Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2006
Domowa sieć. Rury do wody i C.O.
Wkładka metalowa w rurze warstwowej ogranicza jej wydłużenia termiczne i przenikanie tlenu do wnętrza (fot. Hydro-Plast) Rury miedziane są sprzedawane w sztangach i zwojach; te drugie szczególnie nadają się do ogrzewania podłogowego (fot. Hutmen) Osłony (z lewej) chronią rurę przed uszkodzeniami mechanicznymi, zaś otuliny (z prawej) – przed stratami ciepła (fot. Wieland)Wewnątrz domu woda jest rozprowadzana przez instalacje ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania....
Wkładka metalowa w rurze warstwowej ogranicza jej wydłużenia termiczne i przenikanie tlenu do wnętrza (fot. Hydro-Plast)
Rury miedziane są sprzedawane w sztangach i zwojach; te drugie szczególnie nadają się do ogrzewania podłogowego (fot. Hutmen)
Osłony (z lewej) chronią rurę przed uszkodzeniami mechanicznymi, zaś otuliny (z prawej) – przed stratami ciepła (fot. Wieland)

Wewnątrz domu woda jest rozprowadzana przez instalacje ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania. Każda z nich może być wykonywana z różnych materiałów i w różny sposób.

Z jakich materiałów robi się instalacje?

 

Instalacje wodne wykonuje się z tworzyw sztucznych – najpopularniejsze, miedzi i – nadal jeszcze – ze stali.

 

Tworzywa sztuczne

 

Są obojętne chemicznie, nie wchodzą więc w reakcję z wodą i zawartymi w niej związkami. Większość tworzyw (za wyjątkiem polibutylenu) gorzej niż miedź i stal chroni przed rozwojem flory bakteryjnej w rurach. Rury mają powierzchnię wewnętrzną nawet kilkaset razy gładszą niż stalowe. Zmniejsza to opory przepływu, a na ściankach nie tworzy się osad.

 

Zależnie od rodzaju tworzywa, rury sprzedawane są w zwojach lub odcinkach prostych. Te w zwojach są elastyczne, można je więc układać np. w ogrzewaniu podłogowym, gdzie muszą być wyginane i nie powinny być łączone na długości. Jednak zwróćmy uwagę, jaki jest najmniejszy dopuszczalny promień gięcia dla danego wyrobu. Nadmierne wyginanie rur może bowiem spowodować pękanie materiału.

 

Rury z tworzyw nie przenoszą drgań, tłumią wibracje i szumy powstające w instalacji.

 

Trwałość instalacji zależy od temperatury i ciśnienia przesyłanej wody. Najdłużej zachowają ją więc instalacje zimnej wody. Przy zbyt wysokiej temperaturze wody grzewczej proces starzenia materiału postępuje szybciej.

 

Najmniej odporne na niską temperaturę są rury z PVC (do 0°C), najbardziej – polipropylen (do -40°C). Z kolei na wysoką temperaturę najbardziej odporne są: polipropylen, polibutylen (do 90°C), PE-X i rury wielowarstwowe (do 95°C).

 

Podstawową wadą rur plastikowych jest przenikanie przez ich ścianki tlenu. Przy tym, im wyższa temperatura czynnika roboczego w rurze, tym więcej tlenu się przedostaje. Nie ma to wpływu na trwałość samego przewodu, ale tlen w wodzie instalacyjnej jest niekorzystny dla wszystkich elementów i urządzeń metalowych, znajdujących się w instalacji. Z tego względu do instalacji centralnego ogrzewania i c.w.u. bardziej nadają się rury z powłoką antydyfuzyjną – ograniczającą przeniknie tlenu do ich wnętrza – albo z wkładką metalową, która całkowicie uszczelnia rurę i ogranicza jej wydłużanie się pod wpływem gorącej wody.

 

W instalacjach domowych stosuje się:
  • polichlorek winylu;
  • polietylen;
  • polipropylen;
  • polibutylen.
Rury miedziane Jest to materiał bardzo trwały, a instalacja powinna pracować prawidłowo przez co najmniej 40-50 lat. Może, oczywiście, ulec korozji, ale nie z powodu materiału, tylko złego zaprojektowania instalacji, nieodpowiedniej jakości wody albo złego wykonania spawów. Miedź hamuje rozwój w wodzie glonów i bakterii – m.in. E. Coli i Legionelli.

 

Jest odporna na działanie promieni UV i wysoką temperaturę. Jednak pod jej wpływem rury znacznie się wydłużają. Wewnętrzna powierzchnia przewodów jest bardzo gładka, dzięki czemu nie powstaje na niej osad.

 

Rury miedziane są natomiast mało odporne na zarysowania. Dlatego „rurociągi” trzeba dobrze chronić przed przedostawaniem się do nich drobnych cząstek stałych, jak piasek, zaprawa murarska czy drobiny rdzy. Na wejściu do instalacji trzeba zakładać filtr siatkowy o oczkach nie większych niż 80 µm (0,08 mm).

 

Rury miedziane stosuje się w instalacjach zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania. Można z nich wykonywać także instalacje ogrzewania podłogowego.
Produkowane są trzy rodzaje rur miedzianych: miękkie, półtwarde i twarde. Różnią się one łatwością gięcia przy tej samej grubości – najłatwiej wygina się rury miękkie, ale też łatwiej je uszkodzić poprzez wgniecenie.

 

Rury miękkie – przeznaczone są przede wszystkim do instalacji ogrzewania podłogowego, podłączania grzejników lub do instalacji wodnych prowadzonych w posadzce. Kupuje się je w zwojach długości do 50 m. Rury o średnicach większych sprzedawane są w sztangach długości 3 lub 5 m.

 

Rury twarde i półtwarde są dostępne w odcinkach 3- lub 5-metrowych. Pierwsze są najbardziej wytrzymałe mechanicznie, dlatego używa się ich w narażonych na uszkodzenie odcinkach instalacji c.o., prowadzonych w bruzdach lub bezpośrednio na ścianie.

 

Rury miedziane są dostępne również w osłonach lub otulinach. Wykonane z tworzywa osłony, grubości 2-3 mm, zabezpieczają miękką miedź przed uszkodzeniem. Otuliny zaś – najczęściej z pianki poliuretanowej – dodatkowo izolują cieplnie (rura oddaje do otoczenia mniej ciepła). Przewody w osłonach szczególnie dobrze sprawdzają się zwłaszcza przy prowadzeniu instalacji w posadzce.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Domowa sieć. Rury do wody i C.O.
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny