Baza pod nadbudowę. Solidny fundament.

Baza pod nadbudowę. Solidny fundament.

Podział Polski na strefy głębokości przemarzania gruntu Pustaki szalunkowe po ułożeniu wypełnia się betonem (fot. Techbud) Szczegóły ułożenia izolacji przeciwwilociowej w ścianie fundamentowej zaprojektowanej z bloczków betonowych Szczegóły wykonania izolacji przeciwwilgociowej w trójwarstwowej ścianie fundamentowej Przekrój przez drenaż opaskowy Rury drenarskie w oplocie i bez (fot. Pipelife)Fundament jest elementem budynku, od którego zależy bardzo wiele. Pełni bowiem...

Podział Polski na strefy głębokości przemarzania gruntu
Pustaki szalunkowe po ułożeniu wypełnia się betonem (fot. Techbud)
Szczegóły ułożenia izolacji przeciwwilociowej w ścianie fundamentowej zaprojektowanej z bloczków betonowych
Szczegóły wykonania izolacji przeciwwilgociowej w trójwarstwowej ścianie fundamentowej
Przekrój przez drenaż opaskowy
Rury drenarskie w oplocie i bez (fot. Pipelife)

Fundament jest elementem budynku, od którego zależy bardzo wiele. Pełni bowiem rolę amortyzującej „przepony” pomiędzy domem a podłożem. Dostosowany do warunków gruntowych i poprawnie wykonany, przeniesie wszelkie przewidziane w projekcie naszego domu obciążenia. Potraktowany po amatorsku lub opieszale, może stać się przyczyną pękających tynków i ścian, a nawet – poważnej katastrofy budowlanej.

 

W znakomitej większości przypadków wystarczającą podbudowę dla domu jednorodzinnego stanowi fundament bezpośredni, czyli taki, w którym ciężar budynku przenoszony jest na grunt przez jego podstawę. Pod wpływem tego nacisku grunt pod fundamentem zagęszcza się – proces ten trwa aż do momentu osiągnięcia stanu równowagi pomiędzy obciążeniem a nośnością podłoża; potocznie nazywamy go „osiadaniem budynku”. Zagęszczaniu gruntu towarzyszy jego wypieranie ku powierzchni – podobnie, jak to się dzieje podczas stąpania po suchym piasku. Dlatego przy planowaniu głębokości posadowienia domu (patrz ramka) ważna jest znajomość lokalnych zjawisk związanych z nośnością i wypieraniem podłoża.

 

Drugim równie istotnym czynnikiem, decydującym o głębokości fundamentowania, jest głębokość przemarzania gruntu, zróżnicowana w zależności od rejonu Polski. Średnia głębokość fundamentów – przyjmowana zależnie od strefy przemarzania – mieści się w przedziale 0,8-1,2 m. Wyjątek stanowią grunty piaszczyste; tu dopuszczalne jest posadowienie domu na fundamencie jeszcze płytszym. Bywa też odwrotnie – gdy niestabilna charakterystyka wierzchnich warstw podłoża każe wykonać fundament głębszy, niż stosowane zwykle w danym rejonie.

 

Przy prawidłowo zaprojektowanym i bezbłędnie wykonanym fundamencie na stan budynku nie mają wpływu obciążenia występujące w trakcie jego budowy i eksploatacji.

Kiedy warto mieć piwnicę?

Na piwnicę decyduje się niewielu inwestorów, uznając ją za zbędną, a przede wszystkim bardzo kosztowną. To prawda – koszt podpiwniczenia to nawet 15-25% wydatków inwestycyjnych na dom. Jednak posiadanie piwnicy ma również swoje zalety. Warto ją mieć na małej działce, na której brakuje miejsca na garaż i składzik gospodarczy. Przyda się również tym, którzy potrzebują pracowni, magazynku czy choćby niezobowiązującej przestrzeni o charakterze rekreacyjno-rozrywkowym, niezależnej od części mieszkalnej budynku. Jeśli planujemy podziemny garaż, pamiętajmy o wygodnym (możliwym do pokonania także zimą) zjeździe oraz o skutecznym odwodnieniu strefy podjazdu. W przeciwnym razie spływająca z niego podczas ulewy woda z pewnością będzie zalewać wnętrze garażu.

 

Jeżeli na naszej działce poziom wód gruntowych (podskórnych) jest wysoki, zrezygnujmy z budowy piwnicy, gdyż nawet najwyższe nakłady na izolację przeciwwodną nie zagwarantują nam jej idealnej szczelności na wiele lat.

 

Ponieważ w domach niepodpiwniczonych wznoszonych według projektów typowych wysokość ścian fundamentowych do poziomu parteru wynosi zwykle 1,2-1,5 m, jeśli chcemy w pomieszczeniach piwnicy uzyskać wysokość 2,5 m, musimy zagłębić budynek o kolejne 1-1,3 m. Można jednak posadowić go płycej, wykorzystując ziemię z wykopu do uformowania wokół niego nasypu.

 

Dodatkowe wydatki, jakie poniesiemy budując piwnicę, to: hydroizolacja jej ścian i podłogi, strop nad piwnicą, schody, a także – zależnie od przewidywanej funkcji pomieszczeń piwnicznych – izolacja cieplna podłogi na gruncie i ścian. Ich zsumowanie wskazuje, że w przeciętnych warunkach realizacji metr kwadratowy pozyskanej tą droga przestrzeni użytkowej w stanie surowym będzie przynajmniej o połowę tańszy niż – odpowiednio – metr kondygnacji naziemnej.

 

Ściany fundamentowe i piwniczne

Konstrukcja

 

Częściowe – często niemal całkowite – zagłębienie ścian fundamentowych i piwnicznych w gruncie sprawia, że do ich budowy możemy używać jedynie materiałów mrozoodpornych o znikomej nasiąkliwości. Ich wybór jest obecnie duży, jednak najczęściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym rozwiązania, to ściany z pełnych bloczków betonowych lub monolityczne żelbetowe, wylewane w deskowaniu. Inne możliwości to: ściany z pustaków szalunkowych, bloczków silikatowych bądź keramzytobetonowych.

 

Grubość ścian fundamentowych mieści się najczęściej w przedziale od 25 do 50 cm. Ich konstrukcja zależy od tego, czy i jakie piwnice planujemy, a także od technologii wykonania ścian kondygnacji naziemnych. W budynkach niepodpiwniczonych w technologii jedno- i dwuwarstwowej, ściany fundamentowe wznoszone są zwykle jako jednorodne. Jeśli chcemy mieć ogrzewaną piwnicę lub też trójwarstwowe ściany nadziemia, wówczas warto zbudować również trójwarstwowe ściany fundamentowe (piwniczne) z izolacją cieplną umieszczoną pomiędzy warstwami nośnymi. W tych przypadkach – a także wtedy, gdy zamierzamy cokół budynku wymurować z cegły klinkierowej – należy pamiętać o odpowiedniej szerokości ławy fundamentowej, na której trzeba oprzeć także zewnętrzną warstwę przegrody. Nie wolno przy tym zapominać o konieczności osiowego obciążenia ławy: z jej osią podłużną powinna pokrywać się oś podłużna ściany konstrukcyjnej. Dzięki temu obciążenie od budynku będzie równomiernie przenoszone na podłoże.

 

Jakkolwiek budowa płytkiego fundamentu bezpośredniego nie nastręcza poważnych problemów, jednak głębiej posadowione ściany piwniczne podlegają silnemu naporowi otaczającego je gruntu. Jeśli ich konstrukcja będzie zbyt wiotka, napierający grunt może uszkodzić hydroizolację, a w skrajnych przypadkach nawet odkształcić warstwę nośną ściany. Metodą wzmocnienia ścian piwnicznych jest ułożenie zbrojenia w szczelinach między bloczkami lub wykonanie na całym obwodzie ściany, w ok. 2-metrowych odstępach, żelbetowych słupów usztywniających.

 

Uwaga! Ścian piwnicy nie wolno zasypywać bezpośrednio po wykonaniu (jak można to uczynić w przypadku płytkich ścian fundamentowych). Można to zrobić dopiero po ułożeniu na nich stropu, który usztywni je od góry. W przeciwnym razie silny boczny nacisk gruntu mógłby je odkształcić, a nawet powalić.

 

Izolacja przeciwwodna

 

Zabezpieczenie przed wilgocią fundamentów budynku niepodpiwniczonego nie nastręcza wielu problemów. Wilgoć gruntowa może do jego wnętrza przenikać jedynie przez ściany fundamentowe oraz podłogę na gruncie. By temu zapobiec, wystarczy pod całą powierzchnią podłogi wykonać szczelną warstwę izolacyjną z folii PVC lub papy, przy czym izolacja ta w sposób ciągły powinna łączyć się z izolacją poziomą, ułożoną na ścianach fundamentowych, dlatego najczęściej wykonuje się ją na wysokości podkładu pod podłogę na gruncie (powyżej poziomu terenu).

 

Aby obniżyć nasiąkliwość fundamentów, a także zabezpieczyć je przed niszczącym działaniem agresywnych kwasów humusowych (występujących w dużej ilości w wodach gruntowych, zwłaszcza na terenach bagnistych), wystarczy zagruntować ściany fundamentowe emulsją asfaltowo-kauczukową. Za nadmierną zapobiegliwość i rozrzutność można natomiast uznać wykonywanie zewnętrznych pionowych izolacji fundamentów (a nawet poziomych – ław fundamentowych). W praktyce ich funkcja ochronna jest… żadna – wilgoć może wszak swobodnie wnikać przez wewnętrzną powierzchnię ściany. Warto o tym pamiętać – błąd ten równie często popełniają wykonawcy, jak architekci, a koszty ponosi, oczywiście, inwestor.

 

Znacznie bardziej złożony jest problem skutecznego zabezpieczenia przed wilgocią budynku podpiwniczonego. Tu, w zależności od charakterystyki gruntu i poziomu wód gruntowych, mamy do wyboru trzy możliwości: hydroizolację tzw. lekką, średnią lub ciężką. W każdym jednak przypadku musi ona szczelnie otaczać całą kondygnację piwniczną. Układa się ją zatem pod całą podłogą piwnicy (najczęściej pomiędzy warstwami podposadzkowymi) i łączy z izolacją poziomą ław fundamentowych, która z kolei musi być szczelnie połączona z izolacją ułożoną na zewnątrz ścian piwnicznych.

 

Drenaż opaskowy

 

Wykonuje się go w domach podpiwniczonych na poziomie ław fundamentowych. Jego zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru wody z pasa gruntu otaczającego budynek.

 

Do prac drenarskich należy przystąpić na etapie robót fundamentowych – gdy zewnętrzna strona ścian piwnicy jest jeszcze odsłonięta. Zanim ułożymy drenaż, wykop na całym obwodzie budynku poszerzamy o ok. 50 cm. Jego głębokość powinna być równa głębokości wykopu pod ławy. Na tak przygotowanym podłożu układamy geowłókninę (chroniącą rury drenażu przed zamuleniem), warstwę filtracyjną płukanego żwiru (granulacji 8-16 mm) grubości ok. 10 cm, a na niej rury drenarskie o średnicy 7-10 cm ze spadkiem min. 0,2 proc. w kierunku odprowadzenia wody. Następnie rury obsypujemy żwirem, a całość szczelnie owijamy geowłókniną.

 

Kolejnym etapem jest wykonanie w narożnikach budynku studzienek osadnikowych; zbierają one wodę z drenażu, a następnie wyprowadzają ją z bezpośredniego otoczenia fundamentów.

 

Wykonanie drenażu opaskowego znajduje uzasadnienie wyłącznie w przypadku domów z piwnicą – jedynie w tych rejonach, w których poziom wód gruntowych okresowo się podnosi, lub wówczas, gdy charakterystyka gruntu uniemożliwia szybkie wsiąkanie wody deszczowej (tak dzieje się na terenach, na których dominują ścisłe i nieprzepuszczalne gleby gliniaste). Ułożenie drenażu będzie miało także sens pod warunkiem, że istnieje możliwość zgodnego z prawem odprowadzenia zbierającej się w nim wody. Zależnie od lokalnych warunków i przepisów, woda ta może trafić do kanalizacji deszczowej, studni chłonnych, naturalnych zbiorników lub rowów melioracyjnych. Najlepiej, gdy odprowadzenie następuje samoczynnie – na zasadzie przepływu grawitacyjnego. Gdy nie jest to możliwe, studzienki osadnikowe należy podłączyć do studzienki zbiorczej, w której trzeba zainstalować uruchamianą automatycznie pompę, przetłaczającą wodę na wymagany do odprowadzenia poziom.

Pozostałe artykuły z tego numeru
NASTKA
Dom parterowy z użytkowym poddaszem, niepodpiwniczony, z wbudowanym garażem, przeznaczony dla 4−5−osobowej rodziny. Na parterze zaprojektowano obszerny pokój dzienny z jadalnią połączony z kuchnią oraz gabinet. Na poddaszu zaprojektowano trzy sypialnie, łazienkę i suszarnię. Istnieje wersja z częściowym podpiwniczeniem budynku (pod pomieszczeniami 1, 2, 5 i 7) – Nastka II....
NASTKA
Przejdź suchą nogą. Kostka brukowa.
Ułożenie rozety wymaga sporej wprawy (fot. IBF) Długie gwoździe skutecznie blokują przesuwanie się elementu obrzeżowego (fot. Eko-Bord) Zazwyczaj w ofercie danego modelu kostki są też elementy krawędziowe (fot. Semmelrock) Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kostką wyłożyć nawet uliczkę osiedlową – trzeba tylko dobrać odpowiednią grubość (fot. IBF) Dzięki pigmentom kostka może być barwiona na najróżniejsze kolory (fot. Semmelrock) Ścieżki o skomplikowanym przebiegu i wzorach...
Przejdź suchą nogą. Kostka brukowa.
Z drzwiami na straży
"Rozebrane" na części drzwi płytowe i płycinowe „Rozebrane na części drzwi płytowe i płycinowe Drzwi do łazienki muszą mieć otwory wentylacyjne (fot. Pol-Skone)Konstrukcja każdych drzwi jest taka sama, inne są tylko materiały, z których zostały wykonane. Wszystkie drzwi zewnętrzne muszą być mocniejsze od wewnętrznych. A wszystkie muszą dawać poczucie komfortu, niezależnie od tego, czy chodzi nam o estetykę,...
Z drzwiami na straży
Biegiem w górę i dół - schody
Dwa sposoby zwiększania szerokości stopnia Schody wspornikowe Schody dwuwspornikoweGdy chodzimy po schodach wydaje się, że to taka prosta konstrukcja. Nic bardziej mylnego, o czym przekonują się użytkownicy schodów źle wykonanych i o nietrafionej koncepcji. Warto poświęcić im nieco uwagi, bo przecież będą one potem nie tylko ważnym ciągiem komunikacyjnym, ale również istotnym elementem wystroju...
Biegiem w górę i dół - schody
Zobacz po czym chodzisz - podłogi
Suchy jastrych tworzą dwie warstwy płyt ułożonych „na mijankę” Wśród warstw podłogi najważniejszy jest podkład – to on odpowiada za jej wytrzymałość Ogromne znaczenie dla trwałości warstw podłogowych ma właściwa ich ochrona przed wilgocią – ważne jest zachowanie ciągłości izolacji w podłodze i ścianach Podkłady samopoziomujące trzeba przygotowywać i wylewać bardzo sprawnie (fot. Henkel)Podłoga to całkiem skomplikowana konstrukcja. Musi wytrzymać np. obciążenie meblami,...
Zobacz po czym chodzisz - podłogi
Dzielenie przestrzeni. Szcianki murowane i szkieletowe.
Ścianki działowe łączy się z nośnymi tzw. strzępiami Cienkie ścianki z cegieł kratówek osadza się w bruździe w ścianie nośnej i zbroi co trzecią warstwę Bloczki betonu komórkowego osadza się w metalowych profilach U (lub kątownikach)Najczęściej chcemy mieć przestronne pokoje i tak budujemy dom. Czasem jednak życie weryfikuje te plany – trzeba przestrzeń podzielić. Ale może być...
Dzielenie przestrzeni. Szcianki murowane i szkieletowe.
Z gustem i praktycznie. Ściany.
Ściana wykończona tynkiem gipsowym zasługuje na miano – przyjaznej (fot. Nowa Dolina Nidy) Układ tradycyjnego tynku trójwarstwowego Dzięki płytom gipsowo-kartonowym ściany będą równe, a przy okazji można zatuszować niewielkie nierówności podłoża (fot. Rigips)Wszystko, co wstawimy do wnętrza mieszkalnego, czy to dużych gabarytów, czy rozmiarów bibelotu, musi mieć swoją oprawę i tło. Zatem, niezwykle ważnym elementem będzie jakość...
Z gustem i praktycznie. Ściany.
Wykańczanie - kosztorys
Według założeń kosztorysu projektowego prace wykończeniowe powinny zamknąć się w kwocie ok. 78 000 zł. Koszty związane z wykańczaniem budynku znacznie trudniej wstępnie oszacować niż wydatki na etapie stanu surowego. Tu więcej zależy od oczekiwanego przez inwestora standardu, jakkolwiek bowiem ceny robocizny można w przybliżeniu przewidzieć, w zakresie cen materiałów wykończeniowych...
Wykańczanie - kosztorys
Wygodnie i pięknie - dylematy inwestora
Wykańczanie domu to etap, który wymaga od inwestora najwięcej zaangażowania. Jedni, zmęczeni „ciężarem” stanu surowego i plątaniną instalacji, narzekają. Inni cieszą się, że wreszcie mogą poszaleć: powybierać, poprzymierzać, słowem – podziałać twórczo. Wybór materiałów i technologii wykończeniowych jest obecnie olbrzymi. Inwencję warto jednak nieco okiełznać i wesprzeć fachową wiedzą, by...
Wygodnie i pięknie - dylematy inwestora
Musi być dobry ciąg. Kominy, kominki
W jednym kominie może być kilka kanałów Kanałami wentylacyjnymi (widocznymi z boku komina) w systemie grawitacyjnym zużyte powietrze usuwane jest na zewnątrz (fot. Schiedel) Wkłady stalowe najłatwiej jest montować w trakcie budowy kominaDobry i ładny kominek to dopiero połowa sukcesu. By działał sprawnie i cieszył swoimi walorami musi być wyposażony w odpowiednią instalację kominową. Tego samego będzie wymagała również większość kotłów. Kominy Popularnie...
Musi być dobry ciąg. Kominy, kominki
Centralny odkurzacz. Jednostka do wszystkiego.
Elementy instalacji prowadzonej w ścianach (fot. Husky) Centralnym odkurzaczem można „obsłużyć” cały dom z garażem włącznie (rys. wg Husky) Przed przystąpieniem do wykonywania instalacji dobrze jest zrobić plan, na którym zaznaczone będą gniazda – im mniej gniazd tym lepiejJeżeli nie lubimy odkurzać tradycyjnym sprzętem – bo męczące jest ciąganie za sobą urządzenia, które na dodatek...
Centralny odkurzacz. Jednostka do wszystkiego.
Dobre powietrze. Dobre samopoczucie.
Zasada działania wentylacji grawitacyjnej – chłodniejsze powietrze po ogrzaniu się w pomieszczeniu unosi się ku górze do kanału wentylacyjnego Czasami do wnętrza trzeba doprowadzić powietrze przez nawiewnik w ścianie (fot. Eureka) Wentylatory kanałowe (fot. Pol-Stowest)Tak już jest, że powietrze którym oddychamy w domu jest zanieczyszczone. Zawiera nie tylko dwutlenek węgla, ale również bakterie, pleśnie, drobiny kurzu, jest też nośnikiem wilgoci oraz zapachów. Organizm radzi sobie...
Dobre powietrze. Dobre samopoczucie.
Domowa sieć. Rury do wody i C.O.
Wkładka metalowa w rurze warstwowej ogranicza jej wydłużenia termiczne i przenikanie tlenu do wnętrza (fot. Hydro-Plast) Rury miedziane są sprzedawane w sztangach i zwojach; te drugie szczególnie nadają się do ogrzewania podłogowego (fot. Hutmen) Osłony (z lewej) chronią rurę przed uszkodzeniami mechanicznymi, zaś otuliny (z prawej) – przed stratami ciepła (fot. Wieland)Wewnątrz domu woda jest rozprowadzana przez instalacje ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania....
Domowa sieć. Rury do wody i C.O.
Skąd się bierze w domu woda?
Najlepiej jest zainstalować dwa wodomierze, jeden dla domu, a drugi dla ogrodu (fot. Metron) Studnia musi znajdować się minimum 15 m od szamba i 7,5 m od granicy działki Woda czerpana z pierwszej warstwy wodonośnej Woda czerpana z dużej głębokości przez pompę głębinową Filtry montuje się dla całej instalacji, ale też i punktowo dla konkretnego efektuInnego wyjścia nie ma – w domu musi być woda. Jeszcze nie wszystkie rejony mają dostatecznie bogatą sieć wodociągów, zatem trzeba będzie poradzić...
Skąd się bierze w domu woda?
Jak ogrzać dom? Ogrzewanie punktowe i płaszczyznowe
Żeliwne żeberka mogą mieć nowoczesny wygląd (fot. Klimosz) Grzejniki aluminiowe mają zazwyczaj płaską powierzchnię czołową (fot. Fondital Nova Florida) Grzejnik członowy może być zbudowany ze stalowych rurek (fot. Monkiewicz Poltherm) Członowe grzejniki aluminiowe często mają płytki konwekcyjne – widoczne u góry (fot. Eurotherm)Centralne ogrzewanie jest najskuteczniejszym sposobem na to, żeby w zimie było w domu ciepło. Ale rozwiązania techniczne już nie są takie oczywiste. Zależnie bowiem od...
Jak ogrzać dom? Ogrzewanie punktowe i płaszczyznowe
Kocioł na lata. Na gaz, olej, paliwa stałe czy prąd?
Kocioł gazowy może być małym i eleganckim urządzeniem, które można powiesić np. w kuchni obok szafek (fot. Baxi Roca Calefaccion) Zasada działania kotła z otwartą komorą spalania. Powietrze potrzebne do procesu spalania pobierane jest z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł Przekrój kotła z zamkniętą komorą spalania z przewodem powietrznospalinowym wyprowadzonym przez ścianę na zewnątrz domuWybór odpowiedniego kotła to inwestycja, która nie tylko wpływa na efektywność systemu grzewczego, ale również na wysokość rachunków. Podstawowym...
Kocioł na lata. Na gaz, olej, paliwa stałe czy prąd?
Kosztorys - Wydatki na instalacje
Według kosztorysu projektowego, razem z robocizną, wyniosą ok. 27 000 zł. Koszty, które poniesiemy na etapie "uzbrajania" domu w instalacje: grzewczą, wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną i elektryczną, są uzależnione od cen robocizny w naszej okolicy, rodzaju zastosowanych materiałów oraz stopnia skomplikowania i zaawansowania technologicznego poszczególnych systemów. Zwłaszcza ten ostatni wskaźnik może w istotny...
Kosztorys - Wydatki na instalacje
Media w domu - dylematy inwestora
Od momentu ukończenia stanu surowego do chwili, w której budynek zacznie żyć, mija zwykle co najmniej kilka miesięcy. Teraz czas na instalacje – prawdziwy krwioobieg domu. Na budowie co chwilę pojawiają się nowe ekipy specjalistów, a wraz z nimi – nowe dylematy. Coraz więcej ważnych, a nawet kluczowych decyzji musi...
Media w domu - dylematy inwestora
Salon na powietrzu. Budowa i wykończenie tarasu.
Budowa tarasu betonowego na gruncie Betonową powierzchnię tarasu można wykończyć barwnym preparatem (fot. Sika) Drewniany taras na legarach, wspartych na betonowych słupkachMniejszy lub większy taras z „widokiem” na ogród, to właściwie dla domu jednorodzinnego standard. Potrzeba takiej przestrzeni jest naturalna i oczywista – nikt nie lubi czuć się zamkniętym w czterech ścianach, a wyjście na zewnątrz to poczucie przestrzeni i możliwość odetchnięcia świeżym powietrzem. Szczególnie wiosną...
Salon na powietrzu. Budowa i wykończenie tarasu.
Dobre widoki - okna dla każdego
Najczęściej okna są szkone pakietem szyb zespolonych Za okna nietypowe trzeba dopłacić (fot. Okland, Domex Okna i Drzwi, Zakład Stolarski Jan Gebauer)Okna – w porównaniu do ścian – są kosztowne, wypuszczają też z naszego domu sporo ciepła. A jednak budynku bez ładnych dużych przeszkleń nikt nie kupi. Z prostego powodu – jego elewacje są szpetne, wnętrza ciemne...
Dobre widoki - okna dla każdego
Konstrukcje, pokrycia dachowe, rynny
Kształty dachówDach zamyka konstrukcyjnie pierwszy etap budowy domu – stan surowy. Zatknięcie wiechy to chwila symboliczna i zwykle dla inwestora wzruszająca. By po latach wspominać ją z sentymentem, warto zawczasu dobrze przemyśleć wybór konstrukcji i pokrycia. Dach bowiem pełni ważną rolę: chroni nas, wnętrze naszego domu, a także jego elementy...
Konstrukcje, pokrycia dachowe, rynny
Termoizolacja - Materiały i technologie
Na rynku dostępne są płyty styropianowe różnej grubości (fot. Styrobud) Elementy budynku wymagające izolacji cieplnej Polistyren ekstrudowany to materiał wytrzymały i nienasiąkliwy (fot. Austrotherm) Osnowa z folii aluminiowej na macie z wełny szklanej pełni funkcję paroizolacji (fot. Saint Gobain Isover Polska) Tak wygląda ślepy strop izolowany włóknami celulozy (fot. Ecoservice) Granulki keramzytu (fot. Grema Ekosystem) Spieczony granulat perlitowy (fot. Zakłady Górniczo-Metalowe Zębiec)Dom ciepły zimą, a chłodny latem jest marzeniem każdego...
Termoizolacja - Materiały i technologie
Konstrukcje stropowe
To nasz pierwszy „dach nad głową”. Jego znaczenie jest jednak nie tylko mentalne; strop jest istotnym elementem usztywniającym konstrukcję budynku. To prawdziwy atleta – wraz z żelbetowym wieńcem spina ze sobą ściany niższej kondygnacji, przenosi też potężne obciążenia od schodów, słupów wspierających więźbę dachową oraz ścian piętra lub poddasza. Do...
Konstrukcje stropowe
Ściany zewnętrzne
Ścianie dwuwarstwowej zadowalającą ciepłochronność zapewnia dokładnie położona izolacja (fot. Henkel) Bloczki z betonu komórkowego są lekkie i poręczne dzięki uchwytom bocznym (fot. Prefabet Kolbuszowa, Prefbet) Drążenia w pustakach ceramicznych zapewniają im dobre własności cieplne (fot. Leier, Cerabud, Wienerberger)Konieczność dokonania wyboru technologii i materiału na ściany naszego domu w pierwszej chwili może nas przyprawić o ból głowy. Na wiedzę czerpaną...
Ściany zewnętrzne
Kosztorys - wybudowanie stanu surowego
Według kosztorysu projektowego kosztować będzie ok. 225 000 zł. Wznoszenie stanu surowego to etap prac, na którym z pewnością nie warto przesadnie i nieroztropnie oszczędzać. Powstaje wówczas konstrukcja nośna budynku, której zadaniem będzie sprostanie potężnym obciążeniom. Popełnione przy jej budowie błędy lubią się srogo mścić, a ich naprawa może okazać...
Kosztorys - wybudowanie stanu surowego
Od wykopu po dach - dylematy inwestora
Wyjeżdżamy na długie wakacje, a klucze do bramy naszej działki przekazujemy szefowi firmy budowlanej. Po powrocie on przekazuje nam klucze do… nowego domu. Wnętrze wykończone, ogród założony, a wokół czysto i pięknie – cóż za idylliczny sen. Taki scenariusz może się, oczywiście, zdarzyć (nawet u nas), jednak mało kogo stać...
Od wykopu po dach - dylematy inwestora
Od wykopu po dach - dylematy inwestora
Wyjeżdżamy na długie wakacje, a klucze do bramy naszej działki przekazujemy szefowi firmy budowlanej. Po powrocie on przekazuje nam klucze do… nowego domu. Wnętrze wykończone, ogród założony, a wokół czysto i pięknie – cóż za idylliczny sen. Taki scenariusz może się, oczywiście, zdarzyć (nawet u nas), jednak mało kogo stać...
Od wykopu po dach - dylematy inwestora
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz