Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018
Narzędzia ogrodowe

Każdy właściciel domu z ogrodem potrzebuje przynajmniej podstawowego zestawu sprzętów i narzędzi, które pomogą zadbać o estetykę posesji. Podpowiadamy, które na pewno warto kupić i jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze.

Narzędzia zawsze dobieramy do charakteru ogrodu. Jeśli mamy wokół domu tylko trawnik, warto skupić się na urządzeniach służących do jego pielęgnacji. Jeśli powierzchnie wokół budynku są wyłożone kostką brukową, zaopatrzmy się w myjkę ciśnieniową i zamiatarkę, które pomogą utrzymać je w czystości. Na pewno nie warto kupować żadnych akcesoriów na zapas, bo nie dość że wydamy na nie pieniądze, to jeszcze będziemy musieli znaleźć miejsce do ich przechowywania. Oczywiście jest kilka narzędzi absolutnie niezbędnych, które przydadzą się w każdym domu, jak szpadel, grabie, łopata do śniegu (można wykorzystać ją także do ładowania liści), taczka czy drabina. Nad kupnem innych warto się dwa razy zastanowić.

SIEWNIKI, KOSIARKI, PODKASZARKI

Prawie przy każdym wolno stojącym domu jest mniejszy lub większy trawnik. Wiosna to czas, w którym należy o niego szczególnie zadbać. Po wygrabieniu pozostałości roślinnych, sfilcowanej trawy, starych liści, gałązek i mchu za pomocą metalowych grabi z gęstymi, sztywnymi zębami, powinniśmy zasilić trawnik nawozem. Aby granulat został równomiernie rozprowadzony warto zaopatrzyć się w specjalny rozsiewacz. Może on być ręczny (do takiego urządzenie mieści się około 3 kg nawozu) lub pchany na kołach. Te pierwsze można kupić już za 30 zł, jednak warto zwrócić uwagę na ich wykonanie, bo najtańsze urządzenia są mało wygodne w użyciu i zwykle szybko się psują.

Rozsiewacze na kołach kosztują przeważnie od 100 do 300 zł. W ich przypadku najważniejszymi parametrami są pojemność - wynosząca najczęściej do 20 l oraz szerokość rozsiewu (do 55 cm). Najbardziej zaawansowane modele wyposażone są w regulację dozowania i można stosować je również do siania oraz posypywania zimą chodników wokół domu solą czy piaskiem. Po wiosennym nawożeniu trawnika kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jego koszenie.

Tomasz Wojciuk
fot. Yato

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny