Malowanie płytek i mebli w łazience - jak się do tego zabrać?
Malowanie płytek i mebli w łazience - jak się do tego zabrać?
Chciałabym odświeżyć wygląd łazienki. Ponieważ płytki na ścianach są dobrej jakości i nie odklejają się, chciałabym jedynie zmienić ich kolor, malując je farbą. Czy to dobry pomysł? Jak to zrobić, by farba dobrze się trzymała i nie zmywała pod wpływem wilgoci i mycia? Jaki produkt wybrać? Chciałabym też pomalować szafkę pod umywalką i lustro w drewnianej ramie. Płytki na podłodze chcę zostawić, są w neutralnym szarym kolorze i nadal dobrze wyglądają.
Joanna Dąbrowska
Data publikacji: 2020-12-14
Data aktualizacji: 2021-01-12
Zbicie i wymiana okładziny ścian i podłóg w łazience to zawsze spory koszt i dużo pracy. Zwykle oznacza to także minimum tydzień wyłączenia pomieszczenia z użytkowania. Wyraźnie tańszą i szybszą alternatywą takiego remontu jest pomalowanie płytek i elementów dekoracyjnych specjalną farbą. Przy dobrej organizacji da się to zrobić w kilka dni lub nawet w weekend.
Oprócz odpowiedniej farby, podkładu i preparatu do czyszczenia płytek, niezbędne będą: papier ścierny, wałki, pędzle, kuwety, taśma i folia malarska.
Malowanie płytek w kuchni - sprawdzamy, jak to się robi
Zamiast wymienić płytki ceramiczne, można je pomalować specjalną farbą. Czy warto?
1. Czyszczenie powierzchni przed malowaniem
Przed rozpoczęciem prac należy zadbać o oczyszczenie wszystkich powierzchni, które będą pokrywane farbą. Płytki bardzo dokładnie myje się, by usunąć z nich zabrudzenia z mydła, kurzu i pleśni, następnie całość odtłuszcza. Przyda się do tego preparat do odtłuszczania powierzchni, który rozcieńcza się z wodą (zgodnie z instrukcją na opakowaniu). W celu poprawy przyczepności do takiej szkliwionej powierzchni można ją zmatowić, przecierając papierem ściernym.
Ewentualne rysy, pęknięcia i ubytki powinno się uzupełnić akrylem lub specjalną masą wodoodporną i przeszlifować. Drobinki powstałe w procesie ścierania wystarczy usunąć odkurzaczem albo szczotką, a całość przetrzeć wilgotną ściereczką.
2. Zabezpieczenie wyposażenia sąsiadującego z płytkami, które będziemy malować
Powierzchnie, które sąsiadują z płytkami, a których lepiej nie zabrudzić farbą, np. baterie, trzeba osłonić. Ich krawędzie należy starannie okleić taśmą malarską, a posadzkę, meble, sanitariaty przykryć folią malarską. Jeśli ich powierzchnia ulegnie zabrudzeniu farbą, na bieżąco powinno się ją zmywać wilgotną ściereczką. Wyczyszczenie zaschniętych plam będzie wymagać zastosowania rozpuszczalnika lub benzyny ekstrakcyjnej, albo nawet farbę trzeba będzie zeskrobać.
Do pomalowania płytek niezbędne będą pędzle, wałki, kuwety, płyn do odtłuszczenia powierzchni oraz taśma i folia malarska do zabezpieczenia sprzętów i podłogi. (fot. Castorama)
3. Nakładanie bazy przed malowaniem
Dokładnie oczyszczone i suche płytki można zagruntować farbą do tego przeznaczoną. Służy ona do zwiększenia przyczepności powłoki, co jest szczególnie ważne w przypadku niechłonącej i śliskiej powierzchni, jaką jest glazura. Szybkoschnąca formuła gruntu pozwala na nałożenie farby wierzchniej już po około 5 godzinach od jego aplikacji. Niektóre farby do malowania pytek mogą być stosowane bezpośrednio (bez konieczności użycia podkładu). Informacje na ten temat podane są na etykiecie wyrobu, przed zakupem warto je przeczytać.
Farby renowacyjne do odnawiania płytek ceramicznych. (fot. po lewej: Dulux, fot. po prawej: V33)
4. Malowanie płytek i fug
Trzeba w tym celu wybrać farbę do tego przeznaczoną. Na ogół są to emalie epoksydowe lub poliuretanowe, które tworzą powłokę odporną na utratę koloru, zabrudzenia i ścieranie. Dostępne są również farby akrylowe, ale są mniej trwałe. Wyroby do płytek oferowane są w kilkunastu kolorach gotowych oraz prawie dowolnych odcieniach do uzyskania z mieszalnika.
Przed użyciem wybrany produkt należy dokładnie wymieszać, po czym nanieść pierwszą warstwę. Zaleca się aplikować go jednocześnie i na płytki, i na spoiny, aby nie powstały smugi i nierówności - na skutek np. szybszego wyschnięcia wcześniej pomalowanych fug. Po wykonaniu każdej warstwy powinno się odczekać około 15-30 minut, następnie zerwać taśmy malarskie. Jeśli zrobimy to później, farba zaschnie i oderwie się od podłoża razem z taśmą. W efekcie krawędź będzie nierówna.
Do aplikowania farby można używać wałka, pędzla lub natrysku. Po kilku bądź kilkunastu godzinach - w zależności od wskazań producenta - nanosi się kolejną warstwę. Ważne, aby poprzednia zdążyła dobrze wyschnąć. Powłoka na płytkach uzyskuje pełną odporność dopiero po kilku, a nawet kilkunastu dniach. Zaleca się nałożenie 3 albo 4 warstw. Na farby epoksydowe można nałożyć bezbarwny lakier poliuretanowy w wersji matowej lub z połyskiem.
Warto przewidzieć i zachować mały zapas farby, do naprawy zarysowań czy innych uszkodzeń.
Łazienka przed (fot. z lewej) i po (fot. z prawej) metamorfozie. (fot. Tikkurila)
Kuchnia przed (fot. z lewej) i po metamorfozie (fot. z prawej). (fot. Tikkurila)
5. Malowanie mebli i dodatków
Dopełnieniem zmian w łazience może być przemalowanie ramy lustra, szafek i półek. Modne od kilkunastu sezonów białe meble i akcesoria w połączeniu z nowym kolorem glazury zupełnie odmienią to wnętrze. Wszystkie te zadania możemy wykonać samodzielnie, oszczędzając sporo pieniędzy i z ogromną satysfakcją cieszyć się z efektów własnej pracy, co zwłaszcza w czasie pandemii jest bardzo cenne i poprawia samopoczucie.
Przed malowaniem meble należy umyć, wysuszyć, przeszlifować papierem ściernym i nałożyć wybrany produkt, w minimum dwóch warstwach. Do malowanie mebli należy wybrać produkty do drewna.
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.