Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2006
Kosztorys - wybudowanie stanu surowego
Według kosztorysu projektowego kosztować będzie ok. 225 000 zł. Wznoszenie stanu surowego to etap prac, na którym z pewnością nie warto przesadnie i nieroztropnie oszczędzać. Powstaje wówczas konstrukcja nośna budynku, której zadaniem będzie sprostanie potężnym obciążeniom. Popełnione przy jej budowie błędy lubią się srogo mścić, a ich naprawa może okazać...

Według kosztorysu projektowego kosztować będzie ok. 225 000 zł.

 

Wznoszenie stanu surowego to etap prac, na którym z pewnością nie warto przesadnie i nieroztropnie oszczędzać. Powstaje wówczas konstrukcja nośna budynku, której zadaniem będzie sprostanie potężnym obciążeniom. Popełnione przy jej budowie błędy lubią się srogo mścić, a ich naprawa może okazać się trudna i kosztowna lub wręcz niemożliwa.

 

Pokusa oszczędności jest jednak silna, zwłaszcza że stan surowy daje w tym zakresie spore możliwości. Na tym etapie udział robocizny w kosztach całkowitych jest znacznie wyższy niż np. przy robotach wykończeniowych. Niemało zaoszczędzimy, zatrudniając mniejszą firmę wykonawczą, a jeszcze więcej – budując tzw. metodą gospodarczą. Możemy też rozejrzeć się za materiałami budowlanymi w promocyjnych cenach lub za dużą wielobranżową hurtownią – takie z reguły oferują bardzo atrakcyjne rabaty i transport „w cenie”.

 

Nie łudźmy się natomiast, że radykalnie obniżymy wydatki zmieniając materiał i technologię wykonania ścian. Ich koszty – po podliczeniu wszystkich elementów – różnią się od siebie jedynie nieznacznie; właściwszym, niż cena, kryterium będą tu parametry ściany i jej własności użytkowe. Uwaga – prawdziwe rozeznanie zapewni nam wyłącznie porównanie kosztów ścian całkowicie wykończonych. Oto przykład: uznawana za bardzo drogą elewacja klinkierowa nie wymaga tynkowania ani malowania, a jej trwałość zapewni nam wiele dziesięcioleci bez potrzeby konserwacji – czyli pokaźne oszczędności.

 

FUNDAMENTY

 

Tu wybór jest niewielki: można je wznieść z betonowych bloczków fundamentowych lub wykonać jako monolityczne – wylewane w deskowaniu. W praktyce koszty obu rozwiązań są porównywalne: nieco niższe wydatki na materiał w przypadku fundamentu wylewanego zrównoważy wyższa cena szalunków i robocizny. Można przyjąć, że dla ław fundamentowych o szerokości ok. 70 cm i ścian fundamentowych grubości 25 cm koszt ich wykonania łącznie z robotami ziemnymi wyniesie ok. 31 000 zł (przy całkowitym koszcie materiałów – ok. 14 000 zł). Cenę tę podniesie konieczność poszerzenia fundamentów, spowodowana np. niewystarczającą nośnością gruntu lub zmianą technologii budowy ścian.

 

ŚCIANY NOŚNE – ZEWNĘTRZNE I WEWNĘTRZNE

 

W naszym projekcie na ścianę zewnętrzną składa się warstwa nośna (pustak ceramiczny grubości 25 cm), warstwa izolacyjna (wełna mineralna – 15 cm) oraz wykończeniowa (tynk mineralny na siatce). Wzniesione według tego popularnego „przepisu” ściany zewnętrzne zgodnie z kosztorysem będą nas kosztowały łącznie ok. 73 000 zł, z czego 40 000 zł pochłoną wydatki na materiały. To duże sumy, dotyczą jednak przegród całkowicie wykończonych. Za surowe mury – bez warstwy ocieplenia i tynku – zapłacimy ok. 36 000 zł.

 

Porównywalne pieniądze wydamy, jeśli zamiast ceramiki użyjemy cegły silikatowej lub bloczków z betonu komórkowego. W przypadku bloczków zapłacimy jednak więcej (o ok. 2000 zł) za ocieplenie wełną mineralną, bardziej odpowiednią dla tego rodzaju materiału ściennego. Możemy też wybrać ścianę jednowarstwową z pustaków ceramicznych lub lekkiej odmiany betonu komórkowego. Zaoszczędzimy na czasie i – co za tym idzie – na kosztach robocizny. Mniej wydamy też na prostsze wykończenie elewacji. Zapłacimy jednak więcej za materiał, a także za odpowiednie poszerzenie fundamentów. To ostatnie będzie również konieczne, jeśli wybierzemy ścianę trójwarstwową, która – wbrew powszechnie panującemu przekonaniu – jest rozwiązaniem tylko nieznacznie droższym od technologii konkurencyjnych, a różnicę tę rekompensuje jej doskonała ciepłochronność.

 

Jak wynika z powyższych wyliczeń, znaczący wpływ na koszty będzie miał rodzaj elewacji. To m.in. dzięki temu znacznie mniej zapłacimy za nośne ściany wewnętrzne z pustaków ceramicznych.

 

STROPY I ELEMENTY ŻELBETOWE

 

Nasz strop to konstrukcja typu teriva, dość kosztowna (ok. 20 000 zł, łącznie z wydatkami na wieniec i nadproża). Można ją zastąpić prostszym do wykonania stropem prefabrykowanym z płyt kanałowych, których koszt nie powinien przekroczyć 6000 zł. Dodać do tego trzeba koszt stali zbrojeniowej i betonu, przeznaczonych również na inne elementy żelbetowe wykonywane na budowie; powinien się on zamknąć w kwocie 1500 zł.

 

DACH – KONSTRUKCJA, POKRYCIE, ORYNNOWANIE

 

Około 10 000 zł zapłacimy za więźbę dachową pod dachówkę ceramiczną lub cementową. Kwotę tę możemy obniżyć nawet o ok. 1000 zł, wybierając pokrycie lekkie – np. blachodachówkę lub gont bitumiczny – co pozwoli „odchudzić” przekroje krokwi.

 

W naszym wariancie (dachówka cementowa) całkowity koszt pokrycia dachu, łącznie z orynnowaniem, wyniesie ok. 53 000 zł, przy wydatkach na materiał wysokości ok. 38 000 zł. Podobne nakłady poniesiemy wybierając dachówkę ceramiczną.

 

Najwięcej zaoszczędzimy decydując się na pokrycie z blachy – wówczas materiały będą nas kosztować ok. 24 000 zł. Nieco więcej – ok. 26 000 zł – wydamy na pokrycie dachu gontem bitumicznym, który mimo niskiej ceny własnej, wymaga sztywnego podłoża (ze struganych desek lub płyt OSB). Niestety, nie nadają się do tego celu deski „z odzysku” – np. pochodzące z szalunków. Utworzona z nich powierzchnia będzie daleka od doskonałości, czego nie da się ukryć pod warstwą pokrycia. Na materiały do pokrycia dachu dachówką ceramiczną wydamy ok. 30000 zł.

 

OKNA DACHOWE

 

Na zakup i montaż zaprojektowanych w naszym domu dwóch podwójnych okien dachowych oraz jednego pojedynczego wydamy ok. 9000 zł (cena ta obejmuje koszt kołnierzy uszczelniających). Choć to kwota niebagatelna, warto ją zainwestować: dzięki temu pokoje na poddaszu będą wspaniale doświetlone. Ponieważ przy spadku dachu, jaki charakteryzuje projekt NASTKA, okna połaciowe zapewniają dużą ilość światła, można rozpatrzyć zastąpienie okien podwójnych pojedynczymi – światła będzie co prawda mniej, ale oszczędność – niemała. Kolejne 500 zł pozostanie w naszej kieszeni, jeśli wybierzemy płaskie pokrycie dachowe (np. gont bitumiczny). O tyle tańsze będą płaskie kołnierze uszczelniające do okien.

 

OKNA FASADOWE

 

Tu mamy pewne pole manewru, ale raczej w kierunku... wyższych wydatków. Założenie kosztorysowe – 30 000 zł – dotyczy bowiem zakupu i montażu typowych okien fasadowych o profilach drewnianych, bez specjalnych właściwości. Dodatkowe funkcje – np. antywłamaniowa – oczywiście kosztują. Możemy także wstawić okna o podwyższonej termoizolacyjności. Zaoszczędzimy natomiast ok. 30% wydatków, zastępując okna drewniane profilami z PVC.

 

KOMINY

 

Równocześnie ze wznoszeniem ścian konstrukcyjnych rosną w naszym domu kominy. W projekcie przewidziano dwa, murowane, za które zapłacimy ok. 9000 zł (w tym ok. 3000 zł wyniesie robocizna). Alternatywą dla komina tradycyjnego może być dostawiony do ściany nośnej komin z elementów ceramicznych lub stalowych. Zaletą tego ostatniego jest możliwość wyprowadzenia go wysoko ponad połać dachu, co w sąsiedztwie wysokich drzew lub budowli bywa jedyną metodą na uzyskanie niezawodnego ciągu.

Opracowanie cen i komentarz: Cezary Jankowski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny