Dylematy inwestora - instalacje

Dylematy inwestora - instalacje
Dom już stoi – są ściany, okna i dach – ale nie ma w nim jeszcze życia. Teraz trzeba oprowadzić życiodajne media – ciepło, wodę, powietrze i prąd (ze wszystkimi dobrami elktroniki – telefon, RTV, internet itp.). Gdy zaczynamy montaż różnorodnych instalacji, rośnie liczba specjalistycznych ekip na budowie i coraz więcej „strategicznych” decyzji musi podejmować inwestor.

Dom już stoi – są ściany, okna i dach – ale nie ma w nim jeszcze życia. Teraz trzeba oprowadzić życiodajne media – ciepło, wodę, powietrze i prąd (ze wszystkimi dobrami elktroniki – telefon, RTV, internet itp.). Gdy zaczynamy montaż różnorodnych instalacji, rośnie liczba specjalistycznych ekip na budowie i coraz więcej „strategicznych” decyzji musi podejmować inwestor.

Ogrzewanie

Jakie Zródło energii?


To jedna z najtrudniejszych decyzji, jaką musimy podjąć w czasie budowy domu. Ciepło zużywane jest w domu na dwa cele: główna jego część (ok. 80-90%) na ogrzewanie pomieszczeń i znacznie mniej (ok. 10-20%) na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Na wybór źródła energii (paliwa) największy wpływ mają dwa kryteria – dostępność i koszty (eksploatacyjne i inwestycyjne).

Jeśli w pobliżu naszego domu przebiega sieć gazowa, zwykle decydujemy się na gaz ziemny, gdyż jest to wygodne i ciągle jeszcze jedno z najtańszych paliw. Gdy nie ma możliwości podłączenia się do sieci gazowej lub przyłącze byłoby bardzo drogie, pozostają inne rozwiązania. Paliwa płynne, czyli gaz płynny i olej opałowy, są ekologiczne, a instalacje nimi zasilane nie wymagają na co dzień praktycznie żadnej obsługi.

Największą ich wadą jest konieczność magazynowania i uzupełniania zapasu paliwa – kilka razy w roku. Jeśli kogoś nie stać na korzystanie z paliw płynnych (są droższe od gazu ziemnego, a są szanse, że będą horrendalnie drogie), może zdecydować się na paliwa stałe. Są one bezsprzecznie najtańsze na rynku. Warto o nich pomyśleć, gdy w okolicy można tanio kupić drewno czy słomę.

Niestety, nie tylko trzeba przewidzieć miejsce na ich składowanie, ale także przygotować się na codzienną obsługę kotła. Bardzo wygodne jest ogrzewanie energią elektryczną. Do domu i tak doprowadza się przyłącze energetyczne, trzeba tylko uzyskać większy przydział mocy. Zaletą ogrzewania elektrycznego są niskie koszty inwestycyjne, wadą natomiast – wysokie eksploatacyjne.


Coraz więcej osób w Polsce przekonuje się do bardzo popularnych w niektórych krajach pomp ciepła, czyli systemów zasilanych energią elektryczną, która jest zużywana przez agregat (podobny jak w lodówce) "pompujący" ciepło z wnętrza ziemi do domu. Energia pozyskiwana z gruntu jest 4 do 8 razy większa niż energia elektryczna pobierana przez pompę ciepła. Jest to rowiązanie ogrzewania najtańsze eksploatacyjnie (1000-2000 zł/rok dla domu ok. 200 m2) i wbrew obiegowym opiniom wcale nie tak drogie inwestycyjnie.

O pompach ciepła napisano w literaturze wiele niemądrych rzeczy. Na ogół lansuje się szkodliwy pogląd, że jest to bardzo kosztowna inwestycyjnie ciekawostka techniczna. Temat jest dość trudny, dlatego odsyłamy do artykułów w Budujemy Dom. Inne tzw. niekonwencjonalne źródło ciepła – kolektory słoneczne – w warunkach polskich nadaje się tylko do wspomagania podgrzewania wody (c.w.u. lub basen). W wielu domach jako wspomagające źródło ciepła wykorzystuje się również kominek z rozprowadzeniem gorącego powietrza.

 

Jaki system ogrzewania?

 

Jaka instalacja?

Podstawowym rozwiązaniem jest wodna instalacja c.o. z grzejnikami, przy czym rozróżnia się instalacje wysokotemperaturowe (temperatura wody 80-90°C) lub średniotemperaturowe (50-60°C). Systemem niskotemperaturowym jest ogrzewanie wodne podłogowe (30-40°C). Jest to ważne rozróżnienie, gdyż rzutuje na optymalny dobór innych elementów instalacji grzewczej.

Na przykład zastosowanie pompy ciepła ma sens tylko z instalacją niskotemperaturową ogrzewania podłogowego. Z kolei kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, biomasa) powinny współpracować z instalacją wysokotemperaturową. Instalacja z grzejnikami średniotemperaturowymi nadaje się dobrze do współpracy z kotłem kondensacyjnym.

Stosuje się też dogrzewanie ciepłym powietrzem, może to być kominek z DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza), elektryczne ogrzewanie podłogowe, wszelkiego rodzaju grzejniki elektryczne, a także w pewnym stopniu wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Jaki kocioł?

Pierwszym wyróżnikiem jest rodzaj paliwa. Drugim - moc, która powinna być nie za mała i nie za duża, dokładnie taka, aby pokryć zapotrzebowanie na ciepło domu. Dla domów 150-250 m2 wystarcza moc 15-25 kW. Następnie trzeba się zdecydować, czy kocioł służy zarówno do c.o. jak i do c.w.u. (dwufunkcyjny), czy też tylko do c.o, (jednofunkcyjny).

Do małych domów, w których jest jedna łazienka blisko kuchni, odpowiedni jest kocioł dwufunkcyjny z przepływowym systemem podgrzewania wody użytkowej (zwykle są to niewielkie kotły wiszące). W domach większych, z większą liczbą punktów poboru ciepłej wody, odpowiednim rozwiązaniem jest kocioł z zasobnikiem ciepłej wody. Jeśli ten zasobnik jest wmontowany w kocioł, to taki kocioł również nazywamy dwufunkcyjnym. Oczywiście, z identycznym skutkiem można zastosować kocioł jednofunkcyjny z oddzielnym zasobnikiem ciepłej wody.


Na ogół kotły pracują z otwartą komorą spalania, czyli pobierają powietrze z pomieszczenia (kotłowni) i wyrzucają spaliny przez komin. Są też kotły turbo nie wymagające komina, gdyż posiadają zamkniętą komorę spalania – pobór powietrza spoza domu i usuwanie spalin na zewnątrz odbywa się za pomocą dwóch współosiowych rur, wyprowadzonych na zewnątrz przez ścianę.

Dużym zainteresowaniem, mimo wysokich cen, cieszą się kotły kondensacyjne, wabiące klienta intrygująco wysoką sprawnością 106-108%. Oczywiście, nie ma tu sprzeczności z prawami fizyki, gdyż sprawność ponad 100% bierze się ze specyficznego sposobu jej liczenia (przy uwzględnieniu dodatkowego ciepła ze skraplania pary).

Uwaga! Kocioł kondensacyjny pracuje w systemie średniotemperaturowym, a więc wymaga odpowiednich grzejników i komina. Największą sprawność uzyskuje kocioł kondensacyjny we współpracy z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym.

Wybierając kocioł zwracamy też uwagę na jego automatykę. Nowoczesny kocioł jest wyposażony w programator czasowy (niezależnie dla c.o. i c.w.u.) i regulator pogodowy. Jeśli zastosujemy kocioł jednofunkcyjny (tylko do c.o.), to problem ciepłej wody można rozwiązać odrębnie od problemu ogrzewania domu, poprzez zastosowanie jednego podgrzewacza pojemnościowego lub kilku podgrzewaczy przepływowych (term) – gazowych lub elektrycznych.


Czy zastosować ogrzewanie podłogowe?

Nowoczesny dom bez ogrzewania podłogowego aż trudno sobie wyobrazić. Dlaczego? Z wielu powodów: ten rodzaj ogrzewania zapewnia najwłaściwszy pod względem fizjologii ludzkiego organizmu pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach (temperatura w płaszczyźnie poziomej jest stała, nie występują strefy przegrzania), elementy grzejne są niewidoczne, coraz lepsza jakość materiałów i wyższy poziom firm wykonawczych gwarantują trwałość i niezawodność systemu. Systemy wodnego ogrzewania podłogowego doskonale sprawdzają się we współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła (takimi jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła czy kolektory słoneczne).


Ogrzewanie podłogowe jest tak zwanym ogrzewaniem niskotemperaturowym, (temperatura podłogi nie przekracza 26°C w pokojach i 34°C w łazienkach i przedpokojach), dlatego może pełnić rolę podstawowego i jedynego systemu grzewczego tylko w domach dobrze ocieplonych – energooszczędnych.


W domach jednorodzinnych ogrzewanie podłogowe częściej stosuje się w układach mieszanych. Na parterze w salonie, jadalni, kuchni oraz w łazienkach montuje się ogrzewanie podłogowe, a w pozostałych pomieszczeniach (sypialniach) – instaluje się tradycyjne grzejniki. Ogrzewanie podłogowe i grzejniki połączone są wówczas w jednej instalacji, zasilanej z tego samego kotła. Kocioł podgrzewa wodę do temperatury wymaganej dla grzejników, a chłodniejszą wodę, dobrą do zasilania ogrzewania podłogowego, uzyskuje się za pomocą układów mieszających.


Koszty inwestycyjne ogrzewania podłogowego wodnego są około 30-40% wyższe niż koszty instalacji z grzejnikami. Ponosimy za to niższe koszty eksploatacyjne, gdyż system zużywa mniej energii do wytworzenia warunków komfortu cieplnego. Jeśli jeszcze zamiast tradycyjnego kotła zastosujemy kocioł kondensacyjny, albo inne nowoczesne źródło ciepła, np. pompę ciepła, oszczędności wydatków na ogrzewanie będą jeszcze większe.

Z kolei ogrzewanie podłogowe elektryczne, w po- równaniu z tradycyjnym systemem z grzejnikami czy z wodnym ogrzewaniem podłogowym, pod względem inwestycyjnym jest zdecydowanie najtańsze. Wydatki sprowadzają się do kosztu kabli i termoregulatorów. Nie jest potrzebny kocioł, pomieszczenie na niego, ani komin. Niestety, koszty eksploatacyjne są dość wysokie, gdyż wciąż prąd elektryczny jest jednym z najdroższych nośników energii.

Ciąg dalszy w Budujemy Dom "Dom Polski" 2008
Pozostałe artykuły z tego numeru
Według gustu - Podłogi
W gotowym domu oglądamy tylko wierzchnią warstwę podłogi, tymczasem każda z nich to złożona konstrukcja.
Według gustu - Podłogi
Dylematy inwestora - Wykańczanie
Wreszcie coś ciekawego – ucieszy się żona – koniec bloczków, żeber i zbrojeń, lania betonu i układania papy. Teraz będę mogła wykazać się twórczo. No, teraz to dopiero się zacznie – westchnie mąż. A tak naprawdę stosunek do etapu wykańczania nie zależy od płci; bardziej liczy się tu indywidualne zacięcie, a także – dotychczasowa historia budowy. Bo z reguły wykańczać najbardziej nie lubią wykończeni, czemu trudno się dziwić. Jednak nawet oni muszą!
Dylematy inwestora - Wykańczanie
Tło doskonałe - Ściany
Neutralna gładka biel lub odwrotnie – bogactwo faktur, kolorów i wzorów. Po drodze jeszcze kilka wariantów pośrednich. Każdy z nich może stanowić doskonałe tło dla mebli, ozdób i rodzinnych pamiątek. Ważne, by ściany – bo o nich mowa – tworzyły właściwy klimat, a także były perfekcyjnie wykonane, łatwe do utrzymania w czystości i trwałe.
Tło doskonałe - Ściany
Z piętra na piętro - Schody
Jeśli mamy piętro lub poddasze – wtedy mamy i schody. Ale nie ma czego żałować; codzienne ich pokonywanie to niezły trening, a schody dobrze zaprojektowane i wykończone mogą być bardzo wygodne. Bywają przy tym wyjątkowo dekoracyjne! Na tak oryginalną ozdobę blokowego wnętrza mogą sobie pozwolić tylko mieszkańcy dwupoziomowych apartamentów.  
Z piętra na piętro - Schody
Zawsze pod ręką - Centralny odkurzacz
Istotę działania odkurzacza centralnego można zawrzeć w jednym zdaniu – sprzątanie trwa krócej i jest mniej męczące niż tradycyjne, a odkurzacza nie widać ani nie słychać.
Zawsze pod ręką - Centralny odkurzacz
Dom z energią - Elektryka
Żarówka, która świeci nie podłączona do niczego? To nie mrzonka, to fakt. Amerykańscy naukowcy przetestowali z powodzeniem system bezprzewodowego przesyłu prądu. Ale za wcześnie jeszcze rezygnować z tradycyjnej instalacji elektrycznej, której to poświęcony jest poniższy artykuł.
Dom z energią - Elektryka
Jaki komin do jakiego paleniska?
Kto chce się cieszyć urokiem wymarzonego kominka, musi mieć dobry, sprawny komin: odpowiednio duży w stosunku do wielkości paleniska i z ciągiem od 10 do 30 Pa.
Jaki komin do jakiego paleniska?
Dobra atmosfera - Wentylacja
Powietrze, którym oddychamy w domu, zawiera nie tylko dwutlenek węgla, ale również bakterie, pleśnie i drobiny kurzu, jest nośnikiem wilgoci oraz zapachów. Organizm radzi sobie z tym wszystkim dopóty, dopóki zanieczyszczeń nie ma zbyt wiele. By tak było niezbędna jest sprawnie działająca wentylacja. Dlatego warto o nią zadbać na etapie projektowania domu. Zdrowie jest tego warte, dom też, bo wentylacja może wpływać na techniczny stan budynku.
Dobra atmosfera - Wentylacja
Grzejniki i podłogówka
Grzejniki, znane i stosowane od dawna, coraz częściej uzupełnia ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne. Zalety podłogówki sprawiają, że nowoczesnych projektach często zastępuje ona całkowicie system grzejnikowy. Jednak nie wszędzie można ją wykorzystać; wówczas to grzejniki pełnią rolę uzupełniającą.
Grzejniki i podłogówka
Kotły gazowe, olejowe, na paliwa stałe i prąd
Wybór kotła wpływa na efektywność pracy całego systemu grzewczego i wysokość rachunków za ogrzewanie. Zanim zdecydujemy się na konkretny model musimy wybrać paliwo – takie, które będzie łatwo dostępne, zapewni niekłopotliwą obsługę kotła, a także przystępne koszty instalacji i eksploatacji. Wprawdzie nie trzeba znać szczegółów konstrukcji kotła, żeby z niego korzystać. Ale zanim zdecydujemy się na konkretny typ, warto wiedzieć czym się charakteryzuje.
Kotły gazowe, olejowe, na paliwa stałe i prąd
Ogrzewanie pompą ciepła
Bardzo rozpowszechnione w Europie – szczególnie w Skandynawii, Austrii i Niemczech – pompy ciepła od kilku lat robią furorę również w Polsce. Koszty ogrzewania są rewelacyjnie niskie – dla domu 150 m2 rzędu 800 zł na rok. A mimo to opłacalność tego rozwiązania jest często podważana.
Ogrzewanie pompą ciepła
Kosztorys - Stan surowy
Doprowadzenie do stanu surowego otwartego wg kosztorysu projektowego wyniesie 208 500 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji niespełna 320 000 zł. Kwota ta wyliczona została dla realizacji budowy „pod klucz” przez firmę budowlaną. Jednak w praktyce, koszty te można będzie obniżyć głównie przez możliwość korzystania z tańszej robocizny, oferowanej rzez mniejsze firmy wykonawcze lub dzięki budowie w tzw. systemie gospodarczym.
Kosztorys - Stan surowy
Kosztorys - Wykańczanie
Ogólne koszty robót wykończeniowych wg założeń kosztorysu projektowego powinny zamknąć się w kwocie 75 000 zł, przy czym główne pozycje tych kosztów to roboty podłogowe oraz tynki i ścianki działowe.
Kosztorys - Wykańczanie
Dobre wejście - Drzwi
Drzwi chronią i izolują, ale także łączą i zdobią. Do tego wiele z nich niemal nieprzerwanie pracuje. Sprawia to, że równie ważne, jak konstrukcja, są ich funkcjonalność i estetyka wykończenia. Co wybrać z bogatej rynkowej oferty?
Dobre wejście - Drzwi
Chodźmy na spacer - Nawierzchnie
Wykonanie ogrodzenia, ścieżek ogrodowych i podjazdu oznacza zwykle koniec budowy. Rozpoczyna też kolejny, nie mniej pasjonujący etap – urządzanie ogrodu. Warto się do tego dzieła przyłożyć; funkcjonalna i estetyczna „komunikacja ogrodowa” to wielka ozdoba domu, a także ogromna wygoda.
Chodźmy na spacer - Nawierzchnie
Woda w domu
Instalacje ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania mogą być wykonane z różnych materiałów i w różny sposób. Aby właściwie wybrać, należy sprawdzić, jakie mamy możliwości.
Woda w domu
Według gustu - Podłogi
W gotowym domu oglądamy tylko wierzchnią warstwę podłogi, tymczasem każda z nich to złożona konstrukcja.
Według gustu - Podłogi
Pod gołym niebem - Tarasy i balkony
Dla niektórych taras w otoczeniu bujnej roślinności jest najpoważniejszym uzasadnieniem budowy własnego domu. Inni, jako element równie istotny, wymienią balkon. I trudno się dziwić - w końcu największym przywilejem właścicieli własnych działek jest kontakt z przyrodą.
Pod gołym niebem - Tarasy i balkony
Świetlane perspektywy - Okna
Ich zakup to niemały wydatek; nawet te najtańsze będą sporo kosztowały.      Ale okna warte są swojej ceny – to szczególnie wdzięczne „tworzywo kompozycyjne”. Dzięki oknom nasze życie może zyskać wiele na wygodzie, a dom – na urodzie i… energooszczędności.
Świetlane perspektywy - Okna
Kropka nad - Dachy
Na tę chwilę czeka się z niecierpliwością: pod dachem dom wreszcie zaczyna wyglądać, jak prawdziwy dom. Ale dach to nie tylko estetyka. Jego podstawowa funkcja, to ochrona budynku i mieszkańców przed kaprysami aury.
Kropka nad  - Dachy
Gra w ciepło-zimno - Termoizolacja
Zewnętrzne przegrody domu – ściany, dach i podłoga na gruncie – to graniczne bariery na styku budynku z otoczeniem. Ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie „dachu nad głową”, ale stworzenie we wnętrzach komfortowych warunków życia, niezależnych od klimatu panującego na zewnątrz. Temu właśnie służy stosowanie materiałów termoizolacyjnych.
Gra w ciepło-zimno - Termoizolacja
Poziom +1 - Stropy
Ułożenie stropu nad parterem pozwala wreszcie wejść o poziom wyżej i wyobrazić sobie, jakie widoki roztoczą się z okien na poddaszu. Ale strop – w potocznym pojęciu rozumiany jako sufit lub podłoga – ma znaczenie nie tylko funkcjonalne. To przede wszystkim kluczowy element konstrukcji budynku.
Poziom +1 - Stropy
Materiały ścienne i technologie
Ściany tworzą w domu klimat – w sensie metaforycznym i dosłownym. Nasze wymagania wobec nich stale rosną, dlatego zadania, jakim musi sprostać ściana nowoczesnego domu, stają się coraz bardziej złożone. Koszt wzniesienia ścian konstrukcyjnych z reguły nie przekracza 15% wydatków na dom; podobnie jest z różnicą pomiędzy poszczególnymi technologiami. Na jaką się decydować? Wszystko zależy od doboru kryteriów.
Materiały ścienne i technologie
Ściany piwniczne i fundamentowe
W budowlanej terminologii „stan zero” oznacza doprowadzenie robót do poziomu terenu, czyli zakończenie prac fundamentowych. Takie zero to nie byle co – fundament, jako amortyzator pomiędzy budynkiem a podłożem, przenosi potężne obciążenia. Jest także pierwszym sprawdzianem dla naszej ekipy budowlanej; przyglądając się uważnie pracom i ich efektom, możemy się o swoich robotnikach wiele dowiedzieć…
Ściany piwniczne i fundamentowe
Dylematy - Stan surowy
Jednym budowa wydaje się prosta jak klockowa konstrukcja, innych przeraża swoją złożonością. W obu opiniach jest trochę przesady, ale i sporo racji. Owszem, na skończony budynek składa się wiele skomplikowanych zagadnień projektowych i technicznych – żadnego z nich nie powinniście bagatelizować. Ale nie taki diabeł straszny! Do budowy, jak do każdego zadania, można się dobrze przygotować. Tak, by konieczność podejmowania decyzji nie wprawiała was w popłoch, a pytania zadawane przez fachowców – w zakłopotanie.
Dylematy - Stan surowy
Ściany murowane i szkieletowe
Ściany działowe wyodrębniają pomieszczenia z większych przestrzeni. Aby służyły długo i bez zarzutu, muszą spełniać kilka warunków. Poniższy artykuł podpowiada, jak dobrze podzielić przestrzeń.
Ściany murowane i szkieletowe
Sposoby na ścieki - Kanalizacja
Kto buduje własny dom, musi podjąć decyzję, co zrobić ze ściekami. Na terenach skanalizowanych wystarczy podłączyć dom do sieci. Ale to rzadka sytuacja: większości zostaje alternatywa: wybudować szambo czy przydomową oczyszczalnię ścieków.
Sposoby na ścieki - Kanalizacja
Kredyty
Obecnie wielu z nas zastanawia się – własne mieszkanie czy dom? Jednak w ostatnim czasie odpowiedź na to pytanie staje się coraz prostsza. Rosnące ceny mieszkań, które w wielu miastach sięgają już poziomu 7-10 tys. zł za metr kwadratowy sprawiają, że budowa domu staje się dużo tańszą alternatywą, pozwalającą na uzyskanie wysokiego standardu życia.
Kredyty
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz