Tynk mozaikowy - zastosowanie, wykonanie, cena

Tynk mozaikowy - zastosowanie, wykonanie, cena

Marmolit i tynk kruszcowy to popularne nazwy tynku mozaikowego. Pełni on rolę dekoracyjną oraz ma doskonałe właściwości - jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i łatwy w utrzymaniu czystości. Jakie zastosowanie ma tynk mozaikowy? Jaka jest jego wydajność i cena? Jak zrobić taki tynk? 

Czym jest tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy to estetyczny element służący do zabezpieczania elewacji zewnętrznych: cokołów, podmurówek, wykuszy oraz wnęk okiennych i drzwiowych.

Wyróżnia się:

  • ciekawym wyglądem,
  • cienką warstwą,
  • jest odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale i niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak: deszcz, wilgoć, śnieg, mróz, palące słońce,
  • można go kłaść wewnątrz budynków,
  • jest elastyczny,
  • w jego składzie znajduje się żywica i kruszywo kwarcowe lub marmurowe,
  • jest łatwy w nałożeniu,
  • ma bogatą gamę kolorystyczną.

 

Jakie zastosowanie ma tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy jest wykorzystywany do zabezpieczania elewacji. Z racji tego, że bardzo łatwo się go czyści, dom wygląda schludnie. Na zewnątrz tynk mozaikowy nakładamy na zwarte i trwałe powierzchnie. Dobrym pomysłem jest zastosowanie tynku na gzymsach domu lub ozdobnych fragmentach ścian.

Tynk mozaikowy może zostać położony wewnątrz domu. Jeśli szukasz inspiracji na wnętrze, zdecyduj się na tynk mozaikowy, na przykład w przedpokoju. Sprawdzi się on także w kuchni, gdzie trudno o zachowanie czystości.

Paletę barw tynku mozaikowego można dowolnie mieszać, tak aby uzyskać wymarzony kolor. Istnieje kilkanaście rodzajów kolorów, np: czerwony, żółty, brązowy, zielony, biały, szary itd.

Jak zrobić tynk mozaikowy - krok po kroku?

Gruntowanie powierzchni
1. Zagruntuj powierzchnię. (fot. Weber Saint-Gobain)
Mieszanie tynku
2. Mieszaj tynk przy pomocy kielni. Jeśli chcesz, zastosuj kilka warstw kruszywa. (fot. Weber Saint-Gobain)
Wyznaczenie obszaru tynkowania
3. Zaznacz taśmą obszar tynkowania. (fot. Weber Saint-Gobain)
Nakładanie tynku mozaikowego

4. Nałóż tynk na wyschnięte podłoże. UWAGA! Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której wyschnięty tynk miesza się ze świeżym. (fot. Weber Saint-Gobain)

Wygładzanie tynku mozaikowego
5. Tynk wygładzaj zawsze w jednym kierunku. (fot. Weber Saint-Gobain)
Tynk mozaikowy
6. Mleczny nalot podczas wysychania jest naturalnym procesem. (fot. Weber Saint-Gobain)

Jaka jest wydajność i cena tynku mozaikowego?

To, ile będziesz potrzebował tynku mozaikowego, zależy od tego, jak duże powierzchnie mają być tynkowane. Tynk nakłada się cienką warstwą, dlatego jedno opakowanie jest bardzo wydajne.

Weź jednak pod uwagę, że jeśli chcesz mieszać ze sobą różne kruszywa dla uzyskania najlepiej pasującego koloru, będziesz musiał kupić więcej opakowań produktu. Średni koszt 25 kilogramów tynku to 200 zł. Jeśli zdecydujesz się na tynk z brokatem, zapłacisz więcej. Około 4 litry mieszanki to koszt 40-50 zł w zależności od producenta.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Foveo Tech

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz