Jesienne nawożenie gleby ogrodowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jesienne nawożenie gleby ogrodowej

Czy jesienne nawożenie gleby poprawi odporność zieleni ogrodowej na niską temperaturę?

aktualizacja: 2019-10-23 12:11:00

Odpowiedź eksperta: Rośliny warto odpowiednio zasilić przed zimą. Dzięki temu zwiększymy ich wytrzymałość na mróz i przygotujemy do kolejnego sezonu (będą lepiej kwitły i owocowały). Wbrew powszechnej opinii, można to zrobić bez użycia chemii.

Gleba ogrodowa jest na ogół zasobna w składniki mineralne, za to uboga w materię organiczną. Podstawą powinno być zatem nawożenie organiczne, zaś mineralne (nawozy sztuczne) - jedynie uzupełnieniem.

Jeśli bowiem podłoże jest racjonalnie wykorzystywane i regularnie wzbogacane w materię organiczną i składniki mineralne pochodzące z nawozów naturalnych, te sztuczne wcale nie są potrzebne. Ponadto i tak stają się dostępne dla roślin tylko wtedy, gdy ziemia jest zasobna w próchnicę. Nawozy organiczne dostarczają do niej miliony pożytecznych mikroorganizmów, które rozkładają resztki roślinne i przeprowadzają skomplikowane procesy chemiczne, umożliwiające roślinom pobieranie składników mineralnych z nawozów sztucznych.

Próchnica nie tylko odżywia, ale i zmienia strukturę gleby. Jeżeli jest ciężka, poprawia jej przepuszczalność, a jeśli lekka, zwiększa zdolność magazynowania wody. Przyciąga też dżdżownice, których obecność korzystnie wpływa na strukturę podłoża. Pamiętajmy jednak, że z nawozem organicznym także nie można przesadzać - nie wszystkie gatunki roślin lubią przecież świeży obornik i bardzo żyzną ziemię próchniczną.

Dżdżownice w ziemi ogrodowej
Dżdżownice w ziemi ogrodowej to powód do zadowolenia. Są doskonałym wskaźnikiem żyzności gleby, a poza tym spełniają wiele pożytecznych funkcji. (fot. © Graham / Fotolia)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: © Galinka / Fotolia

Dodaj komentarz

time image
time image
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje