Straty z tytułu zalania ściekami obiektów niezabezpieczonych przed przepływem zwrotnym lub zabezpieczonych niewłaściwie mogą sięgać wielu tysięcy złotych, dlatego przede wszystkim warto wybrać urządzenie o wysokim stopniu niezawodności, od producenta godnego zaufania, specjalisty w tematyce ochrony przeciwzalewowej, z wieloletnim doświadczeniem. Taką marką jest KESSEL - firma, której wyroby od 60 lat skutecznie chronią budynki na całym świecie.
Wybór optymalnego urządzenia przeciwzalewowego zależy od wielu czynników, z których główne to:
- Rodzaj ścieków: fekalne lub niefekalne.
- Strategia zabezpieczenia: osobny zawór na każdym przyborze sanitarnym lub zawór zbiorczy.
- Miejsce montażu: na zewnątrz lub wewnątrz budynku.
- Rodzaj instalacji: montaż na swobodnym przewodzie lub w płycie podłogowej.
- Ilość napływających ścieków.
Do zabezpieczenia wpustu w podłodze piwnicy lub pojedynczego urządzenia ze ściekami szarymi, np. umywalki lub pralki, wystarczą proste zawory zwrotne lub wpusty wyposażone w klapy zwrotne.
W instalacjach odprowadzających ścieki fekalne nie powinno się stosować zaworów zwrotnych z klapami wahadłowymi, gdyż spowalniają one przepływ ścieków i zatrzymują fekalia, co prowadzi do zatorów i uniemożliwia szczelne zamknięcie kanału w razie pojawienia się przepływu zwrotnego! Ochrona przed przepływem zwrotnym nie jest tu gwarantowana!
Na podstawie wieloletnich doświadczeń zalecamy stosowanie do ścieków fekalnych urządzeń przeciwzalewowych z klapami napędzanymi siłownikiem. Klapy w normalnym stanie pracy są tu zawsze otwarte, co pozwala na swobodny przepływ ścieków. Podczas przepływu zwrotnego siłownik skutecznie zamyka klapę, nawet w przypadku natrafienia na opór.
Przykłady niewłaściwego zastosowania zaworów zwrotnych do ścieków fekalnych:
Roman Podpinka
Specjalista ds. szkoleń w KESSEL
Na zdjęciu otwierającym znajduje się zawór przeciwzalewowy Staufix Control