Sposoby mocowania zadaszenia na tarasie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Sposoby mocowania zadaszenia na tarasie

Taras przy domu to jedno z ulubionych miejsc naszej rodziny. Spędzamy na nim każdą wolną chwilę latem, ale chcielibyśmy z niego korzystać także w niepogodę. Jakie są sposoby na jego zadaszenie?

Zadaszenie tarasu znacznie poprawia jego funkcjonalność, dlatego nie brakuje właścicieli domów, którzy decydują się na takie przedsięwzięcie w sytuacji, gdy nie przewidzieli tego podczas budowy.

Jest kilka sposobów na wykonanie zadaszenia, różniących się nakładami pracy i środków, proponuję jedno z trzech rozwiązań - zamontowanie markizy, lekką konstrukcję albo całkowitą zabudowę tarasu.

Zadaszenie tarasu markizą - sposoby montażu

To najprostszy w realizacji wariant, pozwalający uzyskać zacienione miejsce do letniego wypoczynku.

Nowoczesne markizy z akrylu lub poliestru, dzięki zaimpregnowanej albo pokrytej folią powierzchni, zatrzymują nie tylko promienie słoneczne, ale też wodę. Dodatkowo są odporne na płowienie i podmuchy wiatru. Tkanina jest rozpięta na wysięgniku i na rurze nawojowej, która jest połączona z mechanizmem sterującym pracą osłony. Po zwinięciu materiał może być odsłonięty, ukryty w tzw. półkasecie bądź całkowicie schowany w pełnej kasecie aluminiowej, co zapewnia materiałowi najlepszą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Szerokość takiego zadaszenia sięga 7 m, a wysięg dochodzi do 4 m, zatem pojedyncza markiza może osłonić powierzchnię niemal 30 m².

Standardową markizę można zamocować nad tarasem na kilka sposobów:

  • do krokwi dachowych - za pomocą specjalnych wieszaków i wkrętów. Montaż nie powinien stanowić problemu, przynajmniej dla osób mających wprawę w majsterkowaniu;
  • do ściany jedno- lub trójwarstwowej albo do spodu balkonu - w tym przypadku wystarczy użyć odpowiednio dobranych kołków rozporowych;
  • do przegrody dwuwarstwowej - ze względu na grubą warstwę ocieplenia, nie da się osadzić w warstwie nośnej muru zwykłych kołków. Konieczne jest użycie perforowanych tulei, które umieszcza się w głębokich otworach, sięgających do warstwy nośnej. Do tulei aplikuje się żywicę, a następnie osadza wewnątrz pręt gwintowany ze stali ocynkowanej. Taki system mocowania gwarantuje, że nawet podczas silnych podmuchów wiatru, przy których markiza zachowuje się podobnie do żagla, osłona nie oderwie się od ściany.
Rysunek: Montaż markizy w ścianie dwuwarstwowej
Montaż markizy w ścianie dwuwarstwowej wymaga zastosowania długich tulei, sięgających do warstwy nośnej muru.

Sposoby mocowania markiz 

Rysunek: Mocowanie markizy do krokwi dachowej
Mocowanie markizy do krokwi dachowej. Zobacz także: Montaż markizy do krokwi dachowej - krok po kroku
Rysunek: Mocowanie markizy do ściany
Mocowanie markizy do ściany
Rysunek: Mocowanie markizy do sufitu
Mocowanie markizy do sufitu

Zadaszenie tarasu za pomocą lekkiej konstrukcji - schematy montażu

To propozycja wiążąca się z nieco większymi wydatkami i bardziej czasochłonna. Zakłada oparcie lekkiego zadaszenia na konstrukcji wykonanej np. z ostruganych drewnianych krawędziaków, które można kupić w składzie budowlanym. Powinno się je zabezpieczyć przed owadami i grzybami, stosując impregnację i malując lakierem ochronnym. Do połączenia elementów najlepiej wykorzystać stalowe złącza ciesielskie oraz gwoździe lub wkręty.

Dla stabilności całej konstrukcji kluczowe jest ich prawidłowe osadzenie w podłożu tarasu. Można to zrobić na dwa sposoby, w zależności od tego, z jakiego materiału jest taras.

Taras może być:

  • betonowy - drewniane belki mocujemy za pomocą stalowych kotew, które zapewnią ok. 2-centymetrowe uniesienie słupka ponad podłogą. Drewno nie może się bowiem stykać z wilgotnym betonowym podłożem, bo mogłoby to skutkować jego biologiczną degradacją;
  • drewniany - po nasączeniu spodu podpór impregnatem mocuje się je za pomocą kątowników ciesielskich.
Schemat wykonania: Lekka konstrukcja zadaszenia tarasu
Schemat wykonania: Lekka konstrukcja zadaszenia tarasu

Konstrukcję trzeba też stabilnie zamocować do ściany domu. Jeżeli jest ona dwuwarstwowa, to - podobnie jak w przypadku markizy - nie da się użyć zwykłych kołków. W ociepleniu należy umieścić sztywną podporę dystansową, przylegającą bezpośrednio do muru nośnego. Może to być drewniana belka osadzona w wyciętym w styropianie lub wełnie kanale, na której oprze się dach. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mostka cieplnego.

Innym wariantem jest umieszczenie w ociepleniu (co ok. 1 m) punktowych podpór w formie drewnianych klocków i zamocowanie do nich - już na ociepleniu - pionowych słupów, stanowiących oparcie dla konstrukcji.

Po jej wykonaniu można przystąpić do montażu zadaszenia. W tej roli świetnie sprawdzają się przezroczyste płyty z poliwęglanu, ewentualnie z PVC lub płyty faliste. Mocuje się je do belek dachowych łącznikami zalecanymi przez producenta materiału pokryciowego.

Ważne, by utworzyć przynajmniej 15% spadek zadaszenia, zapewniający szybki spływ wody opadowej i samooczyszczanie (orynnowanie nie jest konieczne). Nie można też zapomnieć o wykonaniu przy ścianie domu z przylegającym zadaszeniem blaszanego fartucha ochronnego, który ochroni elewację przed zachlapaniem i podciekaniem wody pod pokrycie.

Schemat zamocowania zadaszenia do ściany dwuwarstwowej.
Schemat zamocowania zadaszenia do ściany dwuwarstwowej.
Schemat: Dwa sposoby osadzenia słupka zadaszenia: przy użyciu kotwy lub za pomocą kątownika
Dwa sposoby osadzenia słupka zadaszenia: przy użyciu kotwy (a), za pomocą kątownika (b).

Całkowita zabudowa tarasu

O ile dwa poprzednie warianty można zrealizować samodzielnie, w przypadku całkowitego zadaszenia tarasu raczej nie obędzie się bez zatrudnienia wyspecjalizowanej firmy. Jest to więc propozycja najbardziej kosztowna, ale warta rozważenia. W ten sposób można bowiem zyskać sporo dodatkowej przestrzeni (w przypadku małego tarasu lepiej nie decydować się na tę opcję) i miejsce, gdzie będzie można relaksować się w bliskości z naturą o każdej porze roku.

Ze względu na wagę tego typu konstrukcji, trzeba sprawdzić nośność podłoża. Taras musi być też zaizolowany przeciwwodnie i równy. Jeżeli dobudówka ma być ogrzewana, niezbędna jest izolacja termiczna. Gdy jej brakuje, a poziom tarasu jest obniżony w stosunku do poziomu podłogi domu o co najmniej 10 cm, to jest szansa na dołożenie warstw izolacyjnych. W takich miejscach w roli ocieplenia najlepiej sprawdza się twardy i nienasiąkliwy styropian podłogowy lub polistyren ekstrudowany (XPS).

Konstrukcję zabudowy stanowi szkielet z PVC, aluminium, drewna lub stali. Przestrzeń pomiędzy profilami wypełniona jest szkłem o podwyższonej wytrzymałości.

Utrzymanie pożądanego klimatu na takim tarasie wymaga skutecznej wentylacji, ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem i - ewentualnie - ogrzewania.

Redaktor: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: EKA Systemy Osłony i Zabezpieczenia

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje