Grzejniki, znane i stosowane od dawna, coraz częściej uzupełnia ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne. Zalety podłogówki sprawiają, że nowoczesnych projektach często zastępuje ona całkowicie system grzejnikowy. Jednak nie wszędzie można ją wykorzystać; wówczas to grzejniki pełnią rolę uzupełniającą.
(fot. Purmo)
Grzejniki, znane i stosowane od dawna, coraz częściej uzupełnia ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne. Zalety podłogówki sprawiają, że nowoczesnych projektach często zastępuje ona całkowicie system grzejnikowy. Jednak nie wszędzie można ją wykorzystać; wówczas to grzejniki pełnią rolę uzupełniającą.
Wybór konkretnych typów grzejników powinno się konsultować z instalatorem. Dzięki temu – w razie potrzeby – będzie można odpowiednio zmodyfikować prowadzenie instalacji oraz dobrać najlepszy sposób ich podłączenia, biorąc pod uwagę wymagania techniczne oraz funkcjonalność. Od strony technicznej dobór grzejnika musi uwzględniać:
rodzaj instalacji grzewczej,
parametry pracy instalacji,
niezbędną moc,
sposób podłączenia.
Rozpatrując funkcjonalność grzejnika należy wziąć pod uwagę sposób przekazywania ciepła, wymiary, łatwość utrzymania w czystości i, oczywiście, wygląd.
Domowa instalacja grzewcza może być przystosowana do pracy w systemie otwartym lub zamkniętym, co ma istotne znaczenie przy doborze grzejników.
W instalacjach typu otwartego w najwyższym punkcie instalacji, umieszczane jest naczynie wzbiorcze z otwartym przelewem, w którym zbiera się nadmiar wody powstający w wyniku jej podgrzewania, a więc i zwiększenia objętości. Układ taki, umożliwia dostęp powietrza (głównie tlenu) do wody obiegowej, co znacząco przyspiesza procesy korozyjne zachodzące w instalacji. Dlatego w systemie tego typu należy instalować grzejniki o dużej odporności na korozję, czyli przede wszystkim żeliwne lub aluminiowe. Instalację taką można przerobić na obieg zamknięty, pod warunkiem zamontowania wymiennika ciepła rozdzielającego dwa obiegi – otwarty (między kotłem a wymiennikiem) oraz zamknięty (w części grzewczej instalacji). Otwarty system grzewczy jest wymagany przepisami w instalacjach zasilanych z kotłów na paliwa stałe.
W obiegach zamkniętych, wyposażonych w ciśnieniowe naczynie wzbiorcze, tlen z powietrza nie przenika do instalacji, zatem zmniejsza się agresywność korozyjna wody, którą można dodatkowo obniżyć, dodając specjalne preparaty, tzw. inhibitory korozji. W instalacjach tych mogą więc pracować wszelkie grzejniki o ciśnieniu roboczym powyżej 0,4 MPa.
Grzejniki mogą być podłączone do instalacji w dwojaki sposób – z boku lub od dołu – zależnie od typu grzejnika i sposobu prowadzenia rur. Możemy zatem ustalić, jakie rozwiązanie będzie nam bardziej odpowiadało i kupić właściwe grzejniki. Łatwiej wykonać podłączenie grzejników od dołu, zwłaszcza gdy instalacja rozprowadzona jest pod podłogą. Jednak podłączenie takie jest nieestetyczne i niewygodne przy sprzątaniu. Lepszym rozwiązaniem będzie wyprowadzenie rur na dole ściany i podłączenie grzejnika z tyłu, za pośrednictwem kątowej konsoli montażowej. Minusem grzejników, przystosowanych do podłączenia dolnego jest ich wysoka cena.
PŁYTOWE, ŻEBERKOWE, RUROWE
A MOŻE KONWEKTORY?
Grzejniki w instalacji centralnego ogrzewania mają za zadanie przekazanie ciepła z krążącej w obiegu wody do pomieszczenia. Nie można więc mówić o sprawności grzejników, gdyż nie następuje w nich zamiana jednego rodzaju energii na inny, a jedynie o efektywności przekazywania ciepła wynikającej z wymiarów i ukształtowania powierzchni grzewczych. Grzejniki o dużej efektywności zajmują mniej miejsca, ale nie wpływa to w żaden sposób na oszczędność energii zużywanej do ogrzania pomieszczeń.
Grzejniki przekazują ciepło do otoczenia poprzez konwekcję, czyli nagrzewając opływające grzejnik powietrze, które następnie cyrkuluje w pomieszczeniu oraz przez promieniowanie cieplne,czyli emisję fal elektromagnetycznych. Zależnie od rodzaju grzejnika udział mocy emitowanej na drodze konwekcji i promieniowania jest różny. Przez konwekcję oddają ciepło głównie grzejniki konwekcyjne. W pozostałych udział mocy przekazywanej przez promieniowanie wynosi 40–60%. Sposób przekazywania ciepła znacząco wpływa na równomierność rozkładu temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. W przypadku konwekcji najcieplej będzie pod sufitem, natomiast przy podłodze będzie o kilka stopni zimniej. Emitowanie ciepła głównie przez promieniowanie zapewnia bardziej równomierne nagrzewanie pomieszczenia, gdyż fale cieplne rozchodzą się równomiernie we wszystkich kierunkach.
Grzejniki płytowe – należą do najczęściej instalowanych urządzeń grzewczych, zwłaszcza w nowych instalacjach – wśród grzejników instalowanych w domach jednorodzinnych stanowią aż 80%. Wykonane są z wysokiej jakości blachy stalowej. Tłoczone na prasie blachy po zgrzaniu tworzą płytę, wewnątrz której montuje się dwa poziome kanały wodne oraz szereg kanałów pionowych. Woda, płynąc przez kanały, nagrzewa płytę, a ta oddaje ciepło do pomieszczenia. Grzejniki płytowe produkowane są w kilku odmianach: jako jedno-, dwu- lub trójpłytowe z dodatkowym radiatorem (użebrowanie z blachy, zwiększające powierzchnię przekazywania ciepła przez element grzejny) lub bez niego. Wytwarzane są w kilku wysokościach od 30 do 90 cm i szerokościach od 40 do 300 cm. Oddawanie ciepła następuje w nich głównie na drodze promieniowania, ale w grzejnikach z radiatorem duży udział w przekazywaniu ciepła ma też konwekcja. Najpopularniejsze są grzejniki dwupłytowe, które osiągają wysoką efektywność, a jednocześnie dzięki niewielkiej grubości nieznacznie odstają od ściany.
Nieduży ciężar oraz mała pojemność wodna pozwalają na zawieszenie grzejnika płytowego nawet na ściance gipsowo-kartonowej, a przy tym zapewniają dobrą współpracę z automatyką regulującą temperaturę w pomieszczeniach.
Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2008