Jak zapewnić systematyczne podlewanie trawnika wodą opadową z dachu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zapewnić systematyczne podlewanie trawnika wodą opadową z dachu?

Mam trawnik o powierzchni prawie 1000 m2 i chciałbym zapewnić systematyczne jego podlewanie wodą opadową zbieraną z dachu. Czy warto zamontować podziemny zbiornik na deszczówkę i jaka powinna być jego pojemność?

aktualizacja: 2020-06-18 11:42:14

Odpowiedź eksperta: Opady występują z różnym nasileniem i trudno z góry przewidzieć, w jakich okresach wystąpi susza, a w jakich ulewy. Biorąc pod uwagę jedynie okres wegetacyjny roślin (maj-wrzesień), średnia miesięczna ilość deszczu w tym okresie wynosi 50-70 mm/m2, zależnie od regionu. Odpowiada to napływowi średnio 60 litrów wody na metr kwadratowy, przy czym może on wystąpić jednorazowo przy intensywnej ulewie lub rozłoży się na kilka czy kilkanaście dni w ciągu miesiąca. 

Przy takim opadzie, ilość wody możliwa do odprowadzenia z dachu o powierzchni, powiedzmy, 200 m2 to ok. 12 m3. Budowa tak dużego zbiornika jest znacznym wydatkiem i z reguły nie instaluje się większych niż 3-4 m3, zwłaszcza że intensywne opady mogą występować sporadycznie. Porcja wody zużywanej do podlewania np. trawnika powinna wynosić 10-20 litrów na m2, czyli z napełnionego zbiornika można będzie nawodnić jednym podlewaniem ok. 200-300 m2. 

Trzeba też pamiętać, że konieczność podlewania występuje w okresie dłuższej suszy, a wtedy i zbiornik nie będzie napełniony. Zakładając nawet, że uda się w całości spożytkować wodę opadową, to łączna jej objętość w ciągu letnich miesięcy wyniesie około 60 m3. Biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, instalacja zbierania wody deszczowej zwróci się po wielu dziesiątkach lat. Ze względu na możliwości systematycznego nawadniania, lepszym rozwiązaniem będzie więc budowa własnego ujęcia wody (studni), z której można będzie korzystać w nieograniczony sposób, przy niewielkich kosztach eksploatacyjnych.

Redakcja BD
fot. Ekobudex

Dodaj komentarz

time image
time image
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA