Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2006
Z drzwiami na straży
"Rozebrane" na części drzwi płytowe i płycinowe „Rozebrane na części drzwi płytowe i płycinowe Drzwi do łazienki muszą mieć otwory wentylacyjne (fot. Pol-Skone)Konstrukcja każdych drzwi jest taka sama, inne są tylko materiały, z których zostały wykonane. Wszystkie drzwi zewnętrzne muszą być mocniejsze od wewnętrznych. A wszystkie muszą dawać poczucie komfortu, niezależnie od tego, czy chodzi nam o estetykę,...
"Rozebrane" na części drzwi płytowe i płycinowe
„Rozebrane na części drzwi płytowe i płycinowe
Drzwi do łazienki muszą mieć otwory wentylacyjne (fot. Pol-Skone)

Konstrukcja każdych drzwi jest taka sama, inne są tylko materiały, z których zostały wykonane. Wszystkie drzwi zewnętrzne muszą być mocniejsze od wewnętrznych. A wszystkie muszą dawać poczucie komfortu, niezależnie od tego, czy chodzi nam o estetykę, czy potrzebę odizolowania...

 

W trakcie budowy domu, pierwszymi drzwiami, jakie trzeba będzie wybrać, będą drzwi wstawiane w otworze wejściowym w momencie, gdy osiągniemy stan surowy zamknięty. Nie powinny to być drzwi docelowe, a raczej traktowane prowizorycznie (najlepiej wstawić je później w jakimś pomieszczeniu gospodarczym). Dopiero, gdy zakończą się roboty niosące zagrożenie uszkodzenia drzwi zewnętrznych (z wnoszeniem większych mebli i sprzętów włącznie), można pomyśleć o dobrym wejściu.

 

Co prawda drzwi wewnętrzne są montowane niemal na samym końcu wyposażania domu, ale wcześniej warto chociaż pomyśleć, jak będą one szerokie, czy będą tradycyjne, na którą stronę będą się otwierać, a może przesuwane? To pozwoli na zostawienie odpowiednich otworów i zapobiegnie ewentualnemu podkuwaniu ścian w wykończonych wnętrzach.

 

Szerokie będą doskonałym wejściem do salonu, te w sypialniach powinny mieć lepszą izolacyjność akustyczną, a drzwi do łazienek, wc oraz kotłowni powinny otwierać się na zewnątrz. Wielkość drzwi wejściowych trzeba dopasować do formy całego budynku. Przy okazji przypominamy, że wyłączniki oświetlenia powinny znajdować się przy krawędzi drzwi od strony klamki, na co trzeba zwrócić uwagę przy układaniu instalacji elektrycznej i doborze kierunku otwierania.

 

Wybór drzwi nie jest dzisiaj łatwy, ale tylko z powodu mnogości możliwych rozwiązań.

 

Jaka konstrukcja – takie drzwi

O przeznaczeniu drzwi decyduje ich budowa. Najczęściej drzwiami nazywa się samo ich skrzydło, tymczasem są one zbudowane z kilku części. Podstawowym elementem konstrukcyjnym skrzydła jest rama, do której mocowane są segmenty wykończenia. W drzwiach drewnianych i z materiałów drewnopochodnych może być również drewniana lub metalowa. W wykonanych z metalu i tworzywa sztucznego ramy są robione z kilkukomorowych profili z tych samych materiałów, dodatkowo wzmacniane elementami ze stali lub aluminium.

 

Przestrzeń wewnętrzną drzwi wypełnia się często materiałami o dobrych parametrach termoizolacyjnych i akustycznych (np. styropian, pianka poliuretanowa, wkładki z poliamidu).

 

Ze względu na budowę skrzydła rozróżnia się drzwi:

 

płytowe – do ramy z obu stron są przymocowane jednolite płyty wykonane z twardego materiału (płyty HDF, MDF), takie poszycie może być gładkie, profilowane lub ozdobione frezowanymi listwami;

 

płycinowe – rama jest przedzielona poprzeczką na dwie części, więc poszycie składa się z kilku elementów. Ramę okłada się deskami, kawałkami sklejki lub płytami HDF. Płyciny mogą być gładkie lub profilowane, a także filongowane, czyli otoczone ramkami wyglądającymi jak ozdobne kasetony, mogą też być szklane.

 

Coraz częściej spotyka się w ogóle drzwi szklane. Szkło może być wypełnieniem drzwi płytowych, ale też mogą być pełne drzwi szklane – wówczas taflę szkła zabezpieczają jedynie wąskie ramy aluminiowe lub drewniane, albo bez ram – taflę ujmują jedynie zawiasy, a zamiast klamki jest tzw. pochwyt. Szkło może być zwykłe lub hartowane i klejone (w tych dwóch ostatnich nie grozi poranieniem, gdy zostanie uszkodzone), przezroczyste, matowe, barwione, witrażowe lub ornamentowe.

 

Drzwi przeznaczone do łazienki i ubikacji powinny być wyposażone w otwory wentylacyjne u dołu skrzydła – może to być podcięcie, kratki lub ozdobne tuleje o łącznej powierzchni co najmniej 220 cm2. Drzwi wewnętrzne mają znormalizowany rozstaw zawiasów i położenia klamki, a więc skrzydło powinno pasować tak do ościeżnicy metalowej, jak i drewnianej, sprzedawanej w komplecie lub oddzielnie. Drzwi wejściowe muszą mieć masywniejszą konstrukcję, dlatego ramy wzmacniane są często metalowymi kształtownikami.

 

Skrzydła ramowe wykonywane są jako przylgowe lub bezprzylgowe, a różnica polega na sposobie wykończenia krawędzi. Przylgowe mają specjalne pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, które zwiększają powierzchnię ich przylegania do ościeżnicy. Bezprzylgowe tego nie mają. Ciche zamykanie oraz uszczelnienie zapewniają obwiedniowe uszczelki z gumy EPDM.

 

Szerokość drzwi w nowych budynkach nie powinna być mniejsza niż 80 cm, ale w sprzedaży dostępne są również węższe skrzydła (60 i 70 cm) dostosowane do ościeży w starszym budownictwie. Minimalne wymiary drzwi wejściowych to szerokość 90 cm i wysokość 200 cm.

 

Samo skrzydło drzwi będzie bezużyteczne bez futryny, czyli ościeżnicy. Jest to rama, którą nakłada się na otwór drzwiowy i dopiero wtedy można osadzić skrzydło. Ościeżnice najlepiej jest kupować w komplecie z drzwiami, wtedy eliminujemy ryzyko złego „pasowania”. Ościeżnice mogą mieć regulowaną szerokość – np. 7,5-9,5 cm lub 9,5-11,5 cm – co ułatwia dopasowanie ich do grubości każdej ściany. Ościeżnice zazwyczaj są z tych samych materiałów co skrzydło.

 

I wreszcie okucia. Drzwi uchylne zawiesza się na zawiasach – do dwóch koniecznych często dokładany jest pośrodku trzeci. Zawiasy muszą być wykonane z dobrej jakości materiałów, bo muszą przecież dźwigać ciężkie skrzydła i zapewniać komfortowe użytkowanie, na przykład bez skrzypienia. Drzwi przesuwane i składane będą wyposażone w mechanizmy umożliwiające ich poruszanie. Co do klamek – to na rynku jest oferta, którą można śmiało spointować – co dusza zapragnie...

 

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Z drzwiami na straży
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny