Betonowe schody zewnętrzne. Jak naprawić uszkodzenia?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Betonowe schody zewnętrzne. Jak naprawić uszkodzenia?

Na betonowych schodach zewnętrznych pojawiły się wykruszenia odsłaniające stalowe pręty zbrojeniowe. Schody mają konstrukcję ażurową (bez podstopnic) zatem uszkodzenia betonu mogą znacząco wpływać zmniejszenie ich nośności. Jak skutecznie naprawić takie uszkodzenia?

aktualizacja: 2019-07-12 09:50:12

Odpowiedź eksperta: Naprawa żelbetonowej konstrukcji z odsłoniętym zbrojeniem wymaga użycia specjalnych zapraw, zapewniających przyczepność do starej powierzchni, i starannego przygotowania podłoża. Jednak przy niewielkich powierzchniach wymagających naprawy - wykorzystanie profesjonalnych produktów może być względnie kosztowne, gdyż konfekcjonowane są one w dużych opakowaniach (najczęściej 25 kg), a zapotrzebowanie na materiał będzie sporo mniejsze.

Typowy zestaw składa się z trzech pozycji - zaprawy kontaktowej, gruboziarnistej masy wypełniającej i zaprawy wyrównującej. Jednak dostępne są również zaprawy nakładane jednowarstwowo, po prostu na starannie oczyszczony i zwilżony beton. Koszt jednego worka to 70-100 zł. Wyroby te produkowane są na bazie cementu z dużym dodatkiem polimerów.

Przygotowanie powierzchni polega na usunięciu wszelkich luźno związanych fragmentów betonu i odsłonięciu skorodowanego zbrojenia. Mechaniczne usuniecie rdzy przy pomocy szczotki drucianej może być niemożliwe (ze względu na trudny dostęp) i znacznie lepsze efekty zapewni oczyszczenie metodą piaskowania. Nie trzeba czyścić do "żywego metalu" - usunięcia wymagają jedynie luźno związane cząsteczki rdzy. Naprawiane miejsce spłukuje się intensywnym strumieniem wody, najlepiej pod wysokim ciśnieniem.

Do zabezpieczenia stali przed korozją można użyć wodorozcieńczalnego przetwarzacza rdzy. Preparat aplikuje się pędzlem jednowarstwowo. Po jego wyschnięciu (ok. 12 godzin), formuje się warstwę sczepną z cementu montażowego szybkowiążącego (oferowany w opakowaniach 2 kg). Cement rozrobiony wodą do konsystencji płynnej nakłada się szybko (czas wiązania ok. 5 min) na podłoże przy pomocy pędzla. Z tego samego cementu przygotowuje się warstwę wypełniającą, mieszając spoiwo z gruboziarnistym piaskiem w proporcji 1:1.

Zaprawa naprawcza
Do renowacji wykruszeń i ubytków w schodach betonowych należy użyć specjalnej zaprawy naprawczej. Zwykłe produkty betonowe nie zapewniają odpowiedniej przyczepności i wytrzymałości cienkich warstw. (fot. Schomburg)

Jeśli trzeba od nowa wyprofilować krawędzie np. w narożniku stopnia, zaprawa powinna mieć konsystencję gęstego ciasta. Wtedy do jego ukształtowania wystarczy przytrzymanie ręką, przez kilka minut, odpowiednio ukształtowanych deseczek szalunku. Ostateczne wykończenie naprawianej powierzchni może wymagać zeszlifowania naddatków i wygładzenia, np. podłogową zaprawą wyrównującą.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: MrTomo / forum.budujemydom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny