4 zasady koszenia trawnika

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
4 zasady koszenia trawnika

Im większy ogród, tym większa szerokość koszenia! Przeczytaj, jaka kosiarka będzie odpowiednia dla Twojego ogrodu i co należy wiedzieć przed koszeniem.

1) Po co kosić trawę?

Wymarzony zielony dywan wymaga troskliwej pielęgnacji. By zachować murawę w bez chwastów i chorób, a przede wszystkim w dobrej kondycji - mocnej, gęstej i zwartej - niezbędne jest regularne koszenie. Przycinanie pozwala utrzymać pożądaną wysokość źdźbeł (różną w zależności od typu trawnika). Częste koszenie jest konieczne dla trawnika, bo sprzyja intensywnemu wzrostowi murawy i jej krzewieniu. Nie można dopuścić do nadmiernego wzrostu i kwitnienia trawy! Gdy to nastąpi, dolne części źdźbeł żółkną i zaschną, a wtedy nie da się przywrócić murawie poprzedniego wyglądu.

2) Jak kosić trawę?

Trawę kosimy tylko wtedy, gdy jest sucha, bo przycięcie ciężkich i mokrych źdźbeł będzie nierówne. Koszenie wykonujemy tylko ostrymi nożami, by równo podcinać źdźbła, a nie szarpać. Trawniki sportowe kosimy do wysokości 2-3 cm, a rekreacyjne na 3-4 cm. Jednorazowo lepiej nie kosić więcej niż 1/3 wysokości źdźbeł. Gdy trawa zbytnio urośnie, to przycinanie trzeba rozłożyć na 2-3 razy (co 2-3 dni) i do pożądanej wysokości cięcia dochodzić etapowo. Ścinki po koszeniu trzeba uprzątnąć, bo powoli się rozkładają, tworząc warstwę filcu, która utrudnia przenikanie wody i składników pokarmowych i zwiększą ryzyko rozwoju chorób grzybowych.

3) Kiedy kosić trawę?

Pierwsze koszenie wykonujemy najwcześniej na przełomie marca i kwietnia, kiedy trawa zacznie intensywnie rosnąć. W sezonie trawnik kosimy raz na 5-7 dni. W lipcu i sierpniu (zwłaszcza w czasie upałów) odstępy pomiędzy kolejnymi koszeniami mogą być nieco dłuższe. We wrześniu trawa znowu intensywniej rośnie i wymaga częstszego przycinania. Koszenie kończy się wraz z nadejściem ochłodzenia, a ostatnie przycinanie można wykonać najpóźniej na początku listopada. Trawniki kwiatowe wymagają rzadszego koszenia, a typowe łąki kwietne kosi się tylko 1-2 razy w sezonie (po kwitnieniu).

 

4) Czym kosić trawnik?

Wybór odpowiedniej kosiarki do trawy to inwestycja na lata, dlatego trzeba go odpowiednio przemyśleć. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, w różnych cenach, kształtach i rozmiarach, dzięki czemu łatwo można dobrać sprzęt odpowiadający naszym wymaganiom. Warto wybierać urządzenia renomowanych producentów, by uniknąć ewentualnych problemów z awariami, gwarancją i serwisem. Urządzenie dobieramy przede wszystkim do typu trawnika, ukształtowania i wielkości terenu. Niestety nie ma urządzania idealnego, które sprawdzi się w każdych warunkach, więc niekiedy warto zaopatrzyć się w kilka.

  • Koszenie ogrodów do 200 m2

Pchane kosiarki wrzecionowe, z nożami osadzonymi na bębnie, najlepiej sprawdzą się na małych trawnikach, których powierzchnia nie przekracza 200 m2. Doskonale nadają się do krótkiego i precyzyjnego cięcia, są tanie i bezgłośne.

  • Koszenie ogrodów od 200 do 500 m2

Do koszenia małych i średnich trawników (200-500 m2) trzeba już wykorzystać kosiarki elektryczne (o szerokości cięcia 30-40 cm), które oprócz cichej pracy wyróżniają się łatwością obsługi.

  • Koszenie ogrodów ponad 500 m2

Nie sprawdzą się jednak na dużych powierzchniach (ponad 500 m2), ze względu na ograniczenia związane z długością przewodu elektrycznego. Tam lepiej nadają się kosiarki akumulatorowe, które zapewniają swobodę ruchu i większy zasięg koszenia (do 1000 m2).

  • Koszenie ogrodów od 1000 do 2500 m2

Do koszenia trawników w większych ogrodach (od 1000 do 2500 m2) najlepiej wykorzystać kosiarki spalinowe (o mocy silnika od 3,5 do 5,5 KM), a na większych powierzchniach i trudnym terenie pomocne będą modele z dodatkowym napędem i doczepianym koszem na ścinki. Mają większą moc i powierzchnię tnącą (40-50 cm) od kosiarek elektrycznych, ale są bardziej hałaśliwe.

  • Koszenie ogrodów powyżej 2500 m2

Właściciele największych ogrodów (powyżej 2500 m2) powinni zainwestować w samojezdne wielozadaniowe traktorki ogrodowe (o szerokości cięcia 70-120 cm), dzięki którym w szybkim czasie można kosić dużą powierzchnię, a w razie potrzeby, dzięki zamontowanym różnym akcesoriom można nimi wykonać wiele innych prac ogrodowych. Możliwy jest również wybór sposobu koszenia - wyrzut boczny, zbieranie do kosza lub rozdrabnianie.

  • Koszenie ogrodów - kosmetyczne podcinanie

Do kosmetycznego podcinania źdźbeł przy krawężnikach i pomiędzy roślinami sprawdzą się doskonale niewielkie nożyce do trawy. Za to nieco większe, ale także lekkie podkaszarki elektryczne najlepiej wykorzystać w miejscach niedostępnych lub trudno dostępnych dla dużego sprzętu mechanicznego - t.j. przy brzegach trawnika, pomiędzy krzewami, w wąskich miejscach i krętych ścieżkach. Nylonowa żyłka jest łatwa do wymiany, jednak kabel elektryczny utrudnia pracę.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Wykaszarki (kosy) spalinowe mają większą moc, ale są za to znacznie cięższe. Świetnie nadają się na nierównych powierzchniach i na zboczach oraz w miejscach, gdzie trawa jest zbyt wysoka dla tradycyjnych kosiarek - np. zaniedbane trawniki lub łąki kwietnie.

Zasady koszenia trawnika - Pamiętaj!

Im większy ogród, tym większa szerokość koszenia! Małe kosiarki mają szerokość około 30-40 cm, największe nawet powyżej 1 metra. Większość średnich kosiarek ma szerokość cięcia około 50 cm. Jeśli będziemy przemieszczać się z prędkością 3 km/h to po 1,5 godziny pracy uda nam się skosić 2250 m2 trawnika. Im więcej przeszkód na trasie (rośliny, murki, itd.) tym czas koszenia będzie dłuższy.

Nie ma jednak potrzeby wybierać dużej kosiarki do małego trawnika. Na małych powierzchniach doskonale sprawdzi się kosiarka bębnowa lub elektryczna. Większe trawniki lepiej kosić sprzętem spalinowym, a największe tereny traktorkami.

Redaktor: Paweł Romanowski
fot. otwierająca: NAC

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Wrz 2022, 17:29

Koszenie jest rozrywką dla ograniczonych. Hałas latem dzień w dzień, trzeba mieć kompletny pustostan we łbie, żeby robić coś tak pozbawionego sensu. Zabetonuj wszystko, będzie podobny beton i pusto jak w twojej głowie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

time image

Gość Rafal

05 Wrz 2022, 16:09

Koszenie jest rozrywką dla ograniczonych. Hałas latem dzień w dzień, trzeba mieć kompletny pustostan we łbie, żeby robić coś tak pozbawionego sensu.

time image

06 Kwi 2018, 06:40

Cudowne. Ciekawe tylko jak to zrobił, że kręgi się zmniejszają. Pewnie sznurek zawija się wokół kołka. Wysłane z telefonu.

time image

05 Kwi 2018, 21:57

można trzepać kasę na turystach

time image

05 Kwi 2018, 20:41

1 godzinę temu, bobiczek napisał: Tańsza wersja Kurna, wyjdzie niczym kręgi w zbożu i ludzie toto za UFO wezmą.  Ja bym się bał.

time image

05 Kwi 2018, 19:39

Tańsza wersja        

time image

05 Kwi 2018, 19:35

Przecież duże pchane kosiarki mają napęd. https://www.obi.pl/kosiarki-spalinowe/kosiarka-spalinowa-z-napedem/p/2601839   pomijam roboty, jak powyżej.   A o minitrawnikach wypowiedziałam sie w ostatnim zdaniu.

time image

05 Kwi 2018, 19:25

28 minut temu, retrofood napisał: Trzeba Muskowi podpowiedzieć, niech zrobi samojezdną. Auto wysłał w kosmos niech chociaż kosiarkę dla leniwych zrobi. Dzyndzłem do niego i powiedział że nic nie będzie wymyślał bo to już dawno wymyślono. Albo ...

time image

05 Kwi 2018, 18:58

1 godzinę temu, Elfir napisał: Przecież sa kosiarki samojezdne, z napędem na koła,  . Nie przesadzajmy, na mini trawnik z napędem... Trzeba Muskowi podpowiedzieć, niech zrobi samojezdną. Auto wysłał w kosmos niech chociaż kosiarkę dla leniwych zrobi. Oczywiście ...

time image

05 Kwi 2018, 17:37

Przecież sa kosiarki samojezdne, z napędem na koła, jak komuś ciężko pchać. też kiedyś używałam ręcznej i nigdy więcej w życiu.  A w małych ogródkach trawnik to przerost formy nad treścią.

time image

05 Kwi 2018, 08:22

Fotki nie mam bo już oddałem sprzęt tesciowej. Obsługuje się normalnie. Na początku wydaje się lekko, ale po kilkunastu minutach daje w kość.Wysłane z telefonu.

time image

05 Kwi 2018, 08:18

21 minut temu, misiekfisiek82 napisał: Kupiłem kosiarka ręczna dla tesciowej do koszenia mini trawnika (W Internecie - porządną za blisko 300 zł). Obleciałem nią w innym miejscu 50 m2 i miałem dość. Chyba, że zamiast karnetu na siłownię to ok   A ...

time image

05 Kwi 2018, 07:56

Kupiłem kosiarka ręczna dla tesciowej do koszenia mini trawnika (W Internecie - porządną za blisko 300 zł). Obleciałem nią w innym miejscu 50 m2 i miałem dość. Chyba, że zamiast karnetu na siłownię to ok Wysłane z telefonu.

time image

Gość Ogrodnik

05 Kwi 2018, 07:40

Nie jest prawdą, że kosiarki ręczne nadają się tylko do małych powierzchni. Jeśli kosiarka jest dobra to kosi się nią znacznie szybciej i lżej niż kosiarką elektryczną czy spalinową. Kosiarki elektryczne i spalinowe są ciężkie a prędkość koszenia jest ograniczona prędkością ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!