Kiedy sadzi się czosnek do gruntu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kiedy sadzi się czosnek do gruntu?

Uprawa własnego czosnku daje wiele satysfakcji i pozwala uzyskać zdrowe i smaczne plony. Taki czosnek z powodzeniem można wykorzystać w swojej kuchni, czy w celach leczniczych, zwłaszcza, że roślina ta od wieków znana jest nie tylko jako niezwykle aromatyczna przyprawa, ale i wspaniały dodatek do potraw.

aktualizacja: 2022-10-06 09:19:43
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co zrobić, aby czosnek miał duże główki?
  • Jak długo rośnie czosnek?
  • Czy czosnek ze sklepu nadaje się do sadzenia?
  • Czego nie sadzić obok czosnku?
  • Czy zaprawiać czosnek przed sadzeniem?

Co zrobić, aby czosnek miał duże główki?

Uprawa czosnku to nie tylko sadzenie, podlewanie i nawożenie, ale również zabiegi pielęgnacyjne, które mają poprawić właściwości plonów.

Szczególnie ważne jest ogłowienie, czyli czynność, polegająca na usunięciu kwiatostanów.

W drugiej połowie czerwca lub na początku lipca należy obciąć kwiatostany, pozostawiając większość pędu. Dzięki temu roślina skupi swoje siły na powiększeniu podziemnej główki, która może wyrosnąć nawet 2 razy większa.

Jak długo rośnie czosnek?

Czosnek zazwyczaj sadzi się jesienią lub wiosną. W pierwszym przypadku plony mogą okazać się większe, a na pewno czosnek szybciej się rozwinie, co pozwoli na wcześniejsze zbiory.

Czosnek zasadzony jesienią zbiera się w okolicach lipca, a ten zasadzony wiosną (marzec – kwiecień) należy zbierać w sierpniu.

To oznacza, że roślina jest gotowa do zbiorów po około 5 miesiącach. Przy czym najlepszą oznaką, że czosnek nadaje się do zbiorów, jest większość zaschniętych liści.

Czy czosnek ze sklepu nadaje się do sadzenia?

Czosnek przed sprzedażą jest oczyszczany i suszony, co sprawia, że dłużej można go przechowywać. Niestety jednocześnie powoduje to, że szansę na to, że taki czosnek wyrośnie, są znikome.

Zdecydowanie lepiej wybrać się do sklepu ogrodniczego i kupić ząbki czosnku przeznaczone do uprawy, które pozwolą wyhodować własne główki czosnku.

Czego nie sadzić obok czosnku?

Rośliny uprawiane w sąsiedztwie mogą na siebie korzystnie oddziaływać, ułatwiają uzyskanie obfitych plonów. Jednak mogą również wpływać na siebie niekorzystnie, ograniczając wzrost i osłabiając kondycję roślin.

Z tego powodu warto wiedzieć, jakich roślin nie sadzić obok czosnku. Przede wszystkim nie lubi on towarzystwa fasoli, grochu, rzodkiewki, kapusty i innych roślin kapustnych.

Natomiast warto sadzić go obok pomidorów, ogórków, marchwi, buraków ćwikłowych, sałaty truskawek, tulipanów oraz krzewów i drzew owocowych. Zaletą sadzenia czosnku pomiędzy grządkami z innymi roślinami jest fakt, że jego zapach odstrasza wiele szkodników np. nornice.

Czy zaprawiać czosnek przed sadzeniem?

Zaprawianie czosnku przed sadzeniem nie jest niezbędne do uzyskania dobrych plonów. Jednak trzeba pamiętać, że czosnek jest wrażliwy na choroby grzybowe i nicie, a zaprawa zwiększa jego odporność na patogeny.

Dlatego, jeśli zależy nam na dobrych efektach uprawy i chcemy rośliny uchronić przed zarazą, to warto czosnek zaprawić przed posadzeniem.

Jak to zrobić? Wystarczy włożyć ząbki czosnku do roztworu z preparatów grzybobójczych i pozostawić je w nim na 30 minut. Potem można posadzić ząbki czosnku do gruntu, pamiętając, aby do sadzenia wybrać jedynie duże okazy.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!