W jaki sposób układa się płyty betonowe i kamienne na tarasach ziemnych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
W jaki sposób układa się płyty betonowe i kamienne na tarasach ziemnych?

Odpowiedź eksperta: Montaż płyt tarasowych na gruncie to najlepsza metoda zabudowy przydomowego tarasu. Nie wymaga wykonania płyty żelbetowej oraz zakupu drogich klejów i izolacji wodochronnych. Na taki taras musimy oczywiście dobrać odpowiednie płyty tarasowe np. z serii Rezydencja o grubości 4 cm, które zapewnią nam właściwą nośność na niezwiązanym podłożu.

aktualizacja: 2020-01-17 07:02:23

Płyty ułożone metodą "na sucho" bez klejenia, można łatwo w razie potrzeby wymienić, jeżeli nastąpiłoby ich uszkodzenie w trakcie użytkowania. Przy budowie punktem wyjściowym jest projekt, który w przypadku tarasu powinien zawierać informacje dotyczące jego dokładnych wymiarów i kształtu oraz rodzaju i wzoru układanych płyt. Przygotowanie podłoża rozpoczynamy od tzw. korytowania, czyli usunięcia warstwy humusu i gruntu rodzimego na głębokości ok. 20-30 cm.

Podłoże pokrywamy warstwą piasku grubości 10 cm i utwardzamy zagęszczarką, pamiętając o zachowaniu odpowiednich kierunków spadków (ok. 2%). Stabilność tarasu zapewni obrzegowanie jego krawędzi, do czego możemy wykorzystać palisady ogrodowe, obrzeża palisadowe lub elementy stopni schodowych, układane na warstwie półsuchego betonu. Następnie wykonujemy podbudowę z kruszywa łamanego o grubości ok. 15-20 cm. Całość dokładnie zagęszczamy, utrzymując projektowane spadki, a następnie wykonujemy podsypkę z grysu 2-8 mm o grubości 4-5 cm.

Na tak przygotowanym podłożu zaczynamy montaż płyt, na bieżąco kontrolując ich właściwy poziom. Poszczególne elementy układamy zachowując pomiędzy nimi spoiny o szerokości 3-10 mm, które następnie wypełniamy fugą żywiczną, drobnym grysem - 3 mm lub płukanym piaskiem.

Jarosław Kwaśniak
Szef Promocji i Rozwoju Marek BRUK-BET
fot. Bruk-Bet

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marek

22 Lip 2017, 09:25

Dobry artykuł ale nic nie wspomniane o używaniu chemii do kamienia od tyłu (spodu). Impregnat izolacyjny Hi 3000 który zapobiega powstawaniu ciemnych przebarwień na kamieniu. Jest to bardzo ważna rzecz a w większości przypadków pomijana a efekty niekorzystne i nieodwracalne póżniej.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje