Odpowiedź eksperta: Opady występują z różnym nasileniem i trudno z góry przewidzieć, w jakich okresach wystąpi susza, a w jakich ulewy. Biorąc pod uwagę jedynie okres wegetacyjny roślin (maj-wrzesień), średnia miesięczna ilość deszczu w tym okresie wynosi 50-70 mm/m2, zależnie od regionu. Odpowiada to napływowi średnio 60 litrów wody na metr kwadratowy, przy czym może on wystąpić jednorazowo przy intensywnej ulewie lub rozłoży się na kilka czy kilkanaście dni w ciągu miesiąca.
Przy takim opadzie, ilość wody możliwa do odprowadzenia z dachu o powierzchni, powiedzmy, 200 m2 to ok. 12 m3. Budowa tak dużego zbiornika jest znacznym wydatkiem i z reguły nie instaluje się większych niż 3-4 m3, zwłaszcza że intensywne opady mogą występować sporadycznie. Porcja wody zużywanej do podlewania np. trawnika powinna wynosić 10-20 litrów na m2, czyli z napełnionego zbiornika można będzie nawodnić jednym podlewaniem ok. 200-300 m2.
Trzeba też pamiętać, że konieczność podlewania występuje w okresie dłuższej suszy, a wtedy i zbiornik nie będzie napełniony. Zakładając nawet, że uda się w całości spożytkować wodę opadową, to łączna jej objętość w ciągu letnich miesięcy wyniesie około 60 m3. Biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, instalacja zbierania wody deszczowej zwróci się po wielu dziesiątkach lat. Ze względu na możliwości systematycznego nawadniania, lepszym rozwiązaniem będzie więc budowa własnego ujęcia wody (studni), z której można będzie korzystać w nieograniczony sposób, przy niewielkich kosztach eksploatacyjnych.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Podziemny zbiornik na deszczówkę jest rozwiązaniem dośc drogim. Warto więc przemyśleć wykonanie zamiast niego studni przeznaczonej do podlewania (fot. Ekobudex)