Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi antywłamaniowe i wejściowe

Wilgotność drewna i punkt rosy - praktyczne porady

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

W pomieszczeniu zamkniętym panują warunki klimatyczne inne niż na zewnątrz, drewno przeznaczone do prac stolarskich powinno zależnie od przeznaczenia osiągnąć określony poziom wilgotności.

Poniżej podane są wytyczne dotyczące zawartości wilgoci w gotowych do wbudowania elementach konstrukcyjnych i wyrobach z drewna.

- dla elementów montowanych wewnątrz pomieszczeń, które nie będą miały kontaktu z powietrzem zewnętrznym (np. meble wbudowane, drzwi wewnętrzne, schody, podłogi) - 6-10%,

- dla elementów drewnianych, mających stały kontakt z powietrzem zewnętrznym (np. okna, drzwi zewnętrzne, okiennice) - 10%-15%.

Punkt rosy

Stan, w którym powietrze nie może już wchłonąć więcej pary wodnej i wskutek tego następuje jej skraplanie. Jeżeli zjawisko to występuje w niekorzystnym miejscu zewnętrznej przegrody budowlanej (np. w izolacji cieplnej, drzwiach czy oknie), może doprowadzić do jej trwałego zawilgocenia.

Na przykład: przy temperaturze 25°C i wilgotności względnej 80% punkt rosy wystąpi przy temperaturze 21,31°C. Zamieszczona poniżej tabela przedstawia temperaturę, do której trzeba ochłodzić powietrze, aby zostało nasycone parą wodną, czyli jest to temperatura [°C], w której para wodna zamienia się w wodę (skrapla się) przy aktualnym ciśnieniu roboczym.

Tabela punkt rosy

Wilgotność

Drewno jest materiałem higroskopijnym, który pobiera lub oddaje wilgoć z otoczenia - zależnie od warunków klimatycznych - aż do osiągnięcia równowagi wilgotności. Istnieje ścisły związek pomiędzy wilgotnością drewna i wilgotnością oraz temperaturą powietrza. Przy temperaturze powietrza około 20°C i wilgotności względnej 50% - wilgotność drewna w stanie równowagi osiąga 9%.

Jeśli wilgotność lub temperatura powietrza zmieniają się, ulega zmianie również równoważna wilgotność drewna i drewno przy tym "pracuje". Przy poborze wilgoci drewno pęcznieje, podczas oddawania wilgoci kurczy się.

Zależność zawartości wilgoci w drewnie w stanie równowagi od temperatury i wilgotności powietrza można odczytać z poniższej tabeli:

Zależność zawartości wilgoci w drewnie w stanie równowagi od temperatury i wilgotności powietrza źródło i zdjęcia: Nicewicz

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum