Sadzenie róż w ogrodzie w 10 krokach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sadzenie róż w ogrodzie w 10 krokach

Róże możesz sadzić praktycznie przez cały sezon, ale najłatwiej dostępne i najtańsze są jesienią. Ziemia jest wciąż ciepła i wilgotna, co sprzyja szybkiej regeneracji systemu korzeniowego. W czasie łagodnej jesieni oraz sprzyjających warunków, krzewy ukorzenią się przed nadejściem mrozów. Po kilku miesiącach zimowej drzemki będą miały przewagę nad różami sadzonymi wiosną, które dłużej będą przyjmować się w nowym miejscu i później rozpoczną wegetację.

Nie martw się słabym wyglądem sadzonek. Potrzebują tylko odpowiedniego traktowania, by w przyszłym sezonie zachwycić Cię festiwalem kwitnienia. Jak najszybciej po zakupie powinny znaleźć się w ziemi, by nie doszło do przesuszenia korzeni. Jednak zanim je posadzisz, musisz się do tego odpowiednio przygotować.

SADZENIE RÓŻ W OGRODZIE - KROK PO KROKU

Oto 10 wskazówek, dzięki którym łatwo i szybko posadzisz róże w swoim ogrodzie.

Krok 1. WYBIERZ sadzonki róż z odkrytym systemem korzeniowym lub balotowane, owinięte folią i niewielką porcją żyznej ziemi (fot. 1). Ich korzenie są mocno przycięte, by łatwo było je sadzić, a pędy zabezpieczone woskiem przed utratą wody.

Krok 2. WŁÓŻ sadzonki do wiadra z wodą (fot. 2) i namocz przez noc (przynajmniej przez 4 godziny), by dobrze zmagazynowały wodę w tkankach i rozpoczęły regenerację systemu korzeniowego jeszcze przed mrozami.

Sadzonki róż owinięte folią i niewielką porcją żyznej ziemi
Sadzonki róż wkładamy do wiadra z wodą
Fot. 1 i 2. Sadzonki róż z niewielką porcją żyznej ziemi wsadzamy do wiadra z wodą (Fot. © Agnes Kantaruk / Fotolia)

Krok 3. SPRAWDŹ wymagania uprawowe wybranej odmiany i zapewnij jej odpowiednie warunki. Dla większości róż stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe (osłonięte od wiatru).

Krok 4. ZADBAJ także o odpowiednią glebę! W razie potrzeby wymień całą ziemię na nową (np. gotowe podłoże do róż - z dużą zawartością próchnicy oraz pH 6,5-7,5 - kupisz w każdym centrum ogrodniczym) lub dosyp dojrzałego kompostu.

Krok 5. WYKOP szeroki i głęboki dołek na każdą sadzonkę! Powinien mieć około 50 cm szerokości i głębokości, bo róże bardzo nie lubią zbitej ziemi.

Krok 6. NIE STOSUJ żadnych nawozów mineralnych (sztucznych) podczas sadzenia, bo mogą spalić korzenie!

Krok 7. PRZYTNIJ pędy o kilka centymetrów, a korzenie do 20 cm długości oraz wszystkie chore i uszkodzone. Zapobiegnie to podwijaniu się korzeni w dołku, co jest bardzo niekorzystne.

Krok 8. ZNAJDŹ na szyjce korzeniowej charakterystyczne zgrubienie - to miejsce szczepienia odmiany szlachetnej na podkładce (zwykle R. canina).

Krok 9. POSADŹ sadzonkę (fot. 3) na odpowiedniej głębokości, tak by miejsce szczepienia znalazło się 3-5 cm pod ziemią - wtedy nie zmarzną!

Krok 10. UFORMUJ po posadzeniu wokół podstawy róży 10-15 cm kopczyk z ziemi lub kory sosnowej (fot. 4). Zapobiegnie to utracie wody z ziemi oraz dodatkowo zabezpieczy sadzonkę przed zimowymi mrozami.

Sadzonki róż sadzimy w ziemi
Po posadzeniu sadzonek, formujemy kopczyk z ziemi
Fot. 3 i 4. Sadzenie róż i przykrycie ich ziemią (Fot. © Agnes Kantaruk / Fotolia)

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Paweł Romanowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny