Na ile instalacja PV może wpłynąć na bilans energetyczny domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na ile instalacja PV może wpłynąć na bilans energetyczny domu?

Poprawnie wykonany bilans energetyczny domu to podstawa do doboru mocy instalacji fotowoltaicznej, czyli mocy zainstalowanej w modułach na naszym dachu. Po wyliczeniu zapotrzebowania na moc dobieramy odpowiednio falownik - urządzenie przetwarzające napięcie stałe DC pochodzące z modułów na napięcie zmienne AC wykorzystywane w domu - oraz pozostałe komponenty, takie jak konstrukcję wsporczą, okablowanie oraz zabezpieczenia elektryczne.

Do prawidłowego bilansu energetycznego potrzebujemy oszacowania aktualnego rocznego zużycia energii elektrycznej w (kWh) lub podania precyzyjnych wyliczeń projektowych. Jeżeli planujemy w przyszłości wymianę lub dodanie odbiorników elektrycznych np. płyta elektryczna/ indukcyjna, pompa ciepła do wody użytkowej, pompa ciepła do centralnego ogrzewania to należy uwzględnić to w naszym bilansie.

Kolejnym elementem wpływającym na bilans jest sposób wykorzystania naszej energii elektrycznej - im większa jest nasza autokonsumpcja tym lepiej - chodzi głównie o zużywanie energii na bieżąco, kiedy nasza elektrownia słoneczna produkuje energię. Zakład energetyczny pobiera za magazynowanie energii - dla instalacji do 10 kWp 20% z niej oraz 30% w przypadku systemów o mocy powyżej 10 kWp. Jest to tak zwany system opustów. Całość zmagazynowanej energii musimy odebrać w ciągu roku inaczej nie wykorzystamy nadwyżek zgromadzonych w ramach opustów. Stąd ważną rzeczą jest prawidłowy dobór mocy naszej instalacji fotowoltaicznej.

Poprawne gospodarowanie i zarządzanie energią pozwala zmniejszyć koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Jeżeli planujemy wykorzystać energię elektryczną do ogrzewania, to możemy skorzystać z nowych technologii, tj. pomp ciepła, które w dużo większym stopniu są w stanie wykorzystać każdą kWh energii elektrycznej oraz ciepło z otoczenia. Należy przy tym jednak założyć większe koszty inwestycji. Wykorzystanie energii elektrycznej bezpośrednio za pomocą kotłów elektrycznych zwiększa nasze zużycie elektryczne, natomiast inwestycja na wstępie jest dużo mniejsza. Należy w tym miejscu przeprowadzić analizę ekonomiczną naszej inwestycji.

Wszystkie powyższe działania pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na energie pierwotną, a tym samym spełnić wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną EP z 95 do 70 kWh/m2 rocznie. Dobrze dobrany system fotowoltaiczny zapewni nam dostawę energii przez cały rok bez dodatkowych kosztów.

Bartosz Wójcik
Ekspert BRUK-BET SOLAR i BRUK-BET PV
fot. Bruk-Bet Solar

Dodaj komentarz

time image
time image
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje