Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2008
Grzejniki i podłogówka
Grzejniki, znane i stosowane od dawna, coraz częściej uzupełnia ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne. Zalety podłogówki sprawiają, że nowoczesnych projektach często zastępuje ona całkowicie system grzejnikowy. Jednak nie wszędzie można ją wykorzystać; wówczas to grzejniki pełnią rolę uzupełniającą.

dp2008_134_120

 (fot. Purmo)

Grzejniki, znane i stosowane od dawna, coraz częściej uzupełnia ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne. Zalety podłogówki sprawiają, że nowoczesnych projektach często zastępuje ona całkowicie system grzejnikowy. Jednak nie wszędzie można ją wykorzystać; wówczas to grzejniki pełnią rolę uzupełniającą.

Wybór konkretnych typów grzejników powinno się konsultować z instalatorem. Dzięki temu – w razie potrzeby – będzie można odpowiednio zmodyfikować prowadzenie instalacji oraz dobrać najlepszy sposób ich podłączenia, biorąc pod uwagę wymagania techniczne oraz funkcjonalność. Od strony technicznej dobór grzejnika musi uwzględniać:

  • rodzaj instalacji grzewczej,
  • parametry pracy instalacji,
  • niezbędną moc,
  • sposób podłączenia.

Rozpatrując funkcjonalność grzejnika należy wziąć pod uwagę sposób przekazywania ciepła, wymiary, łatwość utrzymania w czystości i, oczywiście, wygląd.

Domowa instalacja grzewcza może być przystosowana do pracy w systemie otwartym lub zamkniętym, co ma istotne znaczenie przy doborze grzejników.

W instalacjach typu otwartego w najwyższym punkcie instalacji, umieszczane jest naczynie wzbiorcze z otwartym przelewem, w którym zbiera się nadmiar wody powstający w wyniku jej podgrzewania, a więc i zwiększenia objętości. Układ taki, umożliwia dostęp powietrza (głównie tlenu) do wody obiegowej, co znacząco przyspiesza procesy korozyjne zachodzące w instalacji. Dlatego w systemie tego typu należy instalować grzejniki o dużej odporności na korozję, czyli przede wszystkim żeliwne lub aluminiowe. Instalację taką można przerobić na obieg zamknięty, pod warunkiem zamontowania wymiennika ciepła rozdzielającego dwa obiegi – otwarty (między kotłem a wymiennikiem) oraz zamknięty (w części grzewczej instalacji). Otwarty system grzewczy jest wymagany przepisami w instalacjach zasilanych z kotłów na paliwa stałe.

W obiegach zamkniętych, wyposażonych w ciśnieniowe naczynie wzbiorcze, tlen z powietrza nie przenika do instalacji, zatem zmniejsza się agresywność korozyjna wody, którą można dodatkowo obniżyć, dodając specjalne preparaty, tzw. inhibitory korozji. W instalacjach tych mogą więc pracować wszelkie grzejniki o ciśnieniu roboczym powyżej 0,4 MPa.

Grzejniki mogą być podłączone do instalacji w dwojaki sposób – z boku lub od dołu – zależnie od typu grzejnika i sposobu prowadzenia rur. Możemy zatem ustalić, jakie rozwiązanie będzie nam bardziej odpowiadało i kupić właściwe grzejniki. Łatwiej wykonać podłączenie grzejników od dołu, zwłaszcza gdy instalacja rozprowadzona jest pod podłogą. Jednak podłączenie takie jest nieestetyczne i niewygodne przy sprzątaniu. Lepszym rozwiązaniem będzie wyprowadzenie rur na dole ściany i podłączenie grzejnika z tyłu, za pośrednictwem kątowej konsoli montażowej. Minusem grzejników, przystosowanych do podłączenia dolnego jest ich wysoka cena.

PŁYTOWE, ŻEBERKOWE, RUROWE

A MOŻE KONWEKTORY?

Grzejniki w instalacji centralnego ogrzewania mają za zadanie przekazanie ciepła z krążącej w obiegu wody do pomieszczenia. Nie można więc mówić o sprawności grzejników, gdyż nie następuje w nich zamiana jednego rodzaju energii na inny, a jedynie o efektywności przekazywania ciepła wynikającej z wymiarów i ukształtowania powierzchni grzewczych. Grzejniki o dużej efektywności zajmują mniej miejsca, ale nie wpływa to w żaden sposób na oszczędność energii zużywanej do ogrzania pomieszczeń.

Grzejniki przekazują ciepło do otoczenia poprzez konwekcję, czyli nagrzewając opływające grzejnik powietrze, które następnie cyrkuluje w pomieszczeniu oraz przez promieniowanie cieplne,  czyli emisję fal elektromagnetycznych. Zależnie od rodzaju grzejnika udział mocy emitowanej na drodze konwekcji i promieniowania jest różny. Przez konwekcję oddają ciepło głównie grzejniki konwekcyjne. W pozostałych udział mocy przekazywanej przez promieniowanie wynosi 40–60%. Sposób przekazywania ciepła znacząco wpływa na równomierność rozkładu temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. W przypadku konwekcji najcieplej będzie pod sufitem, natomiast przy podłodze będzie o kilka stopni zimniej. Emitowanie ciepła głównie przez promieniowanie zapewnia bardziej równomierne nagrzewanie pomieszczenia, gdyż fale cieplne rozchodzą się równomiernie we wszystkich kierunkach.

Grzejniki płytowe – należą do najczęściej instalowanych urządzeń grzewczych, zwłaszcza w nowych instalacjach – wśród grzejników instalowanych w domach jednorodzinnych stanowią aż 80%. Wykonane są z wysokiej jakości blachy stalowej. Tłoczone na prasie blachy po zgrzaniu tworzą płytę, wewnątrz której montuje się dwa poziome kanały wodne oraz szereg kanałów pionowych. Woda, płynąc przez kanały, nagrzewa płytę, a ta oddaje ciepło do pomieszczenia. Grzejniki płytowe produkowane są w kilku odmianach: jako jedno-, dwu- lub trójpłytowe z dodatkowym radiatorem (użebrowanie z blachy, zwiększające powierzchnię przekazywania ciepła przez element grzejny) lub bez niego. Wytwarzane są w kilku wysokościach od 30 do 90 cm i szerokościach od 40 do 300 cm. Oddawanie ciepła następuje w nich głównie na drodze promieniowania, ale w grzejnikach z radiatorem duży udział w przekazywaniu ciepła ma też konwekcja. Najpopularniejsze są grzejniki dwupłytowe, które osiągają wysoką efektywność, a jednocześnie dzięki niewielkiej grubości nieznacznie odstają od ściany.

Nieduży ciężar oraz mała pojemność wodna pozwalają na zawieszenie grzejnika płytowego nawet na ściance gipsowo-kartonowej, a przy tym zapewniają dobrą współpracę z automatyką regulującą temperaturę w pomieszczeniach.

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2008

{linker link="http://wnetrza.budujemydom.pl/_inspiracje_foto_grza_sal1.php"}
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny