Jesienne nawożenie gleby ogrodowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jesienne nawożenie gleby ogrodowej

Czy jesienne nawożenie gleby poprawi odporność zieleni ogrodowej na niską temperaturę?

aktualizacja: 2019-10-23 12:11:00

Odpowiedź eksperta: Rośliny warto odpowiednio zasilić przed zimą. Dzięki temu zwiększymy ich wytrzymałość na mróz i przygotujemy do kolejnego sezonu (będą lepiej kwitły i owocowały). Wbrew powszechnej opinii, można to zrobić bez użycia chemii.

Gleba ogrodowa jest na ogół zasobna w składniki mineralne, za to uboga w materię organiczną. Podstawą powinno być zatem nawożenie organiczne, zaś mineralne (nawozy sztuczne) - jedynie uzupełnieniem.

Jeśli bowiem podłoże jest racjonalnie wykorzystywane i regularnie wzbogacane w materię organiczną i składniki mineralne pochodzące z nawozów naturalnych, te sztuczne wcale nie są potrzebne. Ponadto i tak stają się dostępne dla roślin tylko wtedy, gdy ziemia jest zasobna w próchnicę. Nawozy organiczne dostarczają do niej miliony pożytecznych mikroorganizmów, które rozkładają resztki roślinne i przeprowadzają skomplikowane procesy chemiczne, umożliwiające roślinom pobieranie składników mineralnych z nawozów sztucznych.

Próchnica nie tylko odżywia, ale i zmienia strukturę gleby. Jeżeli jest ciężka, poprawia jej przepuszczalność, a jeśli lekka, zwiększa zdolność magazynowania wody. Przyciąga też dżdżownice, których obecność korzystnie wpływa na strukturę podłoża. Pamiętajmy jednak, że z nawozem organicznym także nie można przesadzać - nie wszystkie gatunki roślin lubią przecież świeży obornik i bardzo żyzną ziemię próchniczną.

Dżdżownice w ziemi ogrodowej
Dżdżownice w ziemi ogrodowej to powód do zadowolenia. Są doskonałym wskaźnikiem żyzności gleby, a poza tym spełniają wiele pożytecznych funkcji. (fot. © Graham / Fotolia)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: © Galinka / Fotolia

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!