Jak prawidłowo siać nasiona w ogrodzie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak prawidłowo siać nasiona w ogrodzie?

Grządki warzywne przynoszące obfite plony i rabaty pełne kwiatów to marzenie każdego działkowca. Aby cieszyć się bujnym ogrodem nie trzeba wydawać fortuny na rozsadę. Samodzielna uprawa roślin z nasion jest znacznie tańsza i zapewnia równie znakomite efekty. Zobacz, jak prawidłowo siać nasiona w ogrodzie.

aktualizacja: 2021-02-11 13:43:27
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Kiedy siać nasiona w ogrodzie?
  • Jak powinno być przygotowane stanowisko pod siew nasion?
  • Jak siać nasiona w ogrodzie?
  • Jaka powinna być rozstawa siewu nasion i przerywka?

Kiedy siać nasiona w ogrodzie?

Okres siewu nasion w ogrodzie trwa od wczesnej wiosny do połowy lata. Na przełomie marca i kwietnia rozpoczynamy uprawę warzyw oraz ziół tolerujących niewielkie przymrozki: rzodkiewki, pietruszki, marchwi, cebuli, buraka ćwikłowego, grochu, sałaty masłowej, szpinaku, cząbru, oregano, kolendry, nagietka, szałwii lekarskiej i gorczycy białej. Niektóre odmiany rzodkiewki, sałaty i szpinaku, a także koper i szczaw można wysiewać zarówno wczesną, jak i późną wiosną, a nawet latem. Informacji na ten temat szukajmy na opakowaniach nasion.

W drugiej połowie maja zaczyna się pora siewu nasion gatunków ciepłolubnych: arbuza, cukinii, dyni olbrzymiej, ogórków gruntowych, fasoli szparagowej i na suche nasiona oraz kukurydzy cukrowej. Późna wiosna to również optymalny termin siewu nasion jednorocznych kwiatów ogrodowych, m.in.: astrów, cynii, dzwonków, fasoli ozdobnej, godecji, groszku pachnącego, lewkonii, lwiej paszczy, maciejki, nachyłka, nasturcji, nemezji, onętka, słonecznika ozdobnego i smagliczki, oraz niektórych gatunków ziół, w tym: bazylii, mięty pieprzowej, szczypiorku ogrodowego czy trybuli.

Wybór i przygotowanie stanowiska pod siew nasion w ogrodzie

Do przygotowania warzywników i kwietników przystępujemy wczesną wiosną, gdy tylko rozpuści się śnieg, a ziemia przeschnie na tyle, by dało się ją głęboko wzruszyć. Na dwa tygodnie przed planowanym siewem nasion przekopujemy wyznaczone stanowisko na głębokość szpadla. Bryły ziemi należy rozbić grabiami, cały obszar zaś starannie zagrabić i wyrównać.

Przy okazji usuwamy wszelkie zanieczyszczenia: kamienie, kawałki patyków, kępki trawy, a przede wszystkim korzenie i kłącza chwastów.

Podczas przekopywania podłoże warto wymieszać z kompostem, który powinien być dobrze przefermentowany, czyli sypki i drobny, koloru czarnego. Jeśli gleba jest ciężka i zbita, należy przekopać ją z podłożem do siewu nasion kupionym w sklepie ogrodniczym, by nadać jej bardziej przepuszczalną, luźniejszą strukturę.

Jak siać nasiona w ogrodzie - przygotowanie grządek

Kolejny etap pracy polega na wytyczeniu rzędów pod siew nasion. Aby uzyskać równe, schludne grządki, siew warto prowadzić wzdłuż linki, przymocowanej do pary palików. Paliki wbijamy na obu końcach zagonu, dbając, by linka była napięta. Wzdłuż niej wytyczamy rowek o głębokości dopasowanej do wielkości nasion. Zazwyczaj wystarczy 1-2 cm.

Drobne nasiona umieszczamy płycej, większe zaś głębiej. Zanim rozpoczniemy siew, do rowka warto nalać wody. Taki zabieg niweluje konieczność podlania uprawy bezpośrednio po siewie, co z kolei zapobiega ryzyku wypłukania drobnych nasion.

Uwaga: niektóre gatunki warzyw korzeniowych, zwłaszcza marchew i pietruszka, plonują najlepiej na redlinach, czyli podwyższonych grządkach. Do usypania redlin przydadzą się narzędzia ogrodnicze - obsypnik lub motyczka, najlepiej sercówka.

Sianie nasion w ogrodzie

Ważne dla obfitych plonów - rozstawa siewu nasion i przerywka

Zadbajmy o zachowanie zalecanej przez producenta rozstawy, czyli odstępu pomiędzy grządkami i pomiędzy poszczególnymi nasionami w rzędzie. Rozstawa 20-30 x 5-8 cm oznacza, że rzędy należy wytyczyć co 20-30 cm, a nasiona rozmieścić w odstępach 5-8 cm.

Jeśli wysiejemy warzywa, zioła lub kwiaty zbyt gęsto, po okresie wschodów będziemy musieli zastosować przerywkę, czyli usunąć część siewek, tak by pozostałe rośliny miały przestrzeń na rozwój korzeni i swobodny wzrost.

Nasiona warzyw dyniowatych - arbuzów, cukinii, dyni i ogórków - oraz kukurydzy wysiewamy nie w rzędach, lecz w gniazdach, czyli płytkich zagłębieniach (5-7 cm). W jednym gnieździe umieszczamy 2-3 nasiona, każde w osobnym dołeczku. Po okresie wschodów zostawiamy tylko największą siewkę.

Zadbajmy o zachowanie zalecanej przez producenta rozstawy

Bogatą ofertę nasion warzyw znajdziecie państwo w Sklepie Ogrodniczym Świat Kwiatów

 Fot. pl.depositphotos.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!