Klatka schodowa udekorowana okładziną z korka

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Klatka schodowa udekorowana okładziną z korka

Wybraliśmy korek, ponieważ zależało nam na nieoklepanej dekoracji klatki schodowej oraz, co szybko wynikło w praktyce, na wytłumieniu hałasu w pomieszczeniach na parterze, które ze względu na ogrzewanie podłogowe mają ceramiczne posadzki - mówi Marta, czytelniczka Budujemy Dom, która dekorowała ściany w 2007 roku.

Płyty z barwionego korka (30 x 60 cm) układano na specjalny klej

Rodzaj pomieszczenia: klatka schodowa otwarta na połączone pomieszczenia dzienne o powierzchni 50 m2.

 

Rodzaj dekoracji: okładzina z barwionego korka, powierzchnia 20 m2; wymiary płytki 30 x 60 cm, grubość 0,50 cm.

 

Sposób wykończenia pozostałych ścian: pomalowane farbami lateksowymi, w salonie na kolor cappuccino, w jadalni na kolor wrzosowy, w aneksie do pracy na kolor brzoskwiniowy (12 m2).

 

Decyzja: zaraz po budowie, na ścianach klatki schodowej mąż położył tynk mozaikowy, ale wyglądał tragicznie. Miał smugi i nie stanowił ozdoby. Po dwóch latach zakryliśmy go okładziną z korka.

 

Wybraliśmy korek, ponieważ zależało nam na nieoklepanej dekoracji klatki schodowej oraz, co szybko wynikło w praktyce, na wytłumieniu hałasu w pomieszczeniach na parterze, które ze względu na ogrzewanie podłogowe mają ceramiczne posadzki. Staraliśmy się zlikwidować niekomfortowy pogłos, tworzący się w najczęściej użytkowanych miejscach.

 

Wykonanie: okładzinę z korka i farby kładliśmy z mężem samodzielnie. Najpierw maszynowy tynk gipsowy pomalowaliśmy specjalną farbą gruntującą. Okładzinę mocowaliśmy na klej do korka.

 

Układanie odbyło się sprawnie i szybko, ale ze względu na położony wcześniej tynk mozaikowy, zużyliśmy więcej kleju. Ściany malowaliśmy dwukrotnie, choć były to farby do jednokrotnego malowania. Na robociźnie zaoszczędziliśmy około 4000 zł, ponieważ pomalowanie 1 m2 ściany wyceniano 7 lat temu na 12 zł, a my wykańczaliśmy łącznie 320 m2 sufitów i ścian.

 

Niezbędne narzędzia: nóż do cięcia korka, stalowa linijka, pędzel do kleju, gumowy wałek do dociskania okładziny z korka, wałki i pędzle do malowania.

Okładzina z korka wygłuszyła pomieszczenia sąsiadujące z klatką schodową Na antystatycznej ścianie z korka nie ma kurzu i nie widać na niej brudu

Okładzina z korka - rady i przestrogi:

  • Jesteśmy bardzo zadowoleni z okładziny z korka. Dzięki niej akustyka w pomieszczeniach dziennych zmieniła się diametralnie na korzyść! Otwarte wnętrza dzienne stały się od razu cichsze, a klatka schodowa ma oryginalny wygląd. Polecamy korek również dlatego, że się nie kurzy i nie widać na nim brudu. A nie jest zaimpregnowany! Mamy troje dzieci w wieku 3,5–5 lat, więc tak wykończona klatka schodowa jest strzałem w dziesiątkę.

     

  • Lateksowe farby myliśmy, a nawet szorowaliśmy już wielokrotnie. Dobrze znoszą towarzystwo dzieci. Gdybyśmy zastosowali inny typ farby i nie od markowych producentów, musielibyśmy już przeprowadzić remont ścian.

Okładzina z korka - koszty:

  • okładzina z korka 36 zł/m2, 
  • klej do korka 300 zł; 
  • farby lateksowe 600 zł (50–70 zł/l). 
  • robocizna – we własnym zakresie.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje