Kocioł na lata. Na gaz, olej, paliwa stałe czy prąd?

Kocioł na lata. Na gaz, olej, paliwa stałe czy prąd?
Kocioł gazowy może być małym i eleganckim urządzeniem, które można powiesić np. w kuchni obok szafek (fot. Baxi Roca Calefaccion) Zasada działania kotła z otwartą komorą spalania. Powietrze potrzebne do procesu spalania pobierane jest z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł Przekrój kotła z zamkniętą komorą spalania z przewodem powietrznospalinowym wyprowadzonym przez ścianę na zewnątrz domuWybór odpowiedniego kotła to inwestycja, która nie tylko wpływa na efektywność systemu grzewczego, ale również na wysokość rachunków. Podstawowym...
Kocioł gazowy może być małym i eleganckim urządzeniem, które można powiesić np. w kuchni obok szafek (fot. Baxi Roca Calefaccion)
Zasada działania kotła z otwartą komorą spalania. Powietrze potrzebne do procesu spalania pobierane jest z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł
Przekrój kotła z zamkniętą komorą spalania z przewodem powietrznospalinowym wyprowadzonym przez ścianę na zewnątrz domu

Wybór odpowiedniego kotła to inwestycja, która nie tylko wpływa na efektywność systemu grzewczego, ale również na wysokość rachunków. Podstawowym kryterium jest wybór odpowiedniego paliwa, uzależniany od jego dostępności, komfortu związanego z obsługą kotła, kosztów instalacji oraz eksploatacji.
Wprawdzie nie trzeba znać szczegółów konstrukcji kotła, żeby z niego korzystać. Ale zanim zdecydujemy się na konkretny typ, warto wiedzieć czym się charakteryzuje.

Najważniejsze jest paliwo

 

Rodzaj paliwa, którym będziemy ogrzewać dom to sprawa najważniejsza. Możliwości jest wiele: gaz z sieci miejskiej, gaz płynny, olej opałowy, prąd lub węgiel, koks, drewno lub tzw. ekologiczne źródła ciepła. Oczywiście, decyzja musi być przemyślana i uwzględniać możliwości techniczne przyłączenia wybranego źródła ciepła. Każde paliwo ma wady i zalety, różni się nie tylko stanem skupienia, sposobem spalania, magazynowania czy ceną, ale przede wszystkim wartością opałową – czyli ilością ciepła powstającą podczas spalania.

 

Gaz ziemny. Niewątpliwą zaletą gazu jest to, że nie trzeba go magazynować i płacić za cały zbiornik już w momencie dostawy. Płacimy na bieżąco (średnio co 2 miesiące) za tyle gazu, ile zużyjemy. Jeżeli mieszkamy daleko od gazociągu pozostaje kilka innych możliwości wyboru.

 

Gaz płynny. Gaz pali się bezwonnie, a powstające spaliny są czystsze niż te ze spalania oleju. Paliwo jest przechowywane poza domem – w zależności od izolacji cieplnej zbiorników i zdolności do odparowania gazu w niskich temperaturach – w zbiornikach naziemnych lub podziemnych. W razie wycieku jest więc mniej groźne niż olej magazynowany w domu. Kiedy w okolicy zostanie zbudowana sieć gazowa, przejście z gazu płynnego na ziemny nie będzie wymagało ani wymiany kotła, ani budowy nowej instalacji.

 

Olej opałowy. Można magazynować wewnątrz budynku, np. w piwnicy lub kotłowni, w zbiorniku jedno- lub dwupłaszczowym (albo w baterii zbiorników) wykonanym z polietylenu bądź blachy stalowej. Zbiornik powinien być ustawiony w odpowiedniej odległości od kotła i odgrodzony od niego ścianką działową. Pomieszczenie, w którym będzie przechowywany olej opałowy wymaga bardzo sprawnej wentylacji. Jeśli łącznie zbiorniki mają pojemność większą niż 1 m3, nie mogą znajdować się w jednym pomieszczeniu razem z kotłem. Zbiornik można ustawić także na zewnątrz na ziemi lub zakopać. Trzeba wtedy zapewnić ogrzewanie oleju w zbiorniku i przewodach doprowadzających go do domu.

 

Paliwa stałe. Węgiel kamienny, brunatny, koks i drewno to ciągle najtańsze paliwa dostępne na rynku. Różnią się wartością opałową oraz zawartością popiołu. Węgiel sprzedawany jest w kilku gatunkach – najlepszej jakości są gatunki I i II. Decydując się na paliwo stałe musimy pamiętać o niedogodnościach z nim związanych. Kłopotliwe może okazać się magazynowanie i konieczność częstego dokładania opału do kotła.

 

Rosnącą popularnością cieszą się paliwa ekologiczne, czyli biomasa (słoma i odpady drzewne), głównie ze względu na koszty ogrzewania o ok. 30-70% niższe niż w przypadku tradycyjnych paliw stałych. Poza tym biomasa to paliwo odnawialne, czyli takie, którego „złoża” szybko się regenerują. Niestety, jest dużo mniej kaloryczne niż np. węgiel, co oznacza, że do uzyskania takiej samej ilości ciepła trzeba spalić jej prawie dwa razy więcej. Odpady drzewne to kora, zrębki, gałęzie, wióry oraz brykiety i pelety (trociny sprasowane pod wysokim ciśnieniem). Oprócz nich są też tzw. rośliny energetyczne, tj. wierzba wiciowa, miskant olbrzymi, malwa pensylwańska, rdest sachaliński, róża wielokwiatowa, słonecznik bulwiasty. W Polsce na plantacjach energetycznych najczęściej uprawiane są szybkorosnące odmiany wierzby wiciowej.

 

Prąd. Najdroższy, ale najwygodniejszy nośnik energii. Decydując się na ogrzewanie kotłem elektrycznym musimy wystąpić do zakładu energetycznego o zwiększenie przydziału mocy, ponieważ kotły o mocy od 6 kW muszą być zasilane prądem trójfazowym. Może się to wiązać z koniecznością przerobienia instalacji w budynku oraz przyłącza, co znacznie podniesie koszty inwestycji. Dla kotłów małej mocy wystarczy prąd jednofazowy 230 V. Planując ogrzewanie na prąd warto pomyśleć o takim rodzaju ogrzewania, które pozwoli na korzystanie z tańszej, drugiej taryfy.

 

Przed podjęciem decyzji

 

Wybór paliwa determinuje późniejsze decyzje dotyczące rodzaju kotła czy poprowadzenia instalacji. Gaz ziemny, płynny lub olej opałowy oznaczają możliwość założenia ogrzewania podłogowego. Paliwa stałe zwiążą nas z tradycyjnym centralnym ogrzewaniem. Wybierając prąd, najczęściej w każdym pomieszczeniu montuje się grzejniki elektryczne, piec akumulacyjny lub elektryczne ogrzewanie podłogowe – stosunkowo rzadkim rozwiązaniem jest kocioł elektryczny. Kwestię ogrzewania należy gruntownie przemyśleć, ponieważ późniejsze zmiany np. z elektrycznego na centralne wodne wiążą się z dużymi kosztami, ponadto kuciem ścian i podłóg. Musimy również pamiętać o tym, iż kocioł, grzejniki, zbiornik na paliwo i miejsce składowania opału muszą być uwzględnione w projekcie. Dlatego decyzję, czym będziemy ogrzewać dom, trzeba podjąć jak najwcześniej – najlepiej przed wykonaniem projektu domu.

 

Poza wyborem paliwa ważna jest też funkcja, jaką kocioł ma pełnić. Czy ma służyć wyłącznie do ogrzewania domu – jednofunkcyjny, czy również do podgrzewania wody – wtedy do kotła jednofunkcyjnego trzeba podłączyć zasobnik lub zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny. W takim przypadku, oprócz uzyskiwania ciepła potrzebnego do ogrzania budynku, ważna jest również ilość „wyprodukowanej” ciepłej wody użytkowej.

 

Nie bez znaczenia są także: miejsce, w którym można zamontować kocioł, typ urządzenia, rodzaj komory spalania, serwis oraz gwarancja producenta.

Gazowe i olejowe

Kotły gazowe mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. Mogą mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Kotły z zamkniętą komorą spalania mają wyższą sprawność, ale są droższe. Wśród nich oddzielną grupę stanowią kotły kondensacyjne, które odzyskują „dodatkowe” ciepło ze spalin, uzyskując tym samym sprawność powyżej 100%. Kotły olejowe produkowane są najczęściej jako stojące kotły jednofunkcyjne (dwufunkcyjne zdarzają się rzadko) przystosowane do współpracy z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Ich sprawność osiąga ok. 94%. Najczęściej są to duże urządzenia, choć na rynku jest już kilka modeli kompaktowych. Budowa kotła olejowego jest podobna do kotła gazowego. Różnią się przede wszystkim palnikami. Kocioł olejowy, po wymianie palnika, może być eksploatowany jako kocioł gazowy i odwrotnie.

 

W zależności od ilości miejsca można zainstalować kocioł stojący lub wiszący. Wśród kotłów olejowych wybór jest mniejszy niż wśród gazowych.

 

Serce kotła

 

Najważniejszym elementem kotła jest palnik – najlepiej z płynną (modulowaną) regulacją. Im szerszy zakres modulacji, tym większa sprawność urządzenia. Palnik działa w wydzielonej części kotła – komorze spalania. Palniki modulowane stosowane są w kotłach gazowych, w olejowych zaś tylko jedno- i dwustopniowe Kocioł z palnikiem jednostopniowym, nie umożliwiającym regulowania, pracuje tylko w trybie włącz/wyłącz – nawet jeżeli zastosowana jest regulacja pogodowa. Urządzenie z palnikiem dwustopniowym w razie zwiększenia zapotrzebowania na ciepło przełącza się na stopień wyższy. Palniki gazowe, w zależności od sposobu doprowadzenia powietrza, mogą być atmosferyczne i wentylatorowe (nadmuchowe). W palnikach atmosferycznych powietrze potrzebne do spalania gazu jest zasysane wskutek różnicy ciśnień. Takie palniki stosuje się tylko w kotłach gazowych małej mocy. W palnikach wentylatorowych powietrze jest wdmuchiwane. Kotły olejowe wyposażone są w palniki, w których ciśnienie powietrza i oleju jest tak regulowane, że zapewnia mieszanie obu składników w proporcjach gwarantujących ograniczoną emisję szkodliwych związków.

 

Nowoczesne palniki mają zapłon elektroniczny – gaz zapala się od iskry w momencie włączania kotła.

 

Kocioł można również wyposażyć w palnik dwupaliwowy, ale ze względu na bardzo dużą moc (od 70 do 300 kW) nie są one stosowane w domach jednorodzinnych.

 

Otwarta czy zamknięta

 

W kotłach z otwartą komorą spalania powietrze potrzebne do procesu spalania pobierane jest z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, a spaliny wyprowadzane są kominem na zewnątrz. Natomiast w kotłach z zamkniętą komorą spalania poza budynek wyprowadzony jest przewód powietrzno-spalinowy, zbudowany z dwóch rur, umieszczonych centrycznie (jedna w drugiej). Rurą zewnętrzną powietrze wędruje do kotła, wewnętrzną – usuwane są spaliny. Dzięki temu urządzenie możemy zamontować w dowolnym pomieszczeniu, a nawet w szafce kuchennej. Chociaż koszt kotła z zamkniętą komorą spalania jest wyższy niż urządzenia o zbliżonej mocy z komorą otwartą, zaoszczędzamy na kominie. Nie musimy też wykonywać wentylacji nawiewno-wywiewnej, co jest konieczne w przypadku kotła z otwartą komorą spalania.

 

Gdy potrzeba ciepłej wody

 

Ciepła woda jest w domu potrzebna nie tylko do ogrzewania, ale także do zmywania czy kąpieli. Na potrzeby obu tych obiegów może pracować ten sam kocioł – przepływowy dwufunkcyjny. Jest on najbardziej ekonomicznym źródłem ciepła, pod warunkiem jednak, że zapotrzebowanie na wodę użytkową nie jest duże. Przy większej liczbie domowników korzystniejszy może się okazać kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody. Ciepłą wodę uzyskuje się z niego natychmiast, pod warunkiem, że zasobnik jest dość blisko punktów jej poboru. W przeciwnym razie będziemy musieli poczekać aż z rur spłynie zimna woda lub zamontować obieg cyrkulacyjny wspomagany pompą, czyli przewód, którym woda stale krąży między najdalej położonym kranem a kotłem i dzięki temu cały czas jest ciepła. Wyższy komfort zaopatrzenia w ciepłą wodę zapewniają kotły dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.; gdy ktoś w domu odkręci ciepłą wodę, początkowo jest ona dostarczana z zasobnika, a po jego opróżnieniu kocioł przygotowuje wodę w systemie przepływowym.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Kocioł na lata. Na gaz, olej, paliwa stałe czy prąd?
Pozostałe artykuły z tego numeru
NASTKA
Dom parterowy z użytkowym poddaszem, niepodpiwniczony, z wbudowanym garażem, przeznaczony dla 4−5−osobowej rodziny. Na parterze zaprojektowano obszerny pokój dzienny z jadalnią połączony z kuchnią oraz gabinet. Na poddaszu zaprojektowano trzy sypialnie, łazienkę i suszarnię. Istnieje wersja z częściowym podpiwniczeniem budynku (pod pomieszczeniami 1, 2, 5 i 7) – Nastka II....
NASTKA
Przejdź suchą nogą. Kostka brukowa.
Ułożenie rozety wymaga sporej wprawy (fot. IBF) Długie gwoździe skutecznie blokują przesuwanie się elementu obrzeżowego (fot. Eko-Bord) Zazwyczaj w ofercie danego modelu kostki są też elementy krawędziowe (fot. Semmelrock) Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kostką wyłożyć nawet uliczkę osiedlową – trzeba tylko dobrać odpowiednią grubość (fot. IBF) Dzięki pigmentom kostka może być barwiona na najróżniejsze kolory (fot. Semmelrock) Ścieżki o skomplikowanym przebiegu i wzorach...
Przejdź suchą nogą. Kostka brukowa.
Z drzwiami na straży
"Rozebrane" na części drzwi płytowe i płycinowe „Rozebrane na części drzwi płytowe i płycinowe Drzwi do łazienki muszą mieć otwory wentylacyjne (fot. Pol-Skone)Konstrukcja każdych drzwi jest taka sama, inne są tylko materiały, z których zostały wykonane. Wszystkie drzwi zewnętrzne muszą być mocniejsze od wewnętrznych. A wszystkie muszą dawać poczucie komfortu, niezależnie od tego, czy chodzi nam o estetykę,...
Z drzwiami na straży
Biegiem w górę i dół - schody
Dwa sposoby zwiększania szerokości stopnia Schody wspornikowe Schody dwuwspornikoweGdy chodzimy po schodach wydaje się, że to taka prosta konstrukcja. Nic bardziej mylnego, o czym przekonują się użytkownicy schodów źle wykonanych i o nietrafionej koncepcji. Warto poświęcić im nieco uwagi, bo przecież będą one potem nie tylko ważnym ciągiem komunikacyjnym, ale również istotnym elementem wystroju...
Biegiem w górę i dół - schody
Zobacz po czym chodzisz - podłogi
Suchy jastrych tworzą dwie warstwy płyt ułożonych „na mijankę” Wśród warstw podłogi najważniejszy jest podkład – to on odpowiada za jej wytrzymałość Ogromne znaczenie dla trwałości warstw podłogowych ma właściwa ich ochrona przed wilgocią – ważne jest zachowanie ciągłości izolacji w podłodze i ścianach Podkłady samopoziomujące trzeba przygotowywać i wylewać bardzo sprawnie (fot. Henkel)Podłoga to całkiem skomplikowana konstrukcja. Musi wytrzymać np. obciążenie meblami,...
Zobacz po czym chodzisz - podłogi
Dzielenie przestrzeni. Szcianki murowane i szkieletowe.
Ścianki działowe łączy się z nośnymi tzw. strzępiami Cienkie ścianki z cegieł kratówek osadza się w bruździe w ścianie nośnej i zbroi co trzecią warstwę Bloczki betonu komórkowego osadza się w metalowych profilach U (lub kątownikach)Najczęściej chcemy mieć przestronne pokoje i tak budujemy dom. Czasem jednak życie weryfikuje te plany – trzeba przestrzeń podzielić. Ale może być...
Dzielenie przestrzeni. Szcianki murowane i szkieletowe.
Z gustem i praktycznie. Ściany.
Ściana wykończona tynkiem gipsowym zasługuje na miano – przyjaznej (fot. Nowa Dolina Nidy) Układ tradycyjnego tynku trójwarstwowego Dzięki płytom gipsowo-kartonowym ściany będą równe, a przy okazji można zatuszować niewielkie nierówności podłoża (fot. Rigips)Wszystko, co wstawimy do wnętrza mieszkalnego, czy to dużych gabarytów, czy rozmiarów bibelotu, musi mieć swoją oprawę i tło. Zatem, niezwykle ważnym elementem będzie jakość...
Z gustem i praktycznie. Ściany.
Wykańczanie - kosztorys
Według założeń kosztorysu projektowego prace wykończeniowe powinny zamknąć się w kwocie ok. 78 000 zł. Koszty związane z wykańczaniem budynku znacznie trudniej wstępnie oszacować niż wydatki na etapie stanu surowego. Tu więcej zależy od oczekiwanego przez inwestora standardu, jakkolwiek bowiem ceny robocizny można w przybliżeniu przewidzieć, w zakresie cen materiałów wykończeniowych...
Wykańczanie - kosztorys
Wygodnie i pięknie - dylematy inwestora
Wykańczanie domu to etap, który wymaga od inwestora najwięcej zaangażowania. Jedni, zmęczeni „ciężarem” stanu surowego i plątaniną instalacji, narzekają. Inni cieszą się, że wreszcie mogą poszaleć: powybierać, poprzymierzać, słowem – podziałać twórczo. Wybór materiałów i technologii wykończeniowych jest obecnie olbrzymi. Inwencję warto jednak nieco okiełznać i wesprzeć fachową wiedzą, by...
Wygodnie i pięknie - dylematy inwestora
Musi być dobry ciąg. Kominy, kominki
W jednym kominie może być kilka kanałów Kanałami wentylacyjnymi (widocznymi z boku komina) w systemie grawitacyjnym zużyte powietrze usuwane jest na zewnątrz (fot. Schiedel) Wkłady stalowe najłatwiej jest montować w trakcie budowy kominaDobry i ładny kominek to dopiero połowa sukcesu. By działał sprawnie i cieszył swoimi walorami musi być wyposażony w odpowiednią instalację kominową. Tego samego będzie wymagała również większość kotłów. Kominy Popularnie...
Musi być dobry ciąg. Kominy, kominki
Centralny odkurzacz. Jednostka do wszystkiego.
Elementy instalacji prowadzonej w ścianach (fot. Husky) Centralnym odkurzaczem można „obsłużyć” cały dom z garażem włącznie (rys. wg Husky) Przed przystąpieniem do wykonywania instalacji dobrze jest zrobić plan, na którym zaznaczone będą gniazda – im mniej gniazd tym lepiejJeżeli nie lubimy odkurzać tradycyjnym sprzętem – bo męczące jest ciąganie za sobą urządzenia, które na dodatek...
Centralny odkurzacz. Jednostka do wszystkiego.
Dobre powietrze. Dobre samopoczucie.
Zasada działania wentylacji grawitacyjnej – chłodniejsze powietrze po ogrzaniu się w pomieszczeniu unosi się ku górze do kanału wentylacyjnego Czasami do wnętrza trzeba doprowadzić powietrze przez nawiewnik w ścianie (fot. Eureka) Wentylatory kanałowe (fot. Pol-Stowest)Tak już jest, że powietrze którym oddychamy w domu jest zanieczyszczone. Zawiera nie tylko dwutlenek węgla, ale również bakterie, pleśnie, drobiny kurzu, jest też nośnikiem wilgoci oraz zapachów. Organizm radzi sobie...
Dobre powietrze. Dobre samopoczucie.
Domowa sieć. Rury do wody i C.O.
Wkładka metalowa w rurze warstwowej ogranicza jej wydłużenia termiczne i przenikanie tlenu do wnętrza (fot. Hydro-Plast) Rury miedziane są sprzedawane w sztangach i zwojach; te drugie szczególnie nadają się do ogrzewania podłogowego (fot. Hutmen) Osłony (z lewej) chronią rurę przed uszkodzeniami mechanicznymi, zaś otuliny (z prawej) – przed stratami ciepła (fot. Wieland)Wewnątrz domu woda jest rozprowadzana przez instalacje ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania....
Domowa sieć. Rury do wody i C.O.
Skąd się bierze w domu woda?
Najlepiej jest zainstalować dwa wodomierze, jeden dla domu, a drugi dla ogrodu (fot. Metron) Studnia musi znajdować się minimum 15 m od szamba i 7,5 m od granicy działki Woda czerpana z pierwszej warstwy wodonośnej Woda czerpana z dużej głębokości przez pompę głębinową Filtry montuje się dla całej instalacji, ale też i punktowo dla konkretnego efektuInnego wyjścia nie ma – w domu musi być woda. Jeszcze nie wszystkie rejony mają dostatecznie bogatą sieć wodociągów, zatem trzeba będzie poradzić...
Skąd się bierze w domu woda?
Jak ogrzać dom? Ogrzewanie punktowe i płaszczyznowe
Żeliwne żeberka mogą mieć nowoczesny wygląd (fot. Klimosz) Grzejniki aluminiowe mają zazwyczaj płaską powierzchnię czołową (fot. Fondital Nova Florida) Grzejnik członowy może być zbudowany ze stalowych rurek (fot. Monkiewicz Poltherm) Członowe grzejniki aluminiowe często mają płytki konwekcyjne – widoczne u góry (fot. Eurotherm)Centralne ogrzewanie jest najskuteczniejszym sposobem na to, żeby w zimie było w domu ciepło. Ale rozwiązania techniczne już nie są takie oczywiste. Zależnie bowiem od...
Jak ogrzać dom? Ogrzewanie punktowe i płaszczyznowe
Kosztorys - Wydatki na instalacje
Według kosztorysu projektowego, razem z robocizną, wyniosą ok. 27 000 zł. Koszty, które poniesiemy na etapie "uzbrajania" domu w instalacje: grzewczą, wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną i elektryczną, są uzależnione od cen robocizny w naszej okolicy, rodzaju zastosowanych materiałów oraz stopnia skomplikowania i zaawansowania technologicznego poszczególnych systemów. Zwłaszcza ten ostatni wskaźnik może w istotny...
Kosztorys - Wydatki na instalacje
Media w domu - dylematy inwestora
Od momentu ukończenia stanu surowego do chwili, w której budynek zacznie żyć, mija zwykle co najmniej kilka miesięcy. Teraz czas na instalacje – prawdziwy krwioobieg domu. Na budowie co chwilę pojawiają się nowe ekipy specjalistów, a wraz z nimi – nowe dylematy. Coraz więcej ważnych, a nawet kluczowych decyzji musi...
Media w domu - dylematy inwestora
Salon na powietrzu. Budowa i wykończenie tarasu.
Budowa tarasu betonowego na gruncie Betonową powierzchnię tarasu można wykończyć barwnym preparatem (fot. Sika) Drewniany taras na legarach, wspartych na betonowych słupkachMniejszy lub większy taras z „widokiem” na ogród, to właściwie dla domu jednorodzinnego standard. Potrzeba takiej przestrzeni jest naturalna i oczywista – nikt nie lubi czuć się zamkniętym w czterech ścianach, a wyjście na zewnątrz to poczucie przestrzeni i możliwość odetchnięcia świeżym powietrzem. Szczególnie wiosną...
Salon na powietrzu. Budowa i wykończenie tarasu.
Dobre widoki - okna dla każdego
Najczęściej okna są szkone pakietem szyb zespolonych Za okna nietypowe trzeba dopłacić (fot. Okland, Domex Okna i Drzwi, Zakład Stolarski Jan Gebauer)Okna – w porównaniu do ścian – są kosztowne, wypuszczają też z naszego domu sporo ciepła. A jednak budynku bez ładnych dużych przeszkleń nikt nie kupi. Z prostego powodu – jego elewacje są szpetne, wnętrza ciemne...
Dobre widoki - okna dla każdego
Konstrukcje, pokrycia dachowe, rynny
Kształty dachówDach zamyka konstrukcyjnie pierwszy etap budowy domu – stan surowy. Zatknięcie wiechy to chwila symboliczna i zwykle dla inwestora wzruszająca. By po latach wspominać ją z sentymentem, warto zawczasu dobrze przemyśleć wybór konstrukcji i pokrycia. Dach bowiem pełni ważną rolę: chroni nas, wnętrze naszego domu, a także jego elementy...
Konstrukcje, pokrycia dachowe, rynny
Termoizolacja - Materiały i technologie
Na rynku dostępne są płyty styropianowe różnej grubości (fot. Styrobud) Elementy budynku wymagające izolacji cieplnej Polistyren ekstrudowany to materiał wytrzymały i nienasiąkliwy (fot. Austrotherm) Osnowa z folii aluminiowej na macie z wełny szklanej pełni funkcję paroizolacji (fot. Saint Gobain Isover Polska) Tak wygląda ślepy strop izolowany włóknami celulozy (fot. Ecoservice) Granulki keramzytu (fot. Grema Ekosystem) Spieczony granulat perlitowy (fot. Zakłady Górniczo-Metalowe Zębiec)Dom ciepły zimą, a chłodny latem jest marzeniem każdego...
Termoizolacja - Materiały i technologie
Konstrukcje stropowe
To nasz pierwszy „dach nad głową”. Jego znaczenie jest jednak nie tylko mentalne; strop jest istotnym elementem usztywniającym konstrukcję budynku. To prawdziwy atleta – wraz z żelbetowym wieńcem spina ze sobą ściany niższej kondygnacji, przenosi też potężne obciążenia od schodów, słupów wspierających więźbę dachową oraz ścian piętra lub poddasza. Do...
Konstrukcje stropowe
Ściany zewnętrzne
Ścianie dwuwarstwowej zadowalającą ciepłochronność zapewnia dokładnie położona izolacja (fot. Henkel) Bloczki z betonu komórkowego są lekkie i poręczne dzięki uchwytom bocznym (fot. Prefabet Kolbuszowa, Prefbet) Drążenia w pustakach ceramicznych zapewniają im dobre własności cieplne (fot. Leier, Cerabud, Wienerberger)Konieczność dokonania wyboru technologii i materiału na ściany naszego domu w pierwszej chwili może nas przyprawić o ból głowy. Na wiedzę czerpaną...
Ściany zewnętrzne
Baza pod nadbudowę. Solidny fundament.
Podział Polski na strefy głębokości przemarzania gruntu Pustaki szalunkowe po ułożeniu wypełnia się betonem (fot. Techbud) Szczegóły ułożenia izolacji przeciwwilociowej w ścianie fundamentowej zaprojektowanej z bloczków betonowych Szczegóły wykonania izolacji przeciwwilgociowej w trójwarstwowej ścianie fundamentowej Przekrój przez drenaż opaskowy Rury drenarskie w oplocie i bez (fot. Pipelife)Fundament jest elementem budynku, od którego zależy bardzo wiele. Pełni bowiem...
Baza pod nadbudowę. Solidny fundament.
Kosztorys - wybudowanie stanu surowego
Według kosztorysu projektowego kosztować będzie ok. 225 000 zł. Wznoszenie stanu surowego to etap prac, na którym z pewnością nie warto przesadnie i nieroztropnie oszczędzać. Powstaje wówczas konstrukcja nośna budynku, której zadaniem będzie sprostanie potężnym obciążeniom. Popełnione przy jej budowie błędy lubią się srogo mścić, a ich naprawa może okazać...
Kosztorys - wybudowanie stanu surowego
Od wykopu po dach - dylematy inwestora
Wyjeżdżamy na długie wakacje, a klucze do bramy naszej działki przekazujemy szefowi firmy budowlanej. Po powrocie on przekazuje nam klucze do… nowego domu. Wnętrze wykończone, ogród założony, a wokół czysto i pięknie – cóż za idylliczny sen. Taki scenariusz może się, oczywiście, zdarzyć (nawet u nas), jednak mało kogo stać...
Od wykopu po dach - dylematy inwestora
Od wykopu po dach - dylematy inwestora
Wyjeżdżamy na długie wakacje, a klucze do bramy naszej działki przekazujemy szefowi firmy budowlanej. Po powrocie on przekazuje nam klucze do… nowego domu. Wnętrze wykończone, ogród założony, a wokół czysto i pięknie – cóż za idylliczny sen. Taki scenariusz może się, oczywiście, zdarzyć (nawet u nas), jednak mało kogo stać...
Od wykopu po dach - dylematy inwestora
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz