Wyciszenie ściany wewnętrznej bliźniaka w 6 krokach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wyciszenie ściany wewnętrznej bliźniaka w 6 krokach

Planuję zakup domu - połowy bliźniaka. Ściana oddzielająca ją od sąsiada wykonana jest z betonu komórkowego, dlatego zastanawiam się, czy nie będzie problemu z akustyką. Czy są jakieś sposoby na wyciszenie takiej ściany?

Hałasy dobiegające zza ściany to duży problem w budownictwie wielorodzinnym. Często to właśnie ten powód jest decydujący przy zamianie mieszkania w bloku na własny dom. Niestety, również i w nim zapewnienie ciszy może być sporym wyzwaniem - gdy budynek zlokalizowany jest w pobliżu ruchliwej drogi, głośnego warsztatu czy - jak w tym przypadku - w zabudowie bliźniaczej mieszka hałaśliwy sąsiad. Możliwości są tu ograniczone, bo kwestie komfortu akustycznego powinny zostać wzięte pod uwagę podczas projektowania domu.

Dodatkowy problem polega na tym, że w opisanym przez czytelnika domu ściany zewnętrzne wykonano z dość lekkiego materiału. Nie stanowią one tak skutecznej bariery przed hałasem, jak konstrukcje o dużej masie, wzniesione z bloczków silikatowych, pełnej cegły czy ze zwykłego betonu. Ponadto elementy z betonu komórkowego często łączy się na cienkie spoiny, ale bez wypełnienia pionowych przestrzeni między bloczkami. Tymczasem nawet minimalne szczeliny w murze tworzą tzw. mostki akustyczne, czyli miejsca, przez które dźwięk przedostaje się łatwiej.

Jeszcze jedna kwestia - aby zredukować hałas, najlepiej jest działać od strony jego źródła. W tym przypadku należałoby porozumieć się z sąsiadem, aby ścianę wyciszyć po obu stronach. Gdy się na to nie godzi, sprawy musimy wziąć w swoje ręce.

Budowa przedścianki dla poprawy komfortu akustycznego

Jednym ze sposobów na poprawę komfortu akustycznego jest montaż tzw. przedścianki w systemie suchej zabudowy. Wykonuje się ją nie tylko wtedy, gdy obok mieszka głośny sąsiad. Źródło hałasu może być przecież zlokalizowane w tym samym domu - to np. warsztat majsterkowicza, garaż, studio muzyczne czy pracujący głośno za ścianą zestaw hydroforowy.

Konstrukcję przedścianki stanowią profile aluminiowe. Pierwszym krokiem jest zwymiarowanie miejsca ich montażu i docięcie na odpowiednią długość profil UD. Przytwierdza się je za pomocą wkrętów na obwodzie ścianki - do ścian, sufi tu i podłogi. Ważne, by przed montażem przykleić do nich specjalną taśmę akustyczną, która zapobiega przenoszeniu drgań z konstrukcji na otaczające elementy podłoża. Następnie w profilach UD umieszcza się pionowe profile CD. Elementy te ustawia się co 60 cm i mocuje do ściany przy pomocy łączników bezpośrednich, tzw. ES-ów. Również do nich należy przykleić paski taśmy akustycznej.

W razie potrzeby profile pionowe można rozmieścić gęściej, ale najlepiej w rozstawie, którego wielokrotność to 120 cm, czyli szerokość typowej płyty g-k. Może to być więc 40 lub 30 cm. Tak wykonany szkielet wypełnia się materiałem izolacyjnym, np. wełną mineralną, która ma bardzo dobre parametry akustyczne. Izolacja musi być ułożona bardzo szczelnie. Wełną mineralną wypełnia się również wnętrze profili. Kolejnym krokiem jest przykręcenie do profili CD okładziny z płyt g-k. Aby poprawić izolacyjność akustyczną, warto zastosować dwie warstwy płyt lub ich specjalną, akustyczną odmianę. Drugą warstwę układamy z przesunięciem, tak aby płyty zakrywały spojenia pierwszej warstwy.

Uwaga! Płyt nie wolno mocować do profili UD, zamontowanych do podłogi i stropu oraz stykających się z przedścianką. ponieważ skręcenie tych elementów powodowałoby pękanie połączeń płyt.

Ostatnim krokiem jest wykończenie okładziny - zaszpachlowanie fug między płytami, wtopienie w nie taśmy z włókna szklanego lub papierowej, a po wyschnięciu - wykończenie ściany, np. farbą.

Budowa przedścianki w 6 krokach

Przyklejenie do profili UD taśmy akustycznej i zamocowanie elementów na obwodzie przedścianki - do ścian, sufitu i podłogi
Przyklejenie do profili UD taśmy akustycznej i zamocowanie elementów na obwodzie przedścianki - do ścian, sufitu i podłogi. (fot. Knauf)
Wstawienie profili CD w profile UD w rozstawie co 60 cm i zamocowanie ich do ścian przy pomocy łączników bezpośrednich, tzw. ES-ów
Wstawienie profili CD w profile UD w rozstawie co 60 cm i zamocowanie ich do ścian przy pomocy łączników bezpośrednich, tzw. ES-ów. (fot. Knauf)
Skręcenie uchwytów bezpośrednich z profilami CD
Skręcenie uchwytów bezpośrednich z profilami CD. (fot. Knauf)
Szczelne umieszczenie pomiędzy profilami wełny mineralnej
Szczelne umieszczenie pomiędzy profilami wełny mineralnej. (fot. Knauf)
Przykręcenie okładziny z płyt gipsowo-kartonowych do profili CD
Przykręcenie okładziny z płyt gipsowo-kartonowych do profili CD. (fot. Knauf)
Wykończenie połączeń pomiędzy płytami i pomalowanie okładziny
Wykończenie połączeń pomiędzy płytami i pomalowanie okładziny. (fot. Knauf)

Izolacja ściany poprzez zamocowanie płyt akustycznych

Innym sposobem na wyciszenie ścian jest zamocowanie do nich płyt akustycznych. W sprzedaży jest wiele tego typu produktów, różniących się materiałem, z jakiego są wykonane, sposobem montażu i ceną. Jedne przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań (np. studia nagraniowe), inne dedykowane są do domowych wnętrz.

Wśród tych drugich warte szczególnej uwagi są panele z pianki poliuretanowej z włóknami poliestrowymi, które - dzięki dużej gęstości - pozwalają znacząco poprawić izolacyjność akustyczną ścian.

Dzięki załączonej do wyrobu instrukcji montaż jest bardzo łatwy, polega na przyklejeniu płyt do ściany specjalnym klejem. Nie trzeba tworzyć żadnego stelaża, co bardzo przyspiesza prace.

Po wymierzeniu i docięciu płyt na odpowiedni wymiar (muszą one do siebie ściśle przylegać, aby w szczelinach nie tworzyły się mostki akustyczne), na przeznaczoną do wygłuszenia ścianę nakłada się wałkiem klej. Należy go zaaplikować również na jednej stronie płyty akustycznej. Po odczekaniu od 10 do 30 minut (w zależności od temperatury i wilgotności pomieszczenia), gdy klej będzie suchy w dotyku, płytę umieszcza się na ścianie, przyciska i przytrzymuje przez ok. 30 sekund.

Po przymocowaniu wszystkich paneli, takie same czynności powtarza się z okładziną wykończeniową. Ten sam klej nanosi się najpierw na izolację, potem na płyty g-k. Po odczekaniu do 30 minut, płytę umieszcza się na panelach. Ważne, by okładzina wykończeniowa nie stykała się z sąsiednimi ścianami, sufitem i podłogą. Szczeliny o szerokości 2-3 mm trzeba wypełnić masą akrylową albo specjalną taśmą. Ostatnim krokiem jest wykończenie łączeń płyt g-k i pomalowanie ściany farbą lub udekorowanie tapetą.

Przegrodę od sąsiada można także wykończyć okładziną z korka, który dobrze tłumi hałasy. Ułożenie jest proste - poszczególne płyty mocuje się do oczyszczonej przegrody na klej, przeznaczony do tego materiału.

Jeżeli z jakichś powodów opisane metody wyciszenia nie wchodzą w grę, ścianę można zabudować szafą, albo w ostateczności postawić w tym miejscu biblioteczkę - rzędy ciężkich książek będą choć trochę wytłumiać dobiegające od sąsiada odgłosy.

Wyciszenie ściany w 6 krokach

Naniesienie kleju na oczyszczoną, suchą ścianę
Naniesienie kleju na oczyszczoną, suchą ścianę.
Aplikacja kleju na wewnętrzną stronę płyty akustycznej
Aplikacja kleju na wewnętrzną stronę płyty akustycznej.
Po odczekaniu 10-30 minut (w zależności od temperatury i wilgotności pomieszczenia) przyłożenie płyty do ściany i dociskanie przez ok. 30 sekund
Po odczekaniu 10-30 minut (w zależności od temperatury i wilgotności pomieszczenia) przyłożenie płyty do ściany i dociskanie przez ok. 30 sekund.
Równomierne nałożenie kleju na płytę g-k
Równomierne nałożenie kleju na płytę g-k.
Aplikacja kleju na przymocowaną wcześniej płytę akustyczną
Aplikacja kleju na przymocowaną wcześniej płytę akustyczną.
Po odczekaniu kolejnych 10-30 minut przyłożenie okładziny do płyty izolacyjnej i dociskanie przez ok. 30 sekund
Po odczekaniu kolejnych 10-30 minut przyłożenie okładziny do płyty izolacyjnej i dociskanie przez ok. 30 sekund. Zaizolowana ściana jest gotowa po wypełnieniu masą akrylową szczelin na obrzeżach i wykończeniu połączeń pomiędzy płytami.

Norbert Skupiński

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Colin

21 Gru 2008, 20:08

Wełna mineralna jest dobra ale znacznie lepsza jest wełna celulozowa która ściśle wypełni wszystkie zakamarki i ma lepsze właściwości tłumienia dźwięków.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje