Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Nornice są prawdziwą zmorą prawie wszystkich właścicieli ogrodów. Niewiele osób wie, że pozostawiając skoszoną trawę lub chwasty w dostępnym miejscu, sami wysyłamy zaproszenie tym uroczym, acz szkodliwym stworzeniom. Jak się ich pozbyć kiedy już pojawią się w naszym ogrodzie?

Istnieje kilka odmian tych istot, które w ogrodzie sieją prawdziwe spustoszenie.

Jakie są rodzaje nornic?

Najpowszechniejszą odmianą nornicy jest Myodes glareolus, czyli nornica ruda. Ten gatunek występuje właściwie na terenie całej Polski i do złudzenia przypomina mysz. Długość jej ciała na ogół nie przekracza 10 cm. Nornice mają charakterystyczne paciorkowate oczka w czarnym kolorze, duże uszy i lekko szpiczasty pyszczek. Ciekawostką jest, że każdego roku samica nornicy rudej jest w stanie urodzić nawet do dwudziestu młodych.

Jakie szkody w ogrodzie powodują nornice?

Właściciel ogrodu powinien zwrócić uwagę na charakterystyczne kopczyki w ziemi. To pierwszy sygnał, że w ogrodzie pojawił się szkodnik. Nornice obgryzają korę drzew i ochoczo sięgają po cebule krokusów i tulipanów. Sukcesywnie niszczą grządki i trawniki. Żywią się także młodymi pędami. Widoczne są również ślady na kwiatach, ponieważ nornice często nadgryzają płatki kwiatów.

Obecność nornic w ogrodzie może być również bezpośrednim zagrożeniem dla człowieka. Mogą być one nosicielami hantawirusa, który u człowieka objawia się wysoką gorączką i może prowadzić do niewydolności nerek.

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Najbardziej popularnym sposobem jest sadzenie roślin, za którymi te zwierzęta po prostu nie przepadają. Doskonałym pomysłem będzie zasadzenie czosnku, mięty, rącznika pospolitego, nostrzyka czy czarnej porzeczki. Ze względu na zapach są to rośliny, których nornice nie są w stanie zaakceptować.

Można również wkładać w wydrążone tunele czosnek lub gałązki czarnego bzu. Odstraszanie nornic za pomocą intensywnych zapachów jest skuteczne.

Nornice nie przepadają za większymi ssakami. Wyczuwają ich obecność i wycofują się, gdy te znajdują się w pobliżu. Jeśli mamy psa, warto go wpuszczać do ogrodu.

Na rynku istnieją również odstraszacze dźwiękowe. Sporym uznaniem cieszą się wpuszczane w ziemię słupki, które wydają z siebie charakterystyczne dźwięki i jednocześnie wibrują. To niepozorne urządzenie skutecznie odstrasza nornice i powoduje, że te zmieniają lokalizację.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz

Fotografia otwierająca: pixabay.com

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz