Jak dobrać temperaturę wody w obiegu grzewczym dla grzejników i podłogówki?

Jak dobrać temperaturę wody w obiegu grzewczym dla grzejników i podłogówki?

Jak dobrać temperaturę wody w obiegu grzewczym, aby zapewnić efektywną pracę systemu ogrzewania z grzejnikami i z podłogówką? Czy oba systemy da się zasilać wodą o tej samej temperaturze, czy trzeba ją zróżnicować?

Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim, zwykle temperatura zasilania ogrzewania podłogowego jest wyraźnie niższa niż temperatura zasilania grzejników. Dla podłogówki za dopuszczalne maksimum uznaje się 55°C, dla grzejników jest to zwykle 75°C (a teoretycznie nawet 90°C). Z tego względu w takich mieszanych układach kocioł przygotowuje wodę o temperaturze właściwej dla grzejników (wyższej), a na potrzeby ogrzewania podłogowego jest ona mieszana z już ochłodzoną wodą powracającą do kotła. Służą do tego 3- lub 4-drożne zawory mieszające.

Przy braku układu mieszającego cała woda, również ta zasilająca grzejniki, musiałaby mieć temperaturę dostosowaną do wymogów podłogówki. Oznaczałoby to z kolei konieczność ich znacznego powiększenia, bo moc cieplna grzejników gwałtownie maleje wraz ze spadkiem temperatury wody w obiegu. Takie 2-3-krotne powiększanie grzejników w pokojach nie ma sensu, zarówno ze względu na koszty, jak i wątpliwy efekt estetyczny. Wodą o temperaturze takiej samej jak podłogówka można za to z powodzeniem zasilać grzejniki drabinkowe w łazienkach. Utrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu zapewni ogrzewanie podłogowe, a lekko ciepły grzejnik wystarczy do suszenia ręczników.

W praktyce jednak instalacje grzewcze projektuje się, zakładając znacznie niższe temperatury wody w obiegu. Dla podłogówki to 40 a nawet 30°C. Trzeba przy tym zaznaczyć, że maksymalna temperatura wody w obiegu jest potrzebna tylko w czasie największych mrozów, przy tzw. temperaturze obliczeniowej, wynoszącej na większości obszaru Polski -20°C. Przez zdecydowaną większość sezonu jest zdecydowanie cieplej, a więc woda nie musi mieć nawet tyle. Obniżenie jej temperatury podnosi sprawność kotłów kondensacyjnych oraz pomp ciepła. W tym drugim przypadku różnica w kosztach ogrzewania będzie wyraźnie widoczna. 

Redakcja BD
Na zdjęciu: Instalacje z grzejnikami zwykle projektuje się zakładając zdecydowanie wyższą temperaturę wody zasilającej niż przy ogrzewaniu podłogowym. Różnica może przekraczać 20°C. (fot. Regulus-System)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Dom 120 parter układ mieszany
06-02-2023 07:18
Zależy od ustawionego biegu na podłogówce, albo inaczej przepływu jeżeli jest ok. 1L na minutę to przy 35st będzie tak około 23-24st w salonie. Przy 2L będzie ponad 24st ale też bez szału. Jeżeli chodzi o kaloryfery to temperatura na poziomie 37-40 stopni w pokojach to tak mizernie. ...
Ghost Of Cain
27-12-2022 12:18
cześć   na podłogówce mam ustawioną temperaturę 29 stopni, temperatura w domu ustawiona 22,5 ( teraz pokazuje zmierzoną 23,1) dom 180m2, temperatura obecnie na zewnątrz kolo 2 stopni na plusie, ostatnio były mrozy do minus 16 stopni i temperatura w domu nie spadła poniżej ...
Gość
16-12-2022 21:59
Ja mam na podlogowce 28stopni przy -3 na dworze w domu mam 22.6 stopni.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz