Nawierzchnia tarasu jak nadmorskie molo

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nawierzchnia tarasu jak nadmorskie molo

Deski pierwszy raz zobaczyłam na nadmorskim molo. Po roku znowu odpoczywałam w Mielnie i jeszcze bardziej mnie poruszyło, że molo nie nosi żadnych oznak zniszczenia, mimo upływu czasu, tłumów ludzi i nadmorskiego specyficznego klimatu. Po powrocie do domu - powiedziałam mężowi, że chciałabym ten materiał zastosować na naszym tarasie... - mówi Ela, która wraz z Andrzejem są Czytelnikami Budujemy Dom. Remont tarasu przeprowadzili w lipcu 2013 r.

Powierzchnia: działki 2000 m2, domu 420 m2, tarasu 40 m2.

Zakres remontu: wymiana nawierzchni i izolacji przeciwwilgociowej.

Taras:

  • Na płycie betonowej. 
  • Nawierzchnia - pierwotnie z płytek ceramicznych, obecnie z desek kompozytowych (WPC) na legarach. 
  • Zadaszenie - najpierw ażurowa pergola z roślinami, obecnie elektryczna markiza. 
  • Położenie - od wschodu i południa, wzdłuż tylnej elewacji, przy salonie.

Decyzja: po dziesięciu latach użytkowania, główny taras z tyłu domu, z klasyczną betonową płytą, nadawał się do remontu, ponieważ płytki ceramiczne zaczęły odpadać. Powstało również podłużne pęknięcie na całej szerokości posadzki. Takie same płytki na zadaszonym ganku są w lepszej kondycji, niż te na tarasie, bo nie płynie po nich woda opadowa. Ponieważ taras ze wschodnią i południową ekspozycją mocno się nagrzewał, latem rzadko z niego korzystaliśmy, chociaż jest bardzo przestronny i wygodny oraz ma szeroki widok na ogród za domem. Ażurowa pergola z drewna na niewiele się zdawała, a pnąca się po niej glicynia tylko zaśmiecała płytę tarasową.

Ela: kompozytowe deski pierwszy raz zobaczyłam na nadmorskim molo. Byłam zdziwiona, kiedy zorientowałam się, że nie są to deski z drewna. Po roku znowu odpoczywałam w Mielnie i jeszcze bardziej mnie poruszyło, że molo nie nosi żadnych oznak zniszczenia, mimo upływu czasu, tłumów ludzi i nadmorskiego specyficznego klimatu. Po powrocie do domu - powiedziałam mężowi, że chciałabym ten materiał zastosować na naszym tarasie. Nie znałam nawet wtedy jego nazwy! Zaczęliśmy szukać w Internecie wiadomości, które jeszcze utwierdziły nas w racjonalności tej decyzji. Nowa nawierzchnia na tarasie w użytkowaniu okazuje się rewelacyjna!

Na tarasie ułożono nową warstwę izolacji i nawierzchnię z desek kompozytowych oraz zamontowano elektryczną markizę
Na tarasie ułożono nową warstwę izolacji i nawierzchnię z desek kompozytowych oraz zamontowano elektryczną markizę

Taras z desek kompozytowych (WPC) - rady i przestrogi:

Przede wszystkim kompozyt do złudzenia przypomina drewno, a nie wymaga konserwacji. Deski mniej się nagrzewają w porównaniu z poprzednimi płytkami. Łatwo myje się je wodą ze szlaucha, dotąd nie musieliśmy tego robić myjką ciśnieniową. Taras od czasu do czasu myjemy, żeby usunąć odchody ptaków.

Do utrzymania tarasu w czystości wystarcza odkurzenie, które w przypadku ryflowanego kompozytu jest wygodniejsze od zamiatania. Trzeba to tylko robić zgodnie z kierunkiem rowków na deskach. Po rozebraniu pergoli i usunięciu części roślin, nawierzchnia tarasu nabrała przestrzeni i rozmachu. Wszystkim wydaje się, że powiększyliśmy płytę, choć ma taki sam rozmiar, jak poprzednio. To zasługa także układu desek i ich jasnego koloru.

Wśród desek kompozytowych nie ma tak szerokiego wyboru faktur i kolorów, jak przy drewnianych - odrzuciliśmy deski szare i w ciemnym kolorze drewna, wybraliśmy deski imitujące jasne odmiany drewna, w wersji mat, a nie błyszczącej. Na tego rodzaju deskach radzimy jedynie uważnie przesuwać meble. My zarysowaliśmy je ostrą końcówką nogi stołu. Remont tarasu trwał 4 tygodnie, ze względu na opieszałość wykonawców. Byli fachowi, ale ciągle odjeżdżali na inne budowy.

Podczas przesuwania stołu, zarysowano nawierzchnię z kompozytu
Podczas przesuwania stołu, zarysowano nawierzchnię z kompozytu

Po zdjęciu płytek i starej zaprawy (wypełniły połowę dużego kontenera), podkuli wzdłuż ściany domu fragment istniejącej płyty betonowej. Wylali na niej nową wylewkę betonową ze spadkiem, szparę wzdłuż budynku wypełnili elastycznym silikonem, potem całą płytę zaimpregnowali płynną folią. Na takim podłożu ułożyli legary i deski kompozytowe, łącząc je na specjalne systemowe zamki.

Większość łączników znajduje się pod deskami, więc nie szpecą nawierzchni. Zależało nam na takim efekcie, dlatego nie zgodziliśmy się na powierzchniowe listewki wykańczające w kształcie kątowników, które proponowano nam np. do wykończenia schodów. Woleliśmy, żeby deski leżały na styk. Zewnętrzne listwy maskujące powinniśmy zastosować tylko przy bocznych schodach. Tam zakryłyby końcówki desek, uwidaczniające nieestetyczny profil komorowy.

Boczne schody lekko się obniżyły i już nie maskują końcówek desek tarasowych
Boczne schody lekko się obniżyły i już nie maskują końcówek desek tarasowych. Wymagają drobnej naprawy

Taras z desek kompozytowych (WPC) - koszty:

  • remont nawierzchni - 36 000 zł, 
  • markiza 9000 zł; 
  • nowe meble z technorattanu 12 000 zł.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość keri

09 Mar 2018, 15:52

ludzie to jest obłęd tyle kasy za takie...

time image

Gość Konrad K

17 Maj 2016, 11:14

Pewnie chodzilo o deptak. Hmmm. Obecnie jest duzo szersza oferta jesli chodzi o faktury i kolory. Moga byc ryfle lub calkowita imitacja drewna, sa producenci ktorzy produkuja deski nawet w bialym kolorze, mozna nabyc rowniez deske elewacyjna z tego samego materialu...

time image

Gość gdzie

11 Kwi 2016, 09:09

molo ... w Mielnie ?? hmmm

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje