Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2006
Wygodnie i pięknie - dylematy inwestora
Wykańczanie domu to etap, który wymaga od inwestora najwięcej zaangażowania. Jedni, zmęczeni „ciężarem” stanu surowego i plątaniną instalacji, narzekają. Inni cieszą się, że wreszcie mogą poszaleć: powybierać, poprzymierzać, słowem – podziałać twórczo. Wybór materiałów i technologii wykończeniowych jest obecnie olbrzymi. Inwencję warto jednak nieco okiełznać i wesprzeć fachową wiedzą, by...

Wykańczanie domu to etap, który wymaga od inwestora najwięcej zaangażowania. Jedni, zmęczeni „ciężarem” stanu surowego i plątaniną instalacji, narzekają. Inni cieszą się, że wreszcie mogą poszaleć: powybierać, poprzymierzać, słowem – podziałać twórczo. Wybór materiałów i technologii wykończeniowych jest obecnie olbrzymi. Inwencję warto jednak nieco okiełznać i wesprzeć fachową wiedzą, by później nie żałować.

Ścianki działowe

Zwykle dzielimy nimi poddasze użytkowe na docelowe pomieszczenia.
Można je uznać za ostatni etap kształtowania „bazowej przestrzeni” budynku, lub też – pierwszy krok w doniosłym dziele wykańczania.
Po ich ustawieniu pozostaje już „kosmetyka”. Wcześniej musimy jednak zdecydować…

 

Ścianki lekkie czy cięższe?

 

Te murowane – z betonu komórkowego, ceramiki zwykłej i poryzowanej, bloczków silikatowych lub keramzytobetonu – stawiamy zwykle na etapie stanu surowego. Jeśli jednak dom jest już pod dachem, a wewnątrz nadal mamy „open space”, rozważmy budowę lekkich ścianek z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych na stelażu stalowym. Ich zaletą jest niska waga, dzięki czemu możemy ustawić je tam, gdzie nam się zamarzy. Oszczędzamy też wiele czasu: ścianki takie stawia się błyskawicznie (sprawnej ekipie wystarcza zwykle jeden dzień), a sucha i czysta robota pozwala natychmiast po ich ustawieniu przystąpić do wykańczania. Ich mankamentem jest słaba izolacyjność akustyczna, nie będą zatem najlepszym materiałem do wydzielenia sypialni w domu o otwartej przestrzeni parteru i klatki schodowej. Jeśli przewidujemy zmianę rozkładu i funkcji pomieszczeń w przyszłości, ustawmy lekkie ścianki działowe na wykonanej już i wykończonej posadzce – będziemy mogli je przestawić bez konieczności uzupełniania „ścieżek” w podłodze.

 

Jeżeli zdecydujemy się na ścianki murowane, musimy pamiętać, że ich waga znacznie ogranicza możliwości sytuowania – gdzie będziemy mogli je postawić, zdecyduje konstruktor po zapoznaniu się z projektem ścian nośnych i stropu. Ścianki takie lepiej tłumią hałas, są też wytrzymalsze (poza niektórymi odmianami betonu komórkowego) – można do nich bez obaw mocować ciężkie meble wiszące.
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny