Czym wyłożyć taras, żeby cieszył przez lata? 5 pomysłów co na taras zamiast płytek

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Czym wyłożyć taras, żeby cieszył przez lata? 5 pomysłów co na taras zamiast płytek

Czym wyłożyć taras? Co zamiast płytek na taras betonowy? Deski wyglądają naturalnie i dobrze współgrają z roślinnością. Taras z bruku łączy się płynnie z ogrodową nawierzchnią. Niezależnie od tego, co wybierzesz na posadzkę tarasu, powierzchnia powinna być trwała, równa (co umożliwi stabilne ustawienie mebli) i najlepiej antypoślizgowa. Poznaj najlepsze pomysły na to, co położyć na tarasie, by cieszył przez lata.

aktualizacja: 2024-06-19 22:11:24
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co na posadzkę tarasu
  • Jakie są zalety paneli kompozytowych na taras
  • Czy bruk nadaje się na taras
  • Jak zaplanować wielkość i kształt tarasu

Czym wyłożyć taras, żeby był wygodny, trwały i pasował do architektury domu? Taras stanowi przedłużenie salonu. Jest miejscem relaksu i spotkań domowników. Łączy również budynek z otaczającym go ogrodem. Wygląd tarasu i wykończenie jego powierzchni wpływa na samopoczucie mieszkańców oraz przybywających gości. Dlatego warto dobrze przemyśleć, co położyć na taras. Jeśli nie chcesz tradycyjnych płytek gresowych, mamy pięć pomysłów co wybrać zamiast płytek na podłogę tarasu. 

Czym wyłożyć taras?

Obecnie właściciele domów najczęściej decydują się na tarasy wznoszone tzw. metodą na sucho, a więc mniejszym nakładem pracy i pieniędzy. Powszechne jest więc stosowanie na podłodze tarasu desek lub paneli kompozytowych wspartych na legarach oraz budowa tarasów ziemnych (z warstw kruszywa), które wykańcza się materiałem brukarskim. Wyroby z betonu i drewna krajowego na taras są bardzo popularne i w przystępnej cenie, dlatego warto się nimi zainteresować myśląc o wykończeniu tarasu.

deski z drewna na taras
Wielu inwestorów zastanawiając się co taras zamiast płytek, decyduje się na deski. Po drewnianym tarasie przyjemnie się chodzi, deski są ciepłe, ale nie nagrzewają się zbytnio od słońca. Drewno krajowe należy przynajmniej raz na kilka lat konserwować. Przed zabiegiem trzeba je najpierw wyczyścić i osuszyć (fot. LEROY MERLIN)

Czym wyłożyć taras? Do wyboru mamy m.in. klinkier, kamień, drewno egzotyczne, a także kompozytowe panele - są droższe, ale trwalsze. Dostępne dziś produkty do wykończenia tarasu – w różnym kolorze, fakturze, kształcie – umożliwiają nam zrobienie tarasu, o jakim marzymy. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji co położyć na taras, warto sprawdzić wady i zalety różnych rozwiązań oraz ceny. Czym wyłożyć taras tanio? Jaka nawierzchnia będzie najlepiej pasować do naszego domu i ogrodu – w stylu nowoczesnym czy tradycyjnym, drewniana czy np. kamienna. Popularne na tarasach płytki ceramiczne, dziś stosuje się rzadko. Wynika to z faktu, że zarówno okładzina ceramiczna, jak i płyta betonowa, stanowiąca podstawę takiej budowli, dość szybko ulegają niszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych.

Pierwszy pomysł co na taras: deski z drewna

Co na taras zamiast płytek? Warto pomyśleć o drewnie. Drewno na taras to materiał ciepły i przyjemny dla stóp. Do budowy tarasu można użyć właściwie dowolnego gatunku drewna - różnią się one odcieniem, układem słojów oraz właściwościami technicznymi. W sprzedaży znajdziemy do wykończenia tarasu deski gładkie lub jednostronnie ryflowane. Te drugie mają wzdłużne rowki i wykazują właściwości antypoślizgowe, niestety kosztują więcej, a w ich zagłębieniach gromadzą się zanieczyszczenia zatrzymujące wilgoć. Na taras zastosować można drewno krajowe – bardzo dobrze sprawdzi się twarde dębowe lub modrzewiowe, choć z powodzeniem stosuje się też akacjowe i sosnowe. Kupując deski z drewna na taras, zwróćmy uwagę, czy materiał jest dobrze wysuszony i wstępnie zaimpregnowany (najlepiej ciśnieniowo). Gotowy taras warto dodatkowo pomalować impregnatem, a później przynajmniej raz na kilka lat konserwować deski.

Co na taras zamiast płytek: drewno egzotyczne
Taras z drewna egzotycznego jest marzeniem niejednego właściciela ogrodu. Takich desek nie trzeba impregnować, ponieważ są odporniejsze na korozję biologiczną (fot. JAF POLSKA)

Drewno egzotyczne na taras (zawierające dużo substancji oleistych) jest odporniejsze na wpływ czynników pogodowych, wilgoć, korozję biologiczną, ścieranie. Taki taras nawet bez zabiegów pielęgnacyjnych wytrzymuje kilkadziesiąt lat. Niestety to jeden z najdroższy rozwiązań dotyczących wykończenia podłogi na tarasie. W celu utrzymania lepszego wyglądu tarasu z drewna warto stosować specjalne oleje. Poszczególne gatunki drewna egzotycznego na taras znacznie różnią się od siebie wyglądem - kolorem, rysunkiem słojów. Do najtrwalszych i polecanych na taras zamiast płytek, zaliczany jest tek, bangkirai, tatajuba, ipe, badi, cumaru.

Marzy Ci się taras drewniany? W sprzedaży znajdziesz też gotowe systemy tarasowe z drewna – do szybkiego montażu. Takie zestaw zawiera deski, legary, podkładki, łączniki i inne niezbędne elementy mocujące, pozwalające na montaż bez widocznych śrub czy wkrętów. Jest to prostsze rozwiązanie, niż samodzielne kompletowanie materiału.

Drugi pomysł co na taras: deski kompozytowe

Jeśli zastanawiasz się czym wyłożyć taras, żeby był trwały i ładnie się prezentował warto sprawdzić kompozyt - hit ostatnich lat. Deski kompozytowe na taras oferowane są w szerokiej gamie kolorów i faktur. Przeważnie wyglądają jak ryflowane deski z drewna egzotycznego, choć mogą być też gładkie z antypoślizgową, szczotkowaną powierzchnią. Do złudzenia przypominają naturalny materiał, a ponadto, co bardzo ważne w wykończeniu tarasu niezadaszonego, są bardzo trwałe. Wykazują wysoką odporność mechaniczną i biologiczną, nie ulegają zniekształceniu ani odbarwieniu (koloryzacja odbywa się na etapie produkcji). Poza tym o tak wykończony taras nie trzeba szczególnie dbać – wystarczy okresowe mycie wężem ogrodowym albo myjką ciśnieniową (na ogół dobrze zmywa je sam deszcz). Taki taras z desek kompozytowych nie wymaga też konserwacji – szlifowania, malowania, olejowania. Panele kompozytowe na taras produkowane z trocin i PVC nazywane są WPC (Wood Plastic Composite). Produkty z żywicy poliuretanowej, mieszanki mineralnej i włókien szklanych to z kolei RMC (Resin Mineral Composite).

czym wyłożyć taras: deski kompozytowe
Tradycyjne deski często zastępowane są obecnie kompozytowymi, świetnie naśladującymi naturalny materiał. Panele kompozytowe mogą być gładkie lub ryflowane (fot. DECEUNINCK)

Podobnie jak deski, deski kompozytowe na taras sprzedawane są jako kompletne systemy łatwe w montażu. W zestawie kupuje się panele o strukturze pełnej bądź komorowej, legary, spinki montażowe, maskownice. Podczas montażu należy postępować według zaleceń producenta.

Trzeci pomysł czym wyłożyć taras: bruk i płyty betonowe

Czym wyłożyć taras w stylu tradycyjnym, a czym jeśli chcemy mieć nowoczesny? Tarasy wykończone brukiem albo płytami są solidne i odporne na duże obciążenia. Można w tym celu do wyłożenia tarasu zastosować elementy z betonu, kamienia, klinkieru – materiałów trwałych i dostępnych w wielu wariantach pod względem kolorystyki, faktury, wielkości. Dają możliwość niemal dowolnej aranżacji tarasu. Różnorodność wyrobów betonowych na taras jest ogromna. Mogą imitować deski, bruk drewniany, kostkę granitową czy płyty kamienne. Wiele z nich ma powierzchnię uszlachetnioną kruszywem granitowym lub bazaltowym i wykazuje dzięki temu właściwości antypoślizgowe. Część bruku na taras jest postarzana mechanicznie poprzez obijane w specjalnym bębnie dla uzyskania charakterystycznych otarć i wykruszeń.

bruk betonowy na  podłogę tarasu
Oferta wyrobów betonowych do wykończenia tarasu jest bardzo zróżnicowana. Niektóre mają fakturę odwzorowującą słoje drewna albo kształtem przypominają deszczułki parkietu (fot. BRUK-BET)

Jeśli zastanawiasz się, co położyć taras, aby wyglądał estetycznie przez długie lata, wybierz bruk lub płyty produkowane w oparciu o nowoczesne technologie obróbki betonu, a także impregnowane fabrycznie (a zatem trwalsze i łatwiejsze w pielęgnacji). Wyroby betonowe na wykończenia podłogi na tarasie oferowane są w rozmaitej kolorystyce, jednak najbezpieczniej wybierać stonowane odcienie i unikać układania krzykliwych wzorów. Obecnie na taras modny też jest beton w jego naturalnym szarym kolorze – wielkoformatowe płyty na tarasie znakomicie wpisują się w nowoczesną architekturę, nawiązującą do modernizmu.

Czwarty pomysł co położyć na taras: bruk klinkierowy 

Klinkier to bardzo dobry wybór do wykończenia tarasu. Ten solidny budulec (wytwarzany jest z gliny i piasku) jest nienasiąkliwy, odporny na działanie substancji chemicznych, ścieranie i płowienie (jego kolor nie jest wynikiem stosowania barwników). Bruku klinkierowego nie trzeba impregnować, lecz można wykonać taki zabieg po ułożeniu nawierzchni, aby zwiększyć intensywność jej barwy i ochronę przed zabrudzeniem. Pamiętajmy jednak, że podłoga tarasu wykończona brukiem klinkierowym, gdy jest mokra, staje się śliska – podobnie jak gładka kostka betonowa i bazaltowa. Tarasy wykończone klinkierem dobrze współgrają z klinkierowymi ścianami. Elementy przeznaczone do utwardzania tarasów czy podjazdów są oczywiście mocniejsze od cegieł elewacyjnych.

Piąty pomysł co na taras niezadaszony: kamień 

Co na taras niezadaszony? Nasz piąty pomysł to nawierzchnie z kamienia. Oprócz tego że są trwałe, wyglądają szlachetnie. Każdy element (kostka, płyta) ma niepowtarzalny wzór. Niejednorodna kolorystyka, faktura dają na tarasie bardzo dobry efekt. W sprzedaży znajdziesz wyroby z różnie obrobioną powierzchnią – łupaną, piaskowaną, szczotkowaną, szlifowaną, polerowaną, drapaną czy młotkowaną. Nawierzchnie często powstają z granitu, bazaltu, serpentynitu, sjenitu i stanowią pewien rodzaj długoterminowej inwestycji. Mogą służyć dziesiątki lat i w większości przypadków nie wymagają konserwacji (chociaż po ułożeniu na tarasie warto je zabezpieczyć specjalnym środkiem). Pięknie i ciepło prezentuje się też piaskowiec na tarasie – ten jednak powinno się impregnować, aby ograniczyć wchłanianie wody, ponieważ jest porowaty i nasiąkliwy. Należy do tzw. skał miękkich, które łatwiej się ścierają, a nie zaimpregnowane porastają glonami i ulegają korozji biologicznej. Najlepiej wybrać równo cięte płyty (nie tzw. dzikówkę) i regularnie je konserwować.

kostka betonowa na tarasie
Nowoczesna kostka betonowa na tarasie wygląda naturalnie i dobrze komponuje się z ogrodową zielenią (fot. VESTONE)

Co położyć na taras: podsumowanie

Niemal każda osoba budująca dom marzy o możliwości wypoczynku na tarasie bądź w innej strefie relaksu w ogrodzie. Spędzanie czasu na tarasie możliwe jest w zasadzie od wiosny do jesieni, a w przyszłości ten okres może się jeszcze wydłużyć z uwagi na postępujące ocieplanie się klimatu. O zaplanowaniu tarasu i jego wykończenia warto pomyśleć już na etapie projektu domu, ponieważ ukształtowanie jego bryły ma duży wpływ na lokalizację, metraż i kształt miejsca wypoczynku. Przede wszystkim należy przemyśleć, jaką taras ma mieć wielkość oraz usytuowanie względem stron świata. Powierzchnia tarasu powinna wynosić minimum 10 m2, tym samym umożliwiając domownikom swobodny wypoczynek oraz przyjmowanie gości. Choć standardowo taras jest konstrukcją połączoną z budynkiem, miejsce wypoczynku można też urządzić wśród ogrodowej zieleni. W takim przypadku przyda się jednak fragment utwardzonej, równej nawierzchni i wygodne meble ogrodowe. Warto też pomyśleć o zadaszeniu tarasu chroniącym przed deszczem, silnym słońcem i wiatrem. Oferta produktów do wykończenia tarasu jest bardzo zróżnicowana. Jeśli zastanawiasz się, co położyć na taras zamiast płytek, znajdziesz mnóstwo ciekawych produktów - od desek z drewna na taras, po bruk, czy modne płyty betonowe.

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów na taras?

    Przy wyborze materiałów na taras należy rozważyć ich trwałość, odporność na warunki atmosferyczne, koszty, a także dopasowanie do stylu domu i ogrodu. Ważne jest również, aby materiał był antypoślizgowy i łatwy w utrzymaniu czystości, szczególnie jeśli taras ma być często użytkowany.
  • Jakie są polecane materiały na taras zamiast płytek?

    Popularne materiały zamiast płytek na taras to deski drewniane, płyty betonowe, kostka brukowa, kompozytowe panele oraz kamień. Drewno krajowe i egzotyczne, beton oraz klinkier to najczęściej wybierane opcje, które różnią się trwałością, kosztami i wyglądem.
  • Jakie są zalety desek drewnianych jako materiału na taras?

    Deski drewniane wyglądają naturalnie, są ciepłe i przyjemne dla stóp, a ryflowane deski mają właściwości antypoślizgowe. Drewno krajowe jest przystępne cenowo, natomiast drewno egzotyczne jest trwalsze i odporne na warunki atmosferyczne, ale droższe.
  • Dlaczego panele kompozytowe są popularnym wyborem na taras?

    Panele kompozytowe na taras są trwałe, odporne na odkształcenia, odbarwienia oraz wymagają minimalnej konserwacji. Dostępne są w różnych kolorach i fakturach, często przypominających drewno egzotyczne, co sprawia, że są estetyczne i praktyczne.
  • Czy bruk nadaje się na taras?

    Tak. Postarzany bruk klinkierowy zastosowany na tarasie nadaje ogrodom niepowtarzalnego klimatu. Bruk granitowy należy do najtrwalszych i jest chętnie wybierany przez inwestorów.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!