Na ile instalacja PV może wpłynąć na bilans energetyczny domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na ile instalacja PV może wpłynąć na bilans energetyczny domu?

Poprawnie wykonany bilans energetyczny domu to podstawa do doboru mocy instalacji fotowoltaicznej, czyli mocy zainstalowanej w modułach na naszym dachu. Po wyliczeniu zapotrzebowania na moc dobieramy odpowiednio falownik - urządzenie przetwarzające napięcie stałe DC pochodzące z modułów na napięcie zmienne AC wykorzystywane w domu - oraz pozostałe komponenty, takie jak konstrukcję wsporczą, okablowanie oraz zabezpieczenia elektryczne.

aktualizacja: 2021-02-02 12:08:35

Do prawidłowego bilansu energetycznego potrzebujemy oszacowania aktualnego rocznego zużycia energii elektrycznej w (kWh) lub podania precyzyjnych wyliczeń projektowych. Jeżeli planujemy w przyszłości wymianę lub dodanie odbiorników elektrycznych np. płyta elektryczna/ indukcyjna, pompa ciepła do wody użytkowej, pompa ciepła do centralnego ogrzewania to należy uwzględnić to w naszym bilansie.

Kolejnym elementem wpływającym na bilans jest sposób wykorzystania naszej energii elektrycznej - im większa jest nasza autokonsumpcja tym lepiej - chodzi głównie o zużywanie energii na bieżąco, kiedy nasza elektrownia słoneczna produkuje energię. Zakład energetyczny pobiera za magazynowanie energii - dla instalacji do 10 kWp 20% z niej oraz 30% w przypadku systemów o mocy powyżej 10 kWp. Jest to tak zwany system opustów. Całość zmagazynowanej energii musimy odebrać w ciągu roku inaczej nie wykorzystamy nadwyżek zgromadzonych w ramach opustów. Stąd ważną rzeczą jest prawidłowy dobór mocy naszej instalacji fotowoltaicznej.

Poprawne gospodarowanie i zarządzanie energią pozwala zmniejszyć koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Jeżeli planujemy wykorzystać energię elektryczną do ogrzewania, to możemy skorzystać z nowych technologii, tj. pomp ciepła, które w dużo większym stopniu są w stanie wykorzystać każdą kWh energii elektrycznej oraz ciepło z otoczenia. Należy przy tym jednak założyć większe koszty inwestycji. Wykorzystanie energii elektrycznej bezpośrednio za pomocą kotłów elektrycznych zwiększa nasze zużycie elektryczne, natomiast inwestycja na wstępie jest dużo mniejsza. Należy w tym miejscu przeprowadzić analizę ekonomiczną naszej inwestycji.

Wszystkie powyższe działania pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na energie pierwotną, a tym samym spełnić wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną EP z 95 do 70 kWh/m2 rocznie. Dobrze dobrany system fotowoltaiczny zapewni nam dostawę energii przez cały rok bez dodatkowych kosztów.

Bartosz Wójcik
Ekspert BRUK-BET SOLAR i BRUK-BET PV
fot. Bruk-Bet Solar

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!