Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2008
Ściany murowane i szkieletowe
Ściany działowe wyodrębniają pomieszczenia z większych przestrzeni. Aby służyły długo i bez zarzutu, muszą spełniać kilka warunków. Poniższy artykuł podpowiada, jak dobrze podzielić przestrzeń.
dp2008_250_120 
(fot. Knauf)

Ściany działowe wyodrębniają pomieszczenia z większych przestrzeni. Aby służyły długo i bez zarzutu, muszą spełniać kilka warunków. Poniższy artykuł podpowiada, jak dobrze podzielić przestrzeń.

Ściany działowe stawia się w domu wtedy, gdy zostanie zakończona budowa zewnętrznych i wewnętrznych ścian konstrukcyjnych lub jednocześnie z nimi. Jeśli kiedyś trzeba je będzie wyburzyć, nie zaszkodzi to konstrukcji domu. Można je też przenosić w inne miejsca, ale tu jest już potrzebna pomoc konstruktora. Wyda on opinię, czy dany strop przeniesie ciężar przesuniętej ściany działowej, czy też jest na to za słaby i ewentualnie sporządzi projekt jego wzmocnienia.

W ścianę działową pełnej wysokości często wstawia się drzwi. Bardzo modne są ostatnio rozmaite półścianki, które nie tworzą z jednego pokoju dwóch, ale tylko wydzielają kąciki funkcjonalne.

Od konstrukcji ścian działowych wymaga się zazwyczaj, by były lekkie, bo stawia się je najczęściej w miejscach, pod którymi nie ma wewnętrznych ścian nośnych. Każda ściana działowa powinna być też dobrze zamocowana do ściany nośnej, z którą się styka.

Nie wszystkie ściany działowe muszą być z tego samego materiału. Na parterze najkorzystniej będzie zrobić przegrody z cegieł lub bloczków silikatowych: podłoga na gruncie zazwyczaj bez problemów przeniesie pochodzące od nich obciążenie, nie sprawi też kłopotu zawieszenie szafek kuchennych. Na poddaszu znakomicie sprawdzą się lekkie ściany szkieletowe z poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Nie obciążą zanadto stropu, a spełnią wszystkie wymagania użytkowe.

Efekt murowany...

Grubość murowanych ścian działowych wynosi przeważnie od 6 do 25 cm. Te węższe, jeśli przekraczają 5 m długości, powinny być zbrojone prętami lub drabinkami zbrojeniowymi umieszczanymi w co trzeciej spoinie.

Ściany działowe muszą być zespolone ze ścianami zewnętrznymi lub konstrukcyjnymi na stykach. Gdy muruje się je równocześnie ze stawianiem domu, w nośnych zostawia się puste miejsca, w które potem wmurowuje się odpowiednio wysunięte elementy ściany działowej, tzw. strzępia. Jeśli ściany będą dobudowane później, stosuje się inne sposoby kotwienia.

…z ceramiki

Ściany ceramiczne są masywne, dzięki czemu dobrze tłumią hałas, bez problemu można też na nich wieszać ciężkie przedmioty.

Na ściany działowe można używać cegieł pełnych oraz dziurawek lub kratówek, które są lżejsze ze względu na wydrążone w nich otwory. Ściany te mają grubość 12 cm.

Można też wymurować ściany działowe z pustaków oraz z nieco przypominających je wyglądem cegieł modularnych. Wznosi się z nich ściany grubości 9-12 cm. Dzięki wyprofilowaniu boków na pióro i wpust można łączyć na zaprawę tylko spoiny poziome.

Ściany działowe można też wznosić z ceramiki poryzowanej, która ma lepsze właściwości termoizolacyjne, ale jest droższa od tradycyjnej.

Najcięższe, ale też najlepiej tłumiące dźwięki są cegły pełne i drążone, z których wznosi się ściany grubości 12 cm.

Wyroby ceramiczne mają klasy 3,5; 5; 7,5; 10; 15 lub 20, które odpowiadają wytrzymałości materiału na ściskanie i są podawane w MPa. Ponieważ ścianki działowe nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych, nie muszą być wznoszone z wyrobów najwyższej klasy.

Do wznoszenia dekoracyjnych ścian nietynkowanych znakomicie nadają się cegły klinkierowe i licowe. Mogą być drążone – lżejsze lub pełne – cięższe. Mają bogatą kolorystykę (od kremowego, poprzez różne odcienie czerwieni i brązów, aż po niemal czarny).

…z betonu komórkowego

Beton komórkowy również nadaje się na ściany działowe. Ich grubość nie powinna być mniejsza niż 11,5 cm. Porowata struktura materiału sprawia, że jest lekki i łatwy w obróbce. Używa się płyt grubości 6; 8; 11,5 lub 12 cm albo bloczków grubości 18 cm, odmiany 600, 700 lub 800. Bloczki mogą mieć boki gładkie lub profilowane na pióro i wpust.

Ściany z betonu komórkowego muruje się zwykłymi zaprawami cementowo-wapiennymi lub cienkowarstwowymi zaprawami klejowymi.

…z keramzytobetonu

Różni się od zwykłego betonu tym, że jest przygotowany z lekkiego kruszywa – keramzytu, czyli granulek ze spienianej gliny spiekanych w bardzo wysokiej temperaturze. Na ściany działowe używa się z pustaków i płytek grubości 9; 10,5; 11,5; 12 i 17 cm. Styki pionowe łączy się na pióro i wpust, na spoiny poziome można używać różnych rodzajów zapraw.

Keramzytobetonowe ściany działowe są lekkie i wytrzymałe. Elementy są dosyć duże, więc muruje się je szybko.

…z silikatów

Silikaty – wyroby z piasku, wapna i wody – dzięki swojej dużej masie znakomicie tłumią hałas. Ścianki działowe wznosi się z cegieł pełnych grubości 10,5 i 12 cm, można też użyć bloczków grubości od 6,5 do 25 cm o bokach gładkich, profilowanych w pióro i wpust lub kieszeń.

Zarówno cegły, kształtki, jak i bloczki są tak dokładnie wykonane i stabilne wymiarowo, że można je murować na zaprawę klejową, jednak cegły najczęściej muruje się na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną. Cienkie ściany działowe wymagają zbrojenia w co trzeciej warstwie.

Zależnie od wytrzymałości na ściskanie elementy mogą mieć klasę 10, 15, 20, 25, 30, 35 MPa. W większości są białe, ale produkuje się też barwione. Ich powierzchnia może być gładka lub łupana. Ścianki z wyrobów silikatowych nie wymagają tynkowania.

…z płyt gipsowych

 

Stosunkowo lekkie są ściany działowe z płyt gipsowych, które łączy się na pióro i wpust. Mają one grubość 6; 8 lub 10 cm, wysokość 50 cm i długość 66 cm, a do ich murowania używa się specjalnego kleju gipsowego. W sprzedaży są zwykłe białe płyty gipsowe i płyty zielone, o zwiększonej odporności na wilgoć, które można stosować w łazienkach lub pralniach.

Płyty gipsowe mają słabą izolacyjność akustyczną. Można to jednak zmienić, murując dwuwarstwowe ściany działowe, w których między płytami umieszcza się wełnę mineralną. Taka dwukrotnie droższa ściana ma też dwa razy większą izolacyjność akustyczną.

Do wznoszenia ścianek działowych są też przeznaczone bloczki – pełne lub drążone. Mają wymiary 80x40 cm i grubość 8-17 cm.

Uwaga: Gips powoduje korozję stali. Wszelkie wchodzące z nim w kontakt elementy powinny więc być nierdzewne lub zabezpieczone antykorozyjnie.

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2008

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny