Jak dobrać temperaturę wody w obiegu grzewczym dla grzejników i podłogówki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak dobrać temperaturę wody w obiegu grzewczym dla grzejników i podłogówki?

Jak dobrać temperaturę wody w obiegu grzewczym, aby zapewnić efektywną pracę systemu ogrzewania z grzejnikami i z podłogówką? Czy oba systemy da się zasilać wodą o tej samej temperaturze, czy trzeba ją zróżnicować?

Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim, zwykle temperatura zasilania ogrzewania podłogowego jest wyraźnie niższa niż temperatura zasilania grzejników. Dla podłogówki za dopuszczalne maksimum uznaje się 55°C, dla grzejników jest to zwykle 75°C (a teoretycznie nawet 90°C). Z tego względu w takich mieszanych układach kocioł przygotowuje wodę o temperaturze właściwej dla grzejników (wyższej), a na potrzeby ogrzewania podłogowego jest ona mieszana z już ochłodzoną wodą powracającą do kotła. Służą do tego 3- lub 4-drożne zawory mieszające.

Przy braku układu mieszającego cała woda, również ta zasilająca grzejniki, musiałaby mieć temperaturę dostosowaną do wymogów podłogówki. Oznaczałoby to z kolei konieczność ich znacznego powiększenia, bo moc cieplna grzejników gwałtownie maleje wraz ze spadkiem temperatury wody w obiegu. Takie 2-3-krotne powiększanie grzejników w pokojach nie ma sensu, zarówno ze względu na koszty, jak i wątpliwy efekt estetyczny. Wodą o temperaturze takiej samej jak podłogówka można za to z powodzeniem zasilać grzejniki drabinkowe w łazienkach. Utrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu zapewni ogrzewanie podłogowe, a lekko ciepły grzejnik wystarczy do suszenia ręczników.

W praktyce jednak instalacje grzewcze projektuje się, zakładając znacznie niższe temperatury wody w obiegu. Dla podłogówki to 40 a nawet 30°C. Trzeba przy tym zaznaczyć, że maksymalna temperatura wody w obiegu jest potrzebna tylko w czasie największych mrozów, przy tzw. temperaturze obliczeniowej, wynoszącej na większości obszaru Polski -20°C. Przez zdecydowaną większość sezonu jest zdecydowanie cieplej, a więc woda nie musi mieć nawet tyle. Obniżenie jej temperatury podnosi sprawność kotłów kondensacyjnych oraz pomp ciepła. W tym drugim przypadku różnica w kosztach ogrzewania będzie wyraźnie widoczna. 

Redakcja BD
Na zdjęciu: Instalacje z grzejnikami zwykle projektuje się zakładając zdecydowanie wyższą temperaturę wody zasilającej niż przy ogrzewaniu podłogowym. Różnica może przekraczać 20°C. (fot. Regulus-System)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Sławomir Lebiecki

02 Lut 2021, 19:56

Tak...jak zasili grzejnik drabinkowy,który już sam z siebie ma mizerną moc, temperaturą podłogówki to będzie grzał ostro)) Jego moc spadnie do kilkudziesięciu Wat 30W?40W?ot stanie się taką "ozdobą")Bez sensu

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje