłowego projektowania i wykonania dachów. Materiałem bazowym „Wytycznych dekarskich” są regulacje Związku Dekarzy Niemieckich, zawarte w instrukcjach dotyczących warstw wstępnego krycia oraz izolacji dachów, które po rozszerzeniu, usystematyzowano i zaadaptowano do polskich warunków klimatycznych i tradycji budowlanych.
Do tej pory wydano dwie pozycje: "Wytyczne dekarskie. Zeszyt 1. Zasady doboru warstw wstępnego krycia dla dachów pochyłych" i "Wytyczne dekarskie. Zeszyt 2. Warstwy wstępnego krycia - detale wykonawcze". W pierwszej części została omówiona problematyka właściwego doboru warstw wstępnego krycia. Druga część - obecnie wydana - stanowi kontynuację pierwszej i jest poświęcona przedstawieniu sposobów wykonania warstw wstępnego krycia i rozwiązania poszczególnych detali.
Standardy, jakie zawierają te opracowania, pomagają wszystkim uczestnikom procesu budowlanego w jednoznacznym definiowaniu poprawnego projektowania i wykonania dachów. Wytyczne są ważnym źródłem informacji dla architektów, inżynierów i wykonawców, przedstawiającym różnorodność poprawnych rozwiązań dla konkretnych uwarunkowań występujących na obiekcie budowlanym. Kolejne części będą poświęcone zagadnieniom dotyczącym pokryć z dachówek ceramicznych i betonowych oraz pokryć z blachy.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Zeszyty można bezpłatnie otrzymać w Polskim Stowarzyszeniu Dekarzy lub zapoznać się z ich zawartością na stronie internetowej www.dekarz.com.pl