Nie jest trudno zrobić samemu ogrodowe schody. Trzeba tylko najpierw je rozrysować, wyliczając dokładnie przebieg, długość, szerokość, liczbę stopni oraz ich wysokość. I nie wolno zapomnieć o zachowaniu niezbędnego dla dobrego odpływu wody spadku - ok. 2%.
Najwygodniejsze są schody o stopniach nieprzekraczających 12 cm wysokości. Na stopniu powinna się mieścić cała stopa dorosłego człowieka. Dlatego głębokość stopnia nie powinna być mniejsza niż 30 cm, z kolei głębsza - powyżej 50 cm - spowoduje, że idąc będziemy musieli stawiać duże kroki.
Stopnie na gruncie
Po zdjęciu humusu robimy wykop głębokości 35-40 cm (wykop musi być głębszy na końcu biegu, tam gdzie umieścimy fundament - ok. 60-80 cm). Wykop wysypujemy warstwą żwiru (ok. 15 cm), na niej umieszczamy warstwę piasku (10-15 cm). Schody wylewamy w drewnianym szalunku - zbijamy z desek konstrukcję oddającą kształtem stopnie - wykładając uprzednio wykop folią budowlaną, aby beton nie przesiąkał do podłoża.
Warstwa betonu powinna mieć ok. 10 cm. Warstwę okładzinową, np. z cegły klinkierowej, łamanego kamienia itp. mocujemy na zaprawie cementowej (jak na rysunku poniżej). Jeśli chcemy zastosować np. otoczaki, to kamienie układamy na powierzchni schodów, a szczeliny między nimi wypełniamy zaprawą cementową. Wierzch trzeba zatrzeć na równo, tak żeby widać było kamienie.
Jeśli wypełniamy wnętrze stopnia cegłą, kostką kamienną itp., to materiał musi być ułożony ciasno, na podsypce z piasku i cementu (9 części piasku na 1 część cementu). Po dobiciu gumowym młotkiem schody powinny mieć równą powierzchnię.
Konstrukcja schodów betonowych
Układanie schodów z gotowych stopni
Przed rozpoczęciem układania schodów, należy dokonać pomiarów w terenie, aby zaplanować odpowiednią liczbę stopni. Należy przy tym wziąć pod uwagę długość zakładki, która powinna wynosić minimum 2 cm. Kolejnym krokiem jest osadzenie najniższego stopnia na fundamencie z chudego betonu o grubości około 10 cm. Do tego celu należy użyć kleju elastycznego o właściwościach mrozoodpornych. Podczas montażu schodów należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego pochylenia stopni na zewnątrz, co umożliwi swobodne odprowadzanie wody.
Stopień schodowy Livello Uni o dużym formacie (fot. Semmelrock)
Schody betonowe najtrudniej zrobić. Wszystkie inne nie wymagają aż tak dużej precyzji i wiedzy budowlanej. Schody w ogrodzie o twardej nawierzchni - zarówno z płyt kamiennych, jak i elementów drewnianych oraz kostki betonowej - robi się podobnie.
Przygotowany wykop musi odwzorowywać kształt stopni. Wysypuje się go warstwą piasku (10-15 cm) i po ubiciu jej układa się nawierzchnię. Drobne elementy należy umieścić ciasno i pobić gumowym młotkiem. Jeżeli budujemy schody z płyt kamiennych z podstopnicami (pionową płaszczyzną stopnia), te ostatnie trzeba połączyć z płytami zaprawą cementową.
Gdy długość schodów lub ciężar stopni zmuszają do zrobienia u dołu biegu betonowego fundamentu - powinien być on wpuszczony na ok. 40 cm w ziemię.
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.
3 godziny temu, Elfir napisał:
zabrakło mi opisu, jak wyliczyć szerokość podestów pomiędzy dwoma ciągami stopni.
może to ci się przyda: https://kalk.pro/pl/
korzystałam z poradników Buszremu, ale w przypadku schodów zewnętrznych zabrakło mi opisu, jak wyliczyć szerokość podestów pomiędzy dwoma ciągami stopni.