Przepustowość odwodnień podłogowych - co musisz wiedzieć?
Przepustowość odwodnień podłogowych - co musisz wiedzieć?
Postanowiliśmy zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt jakim jest przepustowość i jej określanie wg norm EN 1253 i EN 274. Dla odpływów prysznicowych właściwą przepustowością będzie ta zgodna z normą EN 1253, a nie EN 274. Poniżej opisujemy to zagadnienie nieco szerzej, bo zdecydowanie warto mieć pojęcie w tej kwestii.
Data publikacji: 2020-12-16
Data aktualizacji: 2020-12-21
Prawidłową normą do testowania i określania zgodności odwodnień podłogowych (w tym prysznicowych liniowych i punktowych) jest EN PN 1253. Jest to norma europejska (EN) obowiązująca także w Polsce (PN). Określa ona między innymi wymagania i badania przepustowości oraz wysokości zasyfonowania odpływów podłogowych.
Należy zwrócić uwagę, że niektórzy producenci odpływów podają przepustowości zgodnie z normą EN PN 274. Jest to podejście błędne, ponieważ odnosi się do badania przepustowości syfonu w warunkach gdy jest on zamontowany w brodziku prysznicowym, wannie, umywalce i znajduje się ponad nim pionowo w górę 12cm wody (tzw. słup cieszy). Na podłodze z odpływem taka sytuacja to zalanie całego mieszkania. Badanie wg normy EN 274 daje znacznie większe wartości przepustowości, ale naszym zdaniem jest wprowadzaniem klienta w błąd. Np. badany z naszej oferty syfon SNAKE dał 36l/min wg EN1253 i 58l/min wg EN274.
Syfon Snake (fot. Wiper)
Wracając do normy prawidłowej EN 1253 - określa ona także klasy obciążenia rusztu, zasady samoczyszczenia syfonu, zasady gdy syfon ma możliwość manualnego czyszczenia, szerokości minimalne kołnierzy, odporność na nadciśnienie w instalacji kanalizacyjnej,... i wiele innych.
Firma WIPER od lat posiada wiele norm z bazy PKN (Polski Komitet Normalizacyjny), między innymi, normy EN1253 i EN274 i nieustanie bada swoje produkty zgodnie z zasadami odpowiednich norm w przygotowanym laboratorium.