Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2006
Kosztorys - Wydatki na instalacje
Według kosztorysu projektowego, razem z robocizną, wyniosą ok. 27 000 zł. Koszty, które poniesiemy na etapie „uzbrajania” domu w instalacje: grzewczą, wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną i elektryczną, są uzależnione od cen robocizny w naszej okolicy, rodzaju zastosowanych materiałów oraz stopnia skomplikowania i zaawansowania technologicznego poszczególnych systemów. Zwłaszcza ten ostatni wskaźnik może w istotny...

Według kosztorysu projektowego, razem z robocizną, wyniosą ok. 27 000 zł.

 

Koszty, które poniesiemy na etapie „uzbrajania” domu w instalacje: grzewczą, wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną i elektryczną, są uzależnione od cen robocizny w naszej okolicy, rodzaju zastosowanych materiałów oraz stopnia skomplikowania i zaawansowania technologicznego poszczególnych systemów. Zwłaszcza ten ostatni wskaźnik może w istotny sposób zwiększyć sumę poniesionych nakładów finansowych – przy rozbudowanym systemie ogrzewania czy wentylacji, a także przy wyposażeniu budynku w klimatyzację oraz „inteligentne instalacje” nakłady te mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Pamiętajmy jednak, że właśnie te elementy będą miały największy wpływ na przyszłe koszty użytkowania domu, a także na nasze poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

 

Przy prognozach i szczegółowych wyliczeniach, o które z pewnością się pokusimy, warto przyjąć założenie, że za ekonomicznie uzasadnione można uznać te rozwiązania, których koszt zwróci się nam w okresie nie dłuższym niż dekada.

 

Modyfikujmy zatem projekty poszczególnych instalacji, zawarte w dokumentacji domu NASTKA, kierując się warunkami lokalnymi (często do takich modyfikacji wręcz zmusza dostępność określonych mediów w danym rejonie), naszymi potrzebami oraz rachunkiem ekonomicznym. Możemy to robić – rzecz jasna – pod kierunkiem branżowych fachowców, o ile będziemy się twardo trzymać przepisów budowlanych, a także wydanych nam wcześniej warunków zabudowy i przyłączenia do poszczególnych sieci.

 

OGRZEWANIE

 

Zwykle wyborowi systemu grzewczego poświęcamy szczególnie dużo czasu. O wysokości wydatków na ogrzewanie budynku w największym stopniu decyduje rodzaj paliwa (bądź innego źródła ciepła). Dla większości domów jednorodzinnych za optymalne można uznać ogrzewanie gazem ziemnym, zarówno ze względu na jego koszt, jak i na wygodę obsługi całego systemu. Takie też ogrzewanie zaprojektowano w naszym domu. Jego elementy to kocioł gazowy, instalacja c.o., grzejniki płytowe w pokojach oraz rurkowe w łazienkach. Orientacyjny koszt całkowity oszacowano na 13 000 zł – niechaj będzie on punktem wyjścia dla porównania z innymi wariantami instalacji gazowej.

 

Elementem mającym największy wpływ na koszty inwestycyjne jest kocioł. Najtańsze kotły gazowe o mocy 15 kW można kupić już od 2500 zł. Za kocioł dwufunkcyjny o mocy 24 kW zapłacimy drożej – co najmniej 3000 zł. Ceny najoszczędniejszych i najsprawniejszych kotłów kondensacyjnych zaczynają się od 5000 zł. Pamiętajmy przy tym, że w ich przypadku sprawność spalania ma wpływ na mniejsze zużycie gazu. Ponieważ jednak kotły kondensacyjne współpracują z instalacją średnio- i niskotemperaturową, aby w pełni wykorzystać ich walory, musimy się liczyć z koniecznością zakupu droższych grzejników o większej powierzchni. Podniesie to całkowity koszt instalacji o 1000-1500 zł.

 

Jeśli nie mamy dostępu do gazociągu, musimy wybrać inny rodzaj paliwa. Może to być znacznie droższy gaz płynny, co ma uzasadnienie zwłaszcza tam, gdzie w przyszłości planowana jest budowa sieci gazowej. Nie będziemy wówczas musieli wymieniać kotła – wystarczy jego proste przezbrojenie na inny rodzaj paliwa. Instalując zbiornik na gaz płynny musimy jednak sfinansować jego podłączenie do kotłowni, a także zapłacić za dzierżawę – w przybliżeniu 2000- -3000 zł. Alternatywą dla gazu jest olej opałowy – paliwo drogie i wciąż drożejące. Musimy przy tym przewidzieć miejsce na zbiornik. Za kocioł wraz ze zbiornikiem i niezbędnym osprzętem zapłacimy nie mniej niż 6000 zł.

 

Dość tanią inwestycją jest kocioł na paliwa stałe – te najprostsze kosztują ok. 2500 zł. Urządzenie takie wymaga jednak stałej obsługi, co więcej – paliwo (węgiel, drewno, pelety) trzeba gdzieś magazynować. Kotły te muszą pracować w otwartych obiegach grzewczych, co dodatkowo komplikuje montaż. Można kupić wersje zautomatyzowane, są one jednak przynajmniej dwukrotnie droższe. Przyzwoity zestaw kotłów na paliwo stałe, z podajnikiem, to nawet 10000 zł.

 

Wśród pozostałych elementów systemu grzewczego zróżnicowanie cen poszczególnych materiałów i urządzeń jest już znacznie mniejsze. Zamiast grzejników możemy ułożyć ogrzewanie podłogowe. Do niewielkiego kosztu samej instalacji „rurkowej” musimy tu dodać wartość niezbędnych warstw izolacyjnych oraz elementów sterowania. Przeciętny koszt metra kwadratowego instalacji ogrzewania podłogowego to ok. 100 zł (w cenie nie uwzględniamy kosztu materiałów, których i tak musielibyśmy użyć do wykonania podkładu podłogowego).

 

Kolejną propozycją jest ogrzewanie elektryczne grzejnikami konwektorowymi. To wariant najtańszy inwestycyjnie (koszt instalacji razem z grzejnikami to ok. 3000 zł), lecz najdroższy w eksploatacji. Warto wspomóc go kominkiem z wkładem i rozprowadzeniem ciepłego powietrza.

 

INSTALACJA WODNA

 

Jej koszt oszacowano w naszym projekcie na ok. 3000 zł. Suma ta dotyczy samej instalacji wewnętrznej. Nie zawiera wydatków na źródło poboru wody, jej podgrzewanie oraz baterie czerpalne. Na same rury, zależnie od ich rodzaju i sposobu prowadzenia, wydamy 1500 zł. Jeśli czerpiemy wodę z własnej studni, musimy doliczyć jeszcze 600-800 zł na hydrofor z niezbędnym osprzętem. Najtańsze baterie czerpalne można kupić od 40 zł/szt., ale znajdziemy i takie za 500 zł.

 

Koszt systemu podgrzewania wody w kotle dwufunkcyjnym zawiera się w różnicy cen kotłów – jednofunkcyjny jest tańszy. Do niego jednak musimy dokupić zasobnik wraz z osprzętem za minimum 2500 zł. Alternatywą są tu elektryczne podgrzewacze przepływowe, montowane osobno do każdego przyboru. Koszt ich zainstalowania w całym budynku wyniesie ok. 2500 zł.

 

WENTYLACJA

 

Tę grawitacyjną trudno nazwać instalacją – powstaje na etapie stanu surowego w postaci kanałów wentylacyjnych wchodzących w skład kominów i jest integralnym elementem konstrukcji budynku. Z tego też względu równie trudno ją wycenić. Szacunkowo można tu przyjąć sumaryczną kwotę 500 zł za wykonanie wszystkich kanałów. Same kanały nie zapewnią nam jednak prawidłowej cyrkulacji powietrza, dlatego do kosztów musimy doliczyć wydatki na nawiewniki okienne i, ewentualnie, wentylatory wyciągowe w łazienkach i kuchni – razem 13000 zł.

 

Wariant skrajnie odległy cenowo to instalacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem. Tu, w zależności od stopnia skomplikowania systemu, musimy się liczyć z wydatkiem od 6000 nawet do ponad 10 000 zł. Takie rozwiązanie to jednak oszczędności eksploatacyjne i duży komfort.

 

INSTALACJA ELEKTRYCZNA

 

Tu najtańsze będą przewody – ich ceny są też najmniej zróżnicowane. Wydać lub zaoszczędzić można dobierając osprzęt (gniazda, włączniki), a także wyposażenie rozdzielni elektrycznej. W przypadku instalacji rozbudowanej, wyposażonej w kilka obwodów zabezpieczonych oddzielnymi wyłącznikami różnicowo-prądowymi oraz bezpiecznikami przeciwprzepięciowymi, koszt materiałów może sięgnąć niemal 5000 zł. W kosztorysie projektowym przyjęto prostszy wariant, w którym na materiały powinniśmy wydać ok. 1200 zł, a na robociznę – nie więcej niż 1500.

 

Sporo możemy wydać na włączniki i gniazda z ekskluzywnych serii wzorniczych – 3, 5, a nawet 10 razy więcej niż za te same elementy z dolnej półki w markecie budowlanym, gdzie standardowy włącznik kosztuje 10-15 zł.

 

W naszym projekcie uwzględniono również koszt wykonania instalacji odgromowej – 3200 zł. Ta kwota może niepokoić, jednak przy wykorzystaniu uziomów naturalnych będzie ją można z pewnością znacznie zmniejszyć.

Opracowanie cen i komentarz: Cezary Jankowski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny