W jaki sposób układa się płyty betonowe i kamienne na tarasach ziemnych?

W jaki sposób układa się płyty betonowe i kamienne na tarasach ziemnych?

Odpowiedź eksperta: Montaż płyt tarasowych na gruncie to najlepsza metoda zabudowy przydomowego tarasu. Nie wymaga wykonania płyty żelbetowej oraz zakupu drogich klejów i izolacji wodochronnych. Na taki taras musimy oczywiście dobrać odpowiednie płyty tarasowe np. z serii Rezydencja o grubości 4 cm, które zapewnią nam właściwą nośność na niezwiązanym podłożu.

Płyty ułożone metodą "na sucho" bez klejenia, można łatwo w razie potrzeby wymienić, jeżeli nastąpiłoby ich uszkodzenie w trakcie użytkowania. Przy budowie punktem wyjściowym jest projekt, który w przypadku tarasu powinien zawierać informacje dotyczące jego dokładnych wymiarów i kształtu oraz rodzaju i wzoru układanych płyt. Przygotowanie podłoża rozpoczynamy od tzw. korytowania, czyli usunięcia warstwy humusu i gruntu rodzimego na głębokości ok. 20-30 cm.

Podłoże pokrywamy warstwą piasku grubości 10 cm i utwardzamy zagęszczarką, pamiętając o zachowaniu odpowiednich kierunków spadków (ok. 2%). Stabilność tarasu zapewni obrzegowanie jego krawędzi, do czego możemy wykorzystać palisady ogrodowe, obrzeża palisadowe lub elementy stopni schodowych, układane na warstwie półsuchego betonu. Następnie wykonujemy podbudowę z kruszywa łamanego o grubości ok. 15-20 cm. Całość dokładnie zagęszczamy, utrzymując projektowane spadki, a następnie wykonujemy podsypkę z grysu 2-8 mm o grubości 4-5 cm.

Na tak przygotowanym podłożu zaczynamy montaż płyt, na bieżąco kontrolując ich właściwy poziom. Poszczególne elementy układamy zachowując pomiędzy nimi spoiny o szerokości 3-10 mm, które następnie wypełniamy fugą żywiczną, drobnym grysem - 3 mm lub płukanym piaskiem.

 

Jarosław Kwaśniak
Szef Promocji i Rozwoju Marek BRUK-BET
fot. Bruk-Bet

Komentarze

Gość Marek
22-07-2017 11:25
Dobry artykuł ale nic nie wspomniane o używaniu chemii do kamienia od tyłu (spodu). Impregnat izolacyjny Hi 3000 który zapobiega powstawaniu ciemnych przebarwień na kamieniu. Jest to bardzo ważna rzecz a w większości przypadków pomijana a efekty niekorzystne i nieodwracalne póżniej.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz