Co to jest kondensacja w kotle?

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
Co to jest kondensacja w kotle?

Odpowiedź eksperta: Kondensacja w kotle to po prostu skroplenie pary wodnej zawartej w spalinach. Woda jest jednym z produktów spalania, powstaje w efekcie połączenia wodoru zawartego w paliwie z tlenem atmosferycznym.

aktualizacja: 2021-01-27 09:15:42

Odparowanie wody pochłania pewną ilość energii uzyskanej dzięki spalaniu, jeśli więc kondensacji nie ma, to ta energia wraz z parą wodną ucieka przez komin. Do kondensacji dochodzi, gdy temperatura spalin, w wyniku kontaktu z chłodną ścianką wymiennika ciepła lub komina spadnie poniżej tzw. punktu rosy – dla spalin z kotła gazowego to ok. 55°C (choć znaczenie mają także inne parametry).

Kondensacja może być zjawiskiem pożądanym, bo para skraplając się oddaje duże ilości ciepła - pod warunkiem jednak, że kocioł i komin są przystosowane do pracy ze spalinami, z których wykrapla się wilgoć. Inaczej kondensat działa niszcząco np. na cegły komina murowanego.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Wymiennik ciepła w kotle kondensacyjnym, oraz inne elementy na których wykrapla się kondensat muszą być odporne na jego agresywne działanie
(fot. Viessmann)

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Zdaniem naszych Czytelników

Przede wszystkim nie sposób porównywać kondensację przy spalaniu gazu oraz paliw stałych. A to  właśnie kotły gazowe są przystosowane do pracy w warunkach kondensacji. Podana w tekście temperatura graniczna 55 stopni dotyczy tylko spalin ze  współczesnych kotłów gazowych. W ...

Gość Milas

01 Dec 2017, 10:20

Jak to jest z tą temperaturą spalin w kominie. Punkt rosy dla spalin z drewna około 40 stopni. Zmierzyłem temperaturę i wilgotność blisko wylotu komina z mojego kominka, temperatura 35 stopni wilgotność 45%. Powinno być około 100%, przecież temp. przekroczyła punkt rosy?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image