Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018

Termomodernizacja

Termomodernizację należy rozumieć jako kompleksowe działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej przez budynek. Może polegać na wykonaniu: ocieplenia wszystkich przegród zewnętrznych budynku, wymianie okien, unowocześnieniu systemu grzewczego i wentylacyjnego, ograniczeniu zużycia ciepła na przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Prac związanych z termomodernizacją nie można wykonać w dowolnej kolejności. Przykładowo, najpierw wymieniając kocioł, a potem modernizując przegrody zewnętrzne spowodujemy, że kocioł okaże się przewymiarowany i będzie działał z mniejszą sprawnością. Z kolei wykonując ocieplenie o małej grubości zablokujemy sobie możliwość głębokiej termomodernizacji, prowadzącej nawet do standardu domu pasywnego.

Czy w takim razie możliwe jest termomodernizacja do poziomu domu energooszczędnego, czyli o rocznym zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie do 50 kWh/m2? Ewentualnie do wymagań jakie będą stawiane przed nowymi budynkami od 2021 roku (70 kWh/m2).

Niestety, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z technicznego punktu widzenia większość budynków da się zmodernizować do poziomu WT 2021, ale nie zawsze jest to uzasadnione ekonomicznie, albo niemożliwe z powodu uregulowań prawnych - jak to się ma w przypadku budynków zabytkowych. Które budynki i jak modernizować dowiemy się zlecając wykonanie dokumentu o nazwie audyt energetyczny.

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny to opracowanie techniczno- ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji oraz wielkości oszczędności energii. Audytor, czyli osoba, wykonująca audyt energetyczny, szczegółowo analizuje wytwarzanie, dystrybucję i wykorzystanie energii w budynku, sposób działania źródeł energii, ich stan i wiek, rozpatruje konieczność ich wymiany lub modernizacji. Audytor bada również stan techniczny budynku pod kątem możliwości i trwałości modernizacji.

dr Arkadiusz Węglarz
fot. Styropmin - Dobre Styropiany

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!