Na ile instalacja PV może wpłynąć na bilans energetyczny domu?

Na ile instalacja PV może wpłynąć na bilans energetyczny domu?

Poprawnie wykonany bilans energetyczny domu to podstawa do doboru mocy instalacji fotowoltaicznej, czyli mocy zainstalowanej w modułach na naszym dachu. Po wyliczeniu zapotrzebowania na moc dobieramy odpowiednio falownik - urządzenie przetwarzające napięcie stałe DC pochodzące z modułów na napięcie zmienne AC wykorzystywane w domu - oraz pozostałe komponenty, takie jak konstrukcję wsporczą, okablowanie oraz zabezpieczenia elektryczne.

Do prawidłowego bilansu energetycznego potrzebujemy oszacowania aktualnego rocznego zużycia energii elektrycznej w (kWh) lub podania precyzyjnych wyliczeń projektowych. Jeżeli planujemy w przyszłości wymianę lub dodanie odbiorników elektrycznych np. płyta elektryczna/ indukcyjna, pompa ciepła do wody użytkowej, pompa ciepła do centralnego ogrzewania to należy uwzględnić to w naszym bilansie.

Kolejnym elementem wpływającym na bilans jest sposób wykorzystania naszej energii elektrycznej - im większa jest nasza autokonsumpcja tym lepiej - chodzi głównie o zużywanie energii na bieżąco, kiedy nasza elektrownia słoneczna produkuje energię. Zakład energetyczny pobiera za magazynowanie energii - dla instalacji do 10 kWp 20% z niej oraz 30% w przypadku systemów o mocy powyżej 10 kWp. Jest to tak zwany system opustów. Całość zmagazynowanej energii musimy odebrać w ciągu roku inaczej nie wykorzystamy nadwyżek zgromadzonych w ramach opustów. Stąd ważną rzeczą jest prawidłowy dobór mocy naszej instalacji fotowoltaicznej.

Poprawne gospodarowanie i zarządzanie energią pozwala zmniejszyć koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Jeżeli planujemy wykorzystać energię elektryczną do ogrzewania, to możemy skorzystać z nowych technologii, tj. pomp ciepła, które w dużo większym stopniu są w stanie wykorzystać każdą kWh energii elektrycznej oraz ciepło z otoczenia. Należy przy tym jednak założyć większe koszty inwestycji. Wykorzystanie energii elektrycznej bezpośrednio za pomocą kotłów elektrycznych zwiększa nasze zużycie elektryczne, natomiast inwestycja na wstępie jest dużo mniejsza. Należy w tym miejscu przeprowadzić analizę ekonomiczną naszej inwestycji.

Wszystkie powyższe działania pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na energie pierwotną, a tym samym spełnić wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną EP z 95 do 70 kWh/m2 rocznie. Dobrze dobrany system fotowoltaiczny zapewni nam dostawę energii przez cały rok bez dodatkowych kosztów.

Bartosz Wójcik
Ekspert BRUK-BET SOLAR i BRUK-BET PV
fot. Bruk-Bet Solar

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz