Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2006
Dzielenie przestrzeni. Szcianki murowane i szkieletowe.
Ścianki działowe łączy się z nośnymi tzw. strzępiami Cienkie ścianki z cegieł kratówek osadza się w bruździe w ścianie nośnej i zbroi co trzecią warstwę Bloczki betonu komórkowego osadza się w metalowych profilach U (lub kątownikach)Najczęściej chcemy mieć przestronne pokoje i tak budujemy dom. Czasem jednak życie weryfikuje te plany – trzeba przestrzeń podzielić. Ale może być...
Ścianki działowe łączy się z nośnymi tzw. strzępiami
Cienkie ścianki z cegieł kratówek osadza się w bruździe w ścianie nośnej i zbroi co trzecią warstwę
Bloczki betonu komórkowego osadza się w metalowych profilach U (lub kątownikach)

Najczęściej chcemy mieć przestronne pokoje i tak budujemy dom. Czasem jednak życie weryfikuje te plany – trzeba przestrzeń podzielić. Ale może być też tak, że od początku decydujemy się na ścianki działowe jako lżejsze, tańsze i możliwe do przestawienia później. W każdym przypadku muszą być trwałe, solidne i w miarę możliwości, jak najbardziej dźwiękoszczelne.

 

Ścianki można wznosić z różnych materiałów, jako murowane, o konstrukcji szkieletowej lub z pustaków szklanych. Dzielą one pomieszczenia, ale nie przenoszą żadnego obciążenia oprócz ciężaru własnego i rzeczy, które na nich wiszą. Wznosi się je dopiero wówczas, gdy zostanie zakończona budowa zewnętrznych i wewnętrznych ścian konstrukcyjnych. Ich wyburzenie nie zaszkodzi konstrukcji domu. Można je też przenosić w inne miejsca, ale tu już jest potrzebna pomoc konstruktora. Wyda on opinię, czy dany strop przeniesie ciężar ściany działowej, a jeśli nie – sporządzi projekt jego wzmocnienia.

 

W ściance działowej o pełnej wysokości pomieszczenia często znajdują się drzwi, ale bardzo modne są ostatnio rozmaite półścianki, które nie tworzą z jednego pokoju dwóch, ale tylko wydzielają kąciki funkcjonalne.

 

Większość dodatkowych ścianek działowych stawia się poza tymi miejscami, w których na niższej kondygnacji są wewnętrzne ściany nośne. Powinny więc być możliwie lekkie. Każda też powinna być dobrze zamocowana do ściany nośnej, z którą się styka.

 

Nie wszystkie ścianki działowe muszą być z tego samego materiału. Na parterze najkorzystniej będzie zrobić przegrody z cegieł lub bloczków silikatowych. Podłoga na gruncie z powodzeniem przeniesie obciążenie pochodzące od takich ścian. Nie sprawi też kłopotu zawieszenie kuchennych szafek. Natomiast na poddaszu znakomicie sprawdzą się lekkie ścianki szkieletowe z poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Nie obciążą zanadto stropu, a spełnią wszystkie wymagania użytkowe.

 

Ścianki murowane...

 

Grubość ścianek murowanych wynosi przeważnie 6-25 cm. Te węższe, jeśli przekraczają 5 m długości, powinny być wzmocnione prętami lub drabinkami zbrojeniowymi umieszczanymi w co trzeciej spoinie. Jeśli stoją przy ścianach zewnętrznych lub konstrukcyjnych, to podobnie jak te o większej grubości, muszą być z nimi zespolone. Gdy ścianki działowe powstają wraz z domem – wznosi się je zaraz po wybudowaniu nośnych, w tych drugich zostawia się puste miejsca, w które potem wchodzą odpowiednio wysunięte elementy ściany działowej (tzw. strzępia). Jeśli ścianki będą dobudowane później, stosuje się inne sposoby kotwienia, charakterystyczne dla konkretnych materiałów ściennych.

 

...z ceramiki

 

Są masywne, lecz dzięki temu mają dobre właściwości akustyczne. Można też na nich wieszać ciężkie przedmioty.

 

Ściany mogą być murowane z cegieł pełnych oraz dziurawek lub kratówek, które dzięki wykonanych w nich otworach mają mniejszy ciężar. Ścianki mają grubość 12 cm. Można też użyć pustaków oraz nieco przypominających je wyglądem cegieł modularnych. Wznosi się z nich ścianki grubości 9-12 cm. Wyprofilowanie boków na pióro i wpust pozwala na wykonywanie tylko spoin poziomych. Dużą popularnością cieszą się cegły kratówki i dziurawki. Z kolei najcięższe, ale też najlepiej tłumiące dźwięki są cegły pełne i drążone, z których wznosi się ścianki grubości 12 cm. Ścianki działowe można też wznosić z ceramiki poryzowanej, która ma lepsze właściwości termoizolacyjne, ale jest droższa od tradycyjnej.

 

Wyroby ceramiczne mają klasy 3,5; 5; 7,5; 10; 15 lub 20. Odpowiadają one wytrzymałości materiału na ściskanie i są podawane w MPa. Ponieważ ścianki działowe nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych, nie muszą być wznoszone z wyrobów najwyższej klasy.

 

Do wznoszenia dekoracyjnych ścian nieotynkowanych, znakomicie nadają się cegły klinkierowe i licowe. Mogą być drążone – lżejsze lub pełne – cięższe. Mają bogatą kolorystykę (od kremowego, poprzez różne odcienie czerwieni i brązów, aż po niemal czarny).

 

...z betonu komórkowego

 

Beton komórkowy, czyli gazobeton, również nadaje się do wznoszenia ścianek działowych. Ich grubość nie powinna być mniejsza niż 11,5 cm. Porowata struktura materiału sprawia, że jest lekki i łatwy w obróbce. Używa się płyt grubości 6; 8; 11,5 lub 12 cm, albo bloczków grubości 18 cm, odmiany 600, 700 lub 800. Bloczki mogą mieć boki gładkie lub profilowane na pióro i wpust.

 

Ścianki z betonu komórkowego muruje się zwykłymi zaprawami cementowo-wapiennymi lub cienkowarstwowymi zaprawami klejowymi.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Dzielenie przestrzeni. Szcianki murowane i szkieletowe.
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny