Widzenie barw to skomplikowany proces, który w skrócie można by ująć jako impuls nerwowy przetwarzany w mózgu. Przypuszczalnie więc każdy z nas nieco inaczej postrzega kolory. I dlatego musimy odpowiedzieć sobie sami na pytanie, w otoczeniu których najlepiej wypoczywamy lub pracujemy.
Data publikacji: 2020-08-07
Data aktualizacji: 2020-08-22
Barwy ziemi we wnętrzach - natury się nie wyrzekniesz...
Barwy do domu dobieramy bardzo indywidualnie i subiektywnie, zazwyczaj niezależnie od sugerowanych przez producentów farb propozycji na dany rok. Jednak większość z nas preferuje podobne zestawienia kolorystyczne i podobnie na nie reaguje. Barwy ogniste działają na nas pobudzająco i podsycają emocje. Zupełnie odwrotnie jest z barwami natury związanymi z ziemią i roślinnością.
Tak już jesteśmy zaprogramowani, że przyroda nas uspokaja i chętnie wprowadzamy ją do domu. Przy czym każdy inaczej zrealizuje to zadanie. Część osób skupi się na symbolizujących ziemię brązach, ochrze, rudej czerwieni. To świetnie skomponowana paleta barw uzupełniających się, które mają moc równoważenia emocji, uspokajania, ale nie rozleniwiania.
Naturę można zaprosić do wnętrza również w postaci gamy zieleni, uspokojonej złamaną bielą i kolorami drewna, lnu, piasku. Wszystkie te odcienie łatwo ze sobą skojarzyć budując atmosferę spokoju, sprzyjającą relaksowi i odpoczynkowi. Jednak to, jakiego charakteru nabierze wnętrze ostatecznie, zależy przede wszystkim od temperatury barw. Będzie chłodne i mniej przytulne, jeśli biel złamiemy dodatkiem granatu lub zastosujemy zieleń o niewielkiej domieszce żółtego.
Subtelna złamana biel Simple White OC-117 to kolor roku 2016 ogłoszony przez producenta farb Benjamin Moore. Wspaniale rozjaśnia wnętrze, uspokaja oraz podkreśla fakturę ścian i architekturę. (fot. BM Polska)
Przedpokój w kolorach Śnieżka Barwy Natury - znajdziemy je w kolekcji farb odpornych na zmywanie i świetnie kryjących dzięki zawartości Teflonu. (fot. FFiL Śnieżka)
Barwy we wnętrzach - kolor przyjazny, miły, towarzyski
O ile barwy natury zawsze będą obecne w kolekcjach producentów farb i wyposażenia wnętrz, o tyle odważniejsze kolorydochodzą do głosu raz na jakiś czas. Tak jest z różem, choć trzeba przyznać, że jego pozycja pozostaje niezachwiana od kilku sezonów. Być może dlatego, że przez lata odmawiano mu prawa do istnienia, kojarząc z infantylnością. Nawet teraz częściej rezerwowany jest dla pokoju małej dziewczynki niż dla salonu. Czy słusznie? Czy warto ulegać stereotypom?
Oddziaływanie różu jest dobroczynne - kolor ten łagodzi negatywne emocje, pozytywnie nastraja, sprzyja dobrym relacjom. Pastelowy czy perłowy jest łagodny, kobiecy, kojarzy się z ciepłem i miłością, dlatego sprawdzi się w sypialni. Dzięki sile wywoływania pozytywnych emocji, salon z akcentem różu stanie się doskonałym miejscem spotkań rodzinnych i towarzyskich. Jeśli róż połączymy z szarością, stworzymy jedno z najpiękniejszych zestawień kolorystycznych. Ale też jedno z częściej wykorzystywanych, dlatego pora na zmiany.
Teraz warto kojarzyć róż z ciepłym beżem, kolorem miodowym i naturalnego drewna. To połączenie na pewno spodoba się osobom poszukującym nowych rozwiązań, a dla tradycjonalistów będzie po prostu miksem barw, które od wieków sprawdzają się w domu. Z kolei ci, którzy potrzebują mocniejszych wrażeń i energii, mogą po prostu postawić na inny odcień i wybrać róż bliższy amarantowi.
Doskonałe połączenie delikatnego beżu z różem. Tapeta Messina marki Marburg, zmywalna, wym. rolki 10,05 x 0,53 m. (fot. Świat Kolorów)
Modułowa kolekcja Mangas, czyli dywany, poduszki i siedziska w kilku wersjach kolorystycznych. Pokrycia i dywany są tkane z wełny. Projekt Patricia Urquiola dla Gandia Blasco. Wymiary siedziska: dł. 120 cm, szer. 90 cm, wys. 60 cm. (fot. Mesmetric)
Odcienie niebieskiego we wnętrzach
Każdy z nas może wybrać z palety dowolnego producenta farb interesujące kolory i stworzyć własne zestawienia. Najłatwiej jednak zrobić to z kolorami ciepłymi, bliskimi naturze. Więcej obaw mamy w stosunku do odcieni niebieskiego, które sprawiają wrażenie trudnych do użycia we wnętrzu. Niektóre wydają się nam zbyt oczywiste, inne zbyt chłodne lub agresywne. Niosą jednak ze sobą sporo możliwości.
Oczywisty niebieski można złamać zielenią, by stał się oryginalny, głęboki i tajemniczy. Następnie zestawić tę nową ożywczą barwę z ecru, ochrą, szarością lub drewnem, by otrzymać oryginalną kompozycję, która z powodzeniem może zagościć nie tylko w łazience, ale także w sypialni czy salonie.
Propozycja marki Benjamin Moore - na ścianach błękit Evening Blue (CW-585) oraz beż Marquet Square Sheil (CW-30), na suficie Chesapeake Blue (CW-595). (fot. BM Polska)
Kolor Morze Możliwości (P0.20.40 w systemie mieszalnikowym Dulux Colour Mixing). Łączy spokój błękitu z zielenią. (fot. Dulux)
Efekt ombre na ścianie uzyskany dzięki trzem odcieniom satynowych farb Śnieżka: Miętowe orzeźwienie, Lodowy błękit i Lazurowe wybrzeże (fot. Śnieżka)
Delikatny błękit Powder Blue skomponowano z kremową bielą. (fot. Crown Paints)
Tapeta na flizelinie Botanic Garden z kolekcji Fiona inspirowana roślinnością ogrodu botanicznego. Dł. rolki 10,05 m, szer. 53 cm. (fot. Flügger)
Beton industrialny skojarzony z odcieniami niebieskiego. Do uzyskania efektu na ścianie wykorzystano: grunt Tikkurila Optiva Primer, tynk Tikkurila Be Special Decor Retro w kolorze Decor Retro 32 oraz bejcę Tikkurila Be Special Decor Lasyr w kolorze 5305. (fot. Tikkurila)
Wnętrza w ciemnych barwach - jak ich używać?
Wydaje się, że wprowadzenie do wnętrza chłodnych niebieskości jest dziecinnie proste w porównaniu z tymi kolorami. Ciemny grafit, burgund, czerń oraz wszelkie odcienie do niej zbliżone stanowią prawdziwe wyzwanie. Dawniej ich naturalnym środowiskiem były pałace, a więc duże przestrzenie połączone z przepychem. W miejskich warunkach mieszkaniowych stosowanie tak ciemnych barw wydawało się szaleństwem. Do czasu.
Ostatnio projektanci próbują znaleźć dla nich zastosowanie łącząc w sposób niekonwencjonalny z jaśniejszymi kolorami, wykorzystując jako element dekoracyjny lub też odważnie zapraszając je do sypialni. To jednak ryzykowne posunięcie, bowiem zastosowanie barw bliskich czerni w całym pomieszczeniu będzie przytłaczać i wywoływać uczucie przygnębienia. Z kolei połączenia z czerwienią, bielą i wieloma innymi kolorami może wydawać się zbyt agresywne, a czasem mało odkrywcze lub wręcz oklepane.
Jest jednak sposób, by czerń czy grafit wyglądały interesująco, a jednocześnie nie przytłaczały - to rozświetlenie za pomocą elementów w kolorze złota, jasnego drewna i ochry. Dzięki temu wnętrze będzie kojarzyło się z luksusem, klasyką, dobrym smakiem, a jednocześnie nie zatonie w mroku.
Żakardowa tkanina jedwabna Palazzo marki Ardecora firmy Zimmer+Rohde. Przykład na doskonałe połączenie grafitowej czerni, odcieni srebra oraz złota. (fot. Impresje Home Collection)
Tapeta z kolekcji Royal Classic - Tracing history, która poprzez finezyjne esy floresy oraz gamę głębokich kolorów (grafitowy, morski, burgund) nawiązuje do klasyki. Dł. rolki 10,5 m, szer. 53 cm. (fot. Flügger)
Udająca płytki tapeta TIN-07 z kolekcji Brooklyn Tins zaprojektowana przez paryskich designerów z salonu Merci. Niemal doskonale imituje cynowe panele, jakimi dekorowano sufity w Nowym Yorku na przełomie XIX i XX w. (fot. Udekoruj Dom)
Kolory we wnętrzach - przykładowe aranżacje w różnych stylach
Pastelowe wnętrze, w którym wykorzystano kolor Lavender Mist nr 2070-60, jeden z 23 tworzących tegoroczną paletę barw Benjamin Moore. Rekomendowana farba Aura matowa. (fot. BM Polska)
Gama barw z dominującym na ścianie kolorem roku 2014 marki Benjamin Moore, lekkim, pastelowym błękitem Breath of Fresh Air nr 806. Pasuje on do pozostałych 22 barw wybranych przez markę na ten rok. Zalecana farba Aura matowa. (fot. BM Polska)
Pastelowe wnętrze nawiązujące trendów obowiązujących na pokazach mody - propozycja marki Dekoral Fashion z palety farb Fashion Collection. (fot. Dekoral)
Zdecydowane, ale spokojne barwy wnętrza. Wśród nich, na ścianie, Morze Możliwości, czyli kolor roku 2014 o numerze P0.20.40 w systemie mieszalnikowym DULUX (fot. Dulux)
Caribbean Teal nr 2123-20. Głęboki morski kolor zaproponowany przez Benjamin Moore w ramach 23 propozycji z palety Color Trends 2014. Rekomendowna farba Aura matowa. (fot. BM Polska)
Letnie kolory do wnętrza. Na ścianach odcień Mellow Sage (farba emulsyjna z serii Breatheasy) zestawiony z żółtym Tibetan Gold (farba do drewna do wnętrz i na zewnątrz Non Drip Gloss). Propozycja marki CROWN PAINT (fot. Crown Paint)
Wśród szarości ożywienie - projektanci marki Dekoral proponują kolory bordo, burgund oraz purpura, które zmienią pomieszczenie w stylowe i eleganckie, tu dodano Żakardowy amarant. Farby marki Dekoral Fashion. (fot. Dekoral)
Wnętrze w surowych, stalowo-szarych kolorach z trendu Bunt miasta marki Magnat. Rekomendowana farba - Magnat Ceramic. (fot. FFiL Śnieżka)
Kolory trendu Wspomnienia z podróży marki Magnat. Róż zbliżony do amarantu RB 6860 oryginalnie skojarzono z beżami YR 6040 i YR 7960. (fot. FFiL Śnieżka)
Strukturalna tapeta z kolekcji Wall Couture, projekt Ulf Moritz dla marki Marburg. Winylowa na flizelinie, wym. 10,05 x 0,75 m. (fot. Walldecor)
Słoneczny salon według marki Nobiles. Wykorzystano w nim kolory z palety Lato, na ścianie propozycja 12 Lato miodowe. Farba lateksowa matowa Pory Roku. (fot. Akzo Nobel)
Panel ścienny z romantycznym motywem i tapeta w prążki z kolekcji Alta Gamma Lady marki Sirpi. Panel ma wymiary 136 x 300 cm. (fot. Eksim, JVD)
Pomysł na salon marki Śnieżka. Na ścianie użyto koloru 143 Zamki na piasku z serii Barwy Natury. Emulsyjna farba lateksowa, odporna na szorowanie. (fot. FFiL Śnieżka)
Ten efektowny wzór to nadruk na płótnie o grubych splotach, które przyklejono do ściany klejem do tapet ciężkich. 100% bawełny. (fot. Minka)
Stonowane wnętrze według trendu Powrót pasteli. Na ścianach użyto bieli Majowa Konwalia (173), koralowego różu Azalia Łososiowa (163) i szarości Skaliste Wybrzeże (158). Farby lateksowe dostępne w kolekcji Barwy natury. (fot. FFiL Śnieżka)
Połączenie zbliżonego do oranżu Hot Toddy i ciemniejszego Chocolate Suede. Do niego rekomendowane są chłodne błękity. (fot. Crown Paints)
Gra ciepłych pokrewnych barw. Na ścianie kolor roku 2015 Miedziany Oranż nr C9.21.58 w systemie mieszalnikowym Dulux Colour Mixing System. (fot. Dulux)
Good life, jeden z trendów 2015 firmy Dekoral. Kolory ziemi, rdzawe brązy, biele i delikatne róże to rozwiązanie do wnętrz, gdzie królują naturalne materiały. (fot. PPG)
Materiały pochodzą z "Numeru Specjalnego Budujemy Dom - Wnętrza"
Tak, to prawda, każdy indywidualnie odbiera kolory, ale mamy całą paletę barw tzw. neutralnych. Salon jest miejscem spotkań niekiedy wielu osób i dobrze by było, gdyby każda z nich czuła się w nim dobrze, dlatego projektując salon bezpiecznie jest zaplanować jego kolorystykę ...
Gość Mila
19-10-2017 10:49
Ja wolę zdecydowanie ciepłe kolory jak żółty, brąz i beżowy.