Nawierzchnia tarasu jak nadmorskie molo

Nawierzchnia tarasu jak nadmorskie molo

Deski pierwszy raz zobaczyłam na nadmorskim molo. Po roku znowu odpoczywałam w Mielnie i jeszcze bardziej mnie poruszyło, że molo nie nosi żadnych oznak zniszczenia, mimo upływu czasu, tłumów ludzi i nadmorskiego specyficznego klimatu. Po powrocie do domu - powiedziałam mężowi, że chciałabym ten materiał zastosować na naszym tarasie... - mówi Ela, która wraz z Andrzejem są Czytelnikami Budujemy Dom. Remont tarasu przeprowadzili w lipcu 2013 r.

Powierzchnia: działki 2000 m2, domu 420 m2, tarasu 40 m2.

Zakres remontu: wymiana nawierzchni i izolacji przeciwwilgociowej.

Taras:

  • Na płycie betonowej. 
  • Nawierzchnia - pierwotnie z płytek ceramicznych, obecnie z desek kompozytowych (WPC) na legarach. 
  • Zadaszenie - najpierw ażurowa pergola z roślinami, obecnie elektryczna markiza. 
  • Położenie - od wschodu i południa, wzdłuż tylnej elewacji, przy salonie.

Decyzja: po dziesięciu latach użytkowania, główny taras z tyłu domu, z klasyczną betonową płytą, nadawał się do remontu, ponieważ płytki ceramiczne zaczęły odpadać. Powstało również podłużne pęknięcie na całej szerokości posadzki. Takie same płytki na zadaszonym ganku są w lepszej kondycji, niż te na tarasie, bo nie płynie po nich woda opadowa. Ponieważ taras ze wschodnią i południową ekspozycją mocno się nagrzewał, latem rzadko z niego korzystaliśmy, chociaż jest bardzo przestronny i wygodny oraz ma szeroki widok na ogród za domem. Ażurowa pergola z drewna na niewiele się zdawała, a pnąca się po niej glicynia tylko zaśmiecała płytę tarasową.

Ela: kompozytowe deski pierwszy raz zobaczyłam na nadmorskim molo. Byłam zdziwiona, kiedy zorientowałam się, że nie są to deski z drewna. Po roku znowu odpoczywałam w Mielnie i jeszcze bardziej mnie poruszyło, że molo nie nosi żadnych oznak zniszczenia, mimo upływu czasu, tłumów ludzi i nadmorskiego specyficznego klimatu. Po powrocie do domu - powiedziałam mężowi, że chciałabym ten materiał zastosować na naszym tarasie. Nie znałam nawet wtedy jego nazwy! Zaczęliśmy szukać w Internecie wiadomości, które jeszcze utwierdziły nas w racjonalności tej decyzji. Nowa nawierzchnia na tarasie w użytkowaniu okazuje się rewelacyjna!

Na tarasie ułożono nową warstwę izolacji i nawierzchnię z desek kompozytowych oraz zamontowano elektryczną markizę
Na tarasie ułożono nową warstwę izolacji i nawierzchnię z desek kompozytowych oraz zamontowano elektryczną markizę

Taras z desek kompozytowych (WPC) - rady i przestrogi:

Przede wszystkim kompozyt do złudzenia przypomina drewno, a nie wymaga konserwacji. Deski mniej się nagrzewają w porównaniu z poprzednimi płytkami. Łatwo myje się je wodą ze szlaucha, dotąd nie musieliśmy tego robić myjką ciśnieniową. Taras od czasu do czasu myjemy, żeby usunąć odchody ptaków.

Do utrzymania tarasu w czystości wystarcza odkurzenie, które w przypadku ryflowanego kompozytu jest wygodniejsze od zamiatania. Trzeba to tylko robić zgodnie z kierunkiem rowków na deskach. Po rozebraniu pergoli i usunięciu części roślin, nawierzchnia tarasu nabrała przestrzeni i rozmachu. Wszystkim wydaje się, że powiększyliśmy płytę, choć ma taki sam rozmiar, jak poprzednio. To zasługa także układu desek i ich jasnego koloru.

Wśród desek kompozytowych nie ma tak szerokiego wyboru faktur i kolorów, jak przy drewnianych - odrzuciliśmy deski szare i w ciemnym kolorze drewna, wybraliśmy deski imitujące jasne odmiany drewna, w wersji mat, a nie błyszczącej. Na tego rodzaju deskach radzimy jedynie uważnie przesuwać meble. My zarysowaliśmy je ostrą końcówką nogi stołu. Remont tarasu trwał 4 tygodnie, ze względu na opieszałość wykonawców. Byli fachowi, ale ciągle odjeżdżali na inne budowy.

Podczas przesuwania stołu, zarysowano nawierzchnię z kompozytu
Podczas przesuwania stołu, zarysowano nawierzchnię z kompozytu

Po zdjęciu płytek i starej zaprawy (wypełniły połowę dużego kontenera), podkuli wzdłuż ściany domu fragment istniejącej płyty betonowej. Wylali na niej nową wylewkę betonową ze spadkiem, szparę wzdłuż budynku wypełnili elastycznym silikonem, potem całą płytę zaimpregnowali płynną folią. Na takim podłożu ułożyli legary i deski kompozytowe, łącząc je na specjalne systemowe zamki.

Większość łączników znajduje się pod deskami, więc nie szpecą nawierzchni. Zależało nam na takim efekcie, dlatego nie zgodziliśmy się na powierzchniowe listewki wykańczające w kształcie kątowników, które proponowano nam np. do wykończenia schodów. Woleliśmy, żeby deski leżały na styk. Zewnętrzne listwy maskujące powinniśmy zastosować tylko przy bocznych schodach. Tam zakryłyby końcówki desek, uwidaczniające nieestetyczny profil komorowy.

Boczne schody lekko się obniżyły i już nie maskują końcówek desek tarasowych
Boczne schody lekko się obniżyły i już nie maskują końcówek desek tarasowych. Wymagają drobnej naprawy

Koszty remontu tarasu z desek kompozytowych (WPC):

  • remont nawierzchni - 36 000 zł, 
  • markiza 9000 zł; 
  • nowe meble z technorattanu 12 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość keri
09-03-2018 16:52
ludzie to jest obłęd tyle kasy za takie...
Gość Konrad K
17-05-2016 13:14
Pewnie chodzilo o deptak. Hmmm. Obecnie jest duzo szersza oferta jesli chodzi o faktury i kolory. Moga byc ryfle lub calkowita imitacja drewna, sa producenci ktorzy produkuja deski nawet w bialym kolorze, mozna nabyc rowniez deske elewacyjna z tego samego materialu...
Gość gdzie
11-04-2016 11:09
molo ... w Mielnie ?? hmmm
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz