Porady: Narzędzia ogrodnicze
Młotek młotkowi nierówny - jaki sprawdzi się w Twoim domu?
Młotek to podstawowe narzędzie, bez którego trudno obejść się przy domowym majsterkowaniu i pracach remontowo-budowlanych. Z pozoru może wydawać się, że jest to nieskomplikowany sprzęt - jednak młotek młotkowi nierówny, a dobre dopasowanie produktu do zadania sprawi, że wykonamy je szybciej i dokładniej. Czy wyróżniają się poszczególne rodzaje tego typu wyrobów i do czego są przeznaczone?
Kiedy mogę się zameldować w nowo wybudowanym domu?
Budowa naszego domu będzie niedługo skończona. Chcemy się do niego wprowadzić, ale zastanawiamy się, kiedy z formalnego punktu widzenia możemy się w nim zameldować?
Akumulacja ciepła - silikatowy sposób na komfort termiczny
Ściany to bariery mające chronić wnętrze naszego domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza przed zimowym mrozem. Wykonane z silikatów mogą być dodatkowo czasowym "magazynem" ciepła i pomagać nam stabilizować temperaturę w pomieszczeniach. Akumulacja ciepła to sprytny sposób na zapobieganie wychładzaniu się wnętrz podczas chłodniejszych dni, czy nocnych spadków wskazań termometru.
System podłączeniowy pod kocioł gazowy by VALVEX - komfortowe rozwiązanie dla instalatora
Instalatorzy w swojej praktyce niejednokrotnie stają przed decyzją wyboru sposobu podłączenia kotła wiszącego z instalacją gazową, centralnego ogrzewania czy wody użytkowej. Często borykają się także ze sprawą zagubienia przyłączy dostarczanych wraz z urządzeniem, bądź całkowitego braku rozwiązania narzuconego przez producenta kotłów.
Jak dokonać rozbiórki ścianki działowej z cegły pełnej?
W trakcie budowy domu, kilka elementów zostało zmienionych. Między innymi postanowiłam zmniejszyć powierzchnię salonu, stawiając ściankę z cegły pełnej otynkowanej. Mimo że przez wiele lat było to bardzo dobre rozwiązanie, teraz chciałam wrócić do pierwotnego planu i ją wyburzyć, powiększając powierzchnię wykorzystywaną na co dzień. W jaki sposób należy to zrobić?
Jak dbać o nawierzchnię z betonowej kostki brukowej?
Kostka betonowa, którą ułożyłem około 10 lat temu wokół domu nie wygląda już atrakcyjnie. Jest zszarzała, częściowo pokryta nalotem. W niektórych miejscach na podjeździe widać zagłębienia i wybrzuszenia. Jak prawidłowo przeprowadzić renowację bruku i ewentualną naprawę nawierzchni?
Sposoby mocowania zadaszenia na tarasie
Taras przy domu to jedno z ulubionych miejsc naszej rodziny. Spędzamy na nim każdą wolną chwilę latem, ale chcielibyśmy z niego korzystać także w niepogodę. Jakie są sposoby na jego zadaszenie?
Jak ułożyć panele winylowe w kilku krokach?
Chciałabym w dobudowanym pokoju ułożyć panele. Nie chcę przyklejać ich do betonu. Podobają mi się winylowe, bo są elastyczne i słyszałem, że układa się je najłatwiej. Jak to zrobić samodzielnie?
Przepustowość odwodnień podłogowych - co musisz wiedzieć?
Postanowiliśmy zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt jakim jest przepustowość i jej określanie wg norm EN 1253 i EN 274. Dla odpływów prysznicowych właściwą przepustowością będzie ta zgodna z normą EN 1253, a nie EN 274. Poniżej opisujemy to zagadnienie nieco szerzej, bo zdecydowanie warto mieć pojęcie w tej kwestii.
Skuteczna izolacja termiczna i akustyczna a wybór pokrycia dachowego
W polskich warunkach klimatycznych i przy niemalże stałym od lat wzroście kosztów ogrzewania, należy zadbać o szczelność każdej konstrukcji i kompleksową izolację budynku. Dlatego izolacja dachu, często nazywanego piątą ścianą domu, jest równie ważna i wcale nie mniej skuteczna, od tej stosowanej na ścianach pionowych. Niestety inwestorzy wciąż jeszcze często zaniedbują tę kwestię, narażając dom w chłodniejszych sezonach na wyziębienie a siebie samych na niepotrzebne wydatki.
System grzewczy zgodny z WT2021
Planujesz budowę domu? Dowiedz się jakie wymagania musi spełnić system grzewczy aby był zgodny z nowymi standardami.
Malowanie płytek i mebli w łazience - jak się do tego zabrać?
Chciałabym odświeżyć wygląd łazienki. Ponieważ płytki na ścianach są dobrej jakości i nie odklejają się, chciałabym jedynie zmienić ich kolor, malując je farbą. Czy to dobry pomysł? Jak to zrobić, by farba dobrze się trzymała i nie zmywała pod wpływem wilgoci i mycia? Jaki produkt wybrać? Chciałabym też pomalować szafkę pod umywalką i lustro w drewnianej ramie. Płytki na podłodze chcę zostawić, są w neutralnym szarym kolorze i nadal dobrze wyglądają.
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła i jaką pompę ciepła wybrać?
Na wybór pompy ciepła powinny wpływać parametry samego urządzenia jak i parametry instalacji grzewczej, z jaką współpracuje pompa ciepła.
Wymiana okien - wskazówki montażowe
Kiedy należy przystąpić do wymiany okien? Jak po kolei przeprowadzić prace? Na co zwracać uwagę przy wymianie okien?
Czy można ocieplić dom od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego?
Chciałbym poprawić komfort cieplny w moim domu. Wiem, że najważniejsze jest ocieplenie ścian. Czy można je zaizolować od wewnątrz?
Jak podłączyć grzałkę elektryczną do grzejnika łazienkowego?
Robię kapitalny remont łazienki i chciałbym założyć w niej grzejnik drabinkowy. W sezonie grzewczym będzie go zasilał kocioł, ale chciałbym też zamontować w grzejniku grzałkę elektryczną. Czy sposób rozmieszczenia króćców c.o. oraz umiejscowienie grzałki ma tu jakieś znaczenie (poza wyglądem)?
Jakich błędów trzeba się wystrzegać, ocieplając dach przy adaptacji poddasza?
Dach i izolacja poddasza wykonane zgodnie ze sztuką są kluczowe dla komfortu mieszkańców. Dlatego tak ważne są staranność i precyzja w trakcie prac dekarskich i dociepleniowych.
Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz centralny?
Montaż instalacji odkurzacza centralnego należy zaplanować już na etapie planowania budowy domu, gdyż szkielet instalacji montujemy na jednym z pierwszych etapów budowy. Istotne jest staranne rozplanowanie gniazdek oraz szufelek, które w późniejszym czasie będą współgrały m.in. z zabudową kuchenną.
Dlaczego warto pozyskać i wykorzystać zasoby wody deszczowej na terenie naszej działki?
W standardowym gospodarstwie domowym niemal 35% dziennego zapotrzebowania na wodę przypada tylko i wyłącznie na spłukiwanie toalet, w przypadku budynków biurowych, usługowych czy hotelowych wartość ta może przekraczać nawet 50%, a to tylko jedna z możliwości wykorzystania wody deszczowej wewnątrz budynku. Dodatkowe 10-15% przypada na nawadniania terenów zielonych. Jest to policzalny zysk dla środowiska oraz naszego budżetu.
Czy da się zainstalować odkurzacz centralny w już istniejącym domu?
Wykonanie instalacji pod odkurzacz centralny w starszym domu jest możliwe. Podczas remontu lub renowacji budynku można wykorzystać dostępne przestrzenie, takie jak szachty, podpiwniczenie czy poddasze, do poprowadzenia rur dochodzących do punktów ssących.
Czym jest warstwa wstępnego krycia dachu i jaka jest jej funkcja?
Na prawidłowe funkcjonowanie dachu składa się wiele elementów. Niezwykle ważną część całej jego konstrukcji stanowi warstwa wstępnego krycia. Jej zadaniem jest zabezpieczenie materiałów termoizolacyjnych przed zawilgoceniem. Najnowocześniejszym rodzajem produktów pełniących funkcję warstwy wstępnego krycia są membrany dachowe. Do alternatywnych rozwiązań, o niższej cenie, ale gorszych parametrach technicznych, należą folie paroizolacyjne oraz papa. Warto pamiętać, że od skuteczności wybranego produktu zależy ochrona konstrukcji dachu przed wilgocią, a tym samym jego żywotność.
Kanalizacja niskoszumowa MASTER 3 PLUS
Nowoczesne rozwiązanie cichej kanalizacji MASTER 3 PLUS firmy Pipelife to zupełnie nowy, przeprojektowany system rur i kształtek trójwarstwowych z kopolimeru polipropylenu z wypełnieniem mineralnym spełniający wszystkie wymogi budowlane i mieszkaniowe.
Co zrobić, gdy budynek wybudowano poniżej systemu zewnętrznej kanalizacji?
W domach jednorodzinnych kanalizacja jest zwykle grawitacyjna - ścieki spływają rurami w dół pod wpływem siły grawitacji. Co zrobić, jeśli jakieś przybory sanitarne (umywalkę, toaletę itp.) chcemy zamontować w piwnicy, poniżej odpływu do sieci kanalizacyjnej? Albo gdy budynek wybudowano poniżej systemu zewnętrznej kanalizacji? Ścieki można wówczas przepompować, stosując specjalne urządzenia pompujące.
Jak wykończyć styk dwóch rodzajów materiałów podłogowych?
Podczas remontu salonu zamierzam na starej zniszczonej drewnianej posadzce ułożyć panele warstwowe i płytki ceramiczne. Czy terakotę mogę położyć bezpośrednio na drewnie i jak wykończyć styk dwóch rodzajów materiałów?
Jak zadbać o nawierzchnię podjazdu?
Aby podjazd do garażu służył przez lata, trzeba dbać o nawierzchnię, którą jest wykończony. W przypadku traktu z kruszywa, niezbędne jest regularne uzupełnianie tego budulca, który jest rozjeżdżany przez koła samochodu. Podjazd wykonany z betonu musi być zamiatany. Z kolei ten wykończony trawą trzeba traktować praktyczne tak samo, jak trawnik, który wymaga podlewania i koszenia.
Co zrobić, by rośliny bezpiecznie przezimowały do wiosny?
Zimowe mrozy mogą być niebezpieczne dla niektórych roślin - zwłaszcza gatunków egzotycznych, wrażliwych odmian i tych niedawno posadzonych. By bezpiecznie przezimowały do wiosny wymagają odpowiedniego okrycia.
Izolacja Tubolit DG Plus firmy Armacell - oszczędność, ochrona i bezpieczeństwo
Nowoczesny materiał izolacyjny powinien nie tylko zabezpieczać instalacje przed utratą energii i dobiegającym z nich hałasem, ale też gwarantować bezpieczeństwo w przypadku wybuchu pożaru. Jeśli jeszcze posiada odpowiednie certyfikaty czy deklaracje środowiskowe EPD, pozwalające uzyskać dodatkowe punkty podczas ubiegania się projektu o przyznanie certyfikatu BREEAM, LEED lub WELL, to możemy mówić o otulinie doskonałej. Takim produktem bez wątpienia jest Tubolit DG Plus firmy Armacell - elastyczna izolacja polietylenowa o zamkniętej strukturze komórkowej, która spełnia wszystkie te wymagania.
Jakie grzejniki dla alergika?
W domu alergika można stosować tradycyjne kaloryfery ścienne (w tym np. z jonami srebra) oraz kanałowe, pod warunkiem, że będą one regularnie czyszczone.
Czy zawsze można zbudować oczyszczalnię ścieków?
Za założeniem przydomowej oczyszczalni ścieków, zamiast szczelnego szamba, przemawia komfortowe użytkowanie oraz rachunek ekonomiczny, który po porównaniu kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych obu układów, jest zdecydowanie korzystniejszy w przypadku tej pierwszej.
Jaki materiał najlepiej wybrać na taras?
Nie wyobrażam sobie domu bez tarasu, ale nie wiem, z czego go wykonać. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele technologii - betonowa płyta wykończona płytkami, taras drewniany, albo na gruncie z podłożem z kostki. Jakie są zalety i wady różnych rozwiązań?
Chłodzenie domu pompą ciepła NIBE
Technologie stosowane w nowym energooszczędnym budownictwie, zwłaszcza poprawa izolacyjności przegród, znacznie obniżają potrzeby cieplne budynków. Z kolei udział zapotrzebowania na chłód w całorocznym bilansie energetycznym budynku stale rośnie. Przyczyną jest między innymi duża ilość przeszkleń, które w okresie letnim prowadzą do powstawania znacznych zysków cieplnych związanych ze zwiększonym nasłonecznieniem wnętrz. Pompa ciepła jest urządzeniem, które może zapewnić wnętrzom nie tylko ciepło w zimie, ale i chłód latem.
O czym należy pamiętać dobierając lampy ogrodowe?
Ważne jest, by oświetlenie ogrodowe spełniało dwie najistotniejsze funkcje: odpowiednio eksponowało elementy otoczenia oraz gwarantowało bezpieczeństwo poruszania się. A ponadto powinno dbać również o kondycję naszego portfela oraz iść z duchem czasu, czyli być "smart".
Jakie elementy decydują o izolacyjności cieplnej bramy garażowej?
Inwestorzy, którzy decydują się na garaż wbudowany w kubaturę budynku, powinni mieć na uwadze izolacyjność cieplną bramy. Kluczowy przy wyborze jest oczywiście niski współczynnik przenikania ciepła dla całej bramy. Dobre parametry osiągnie odpowiednio zbudowany produkt. Na co zwrócić uwagę?
Co wpływa na izolacyjność stolarki?
Na poziom termoizolacyjności okien wpływ ma kilka czynników - przede wszystkim rodzaj zastosowanego pakietu szybowego i profili z jakich wykonane są ramy i skrzydła, a także elementy dodatkowe jak np. uszczelki i ramki międzyszybowe. Znaczenie w tej kwestii ma również rozmiar stolarki. Wbrew powszechnej opinii, większe okna są "cieplejsze" niż mniejsze, podobnie im mniej skrzydeł, tym mniej ciepła ucieka. Wynika to z tego, że szyba charakteryzuje się prawie dwukrotnie korzystniejszym współczynnikiem przenikalności niż profile.
Jakie warunki musi spełniać okno energooszczędne?
Odpowiedź eksperta: Energooszczędność okien, czyli ich izolacyjność termiczna, zależy prawie w 100% od dwóch czynników. Pierwszym jest izolacyjność termiczna materiału, z którego wykonana jest konstrukcja okna (profil PVC, aluminiowy lub drewniany). Drugim czynnikiem jest izolacyjność termiczna pakietu szybowego zastosowanego w oknie.
Jakie narzędzia sprawdzą się w domowym warsztacie?
Każdy właściciel domu jednorodzinnego wie, jak dużo do zrobienia jest w przydomowym otoczeniu. Także w mieszkaniu nie brakuje codziennych wyzwań, takich jak naprawa kaloryfera czy cieknącego kranu w łazience. Do pomocy warto zaangażować młodszych członków rodziny - wspólnie spędzony czas może być świetną zabawą i sposobem na przekazanie umiejętności majsterkowania z pokolenia na pokolenie. Jakie narzędzia warto mieć pod ręką?