Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018
Termomodernizacja

Termomodernizację należy rozumieć jako kompleksowe działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej przez budynek. Może polegać na wykonaniu: ocieplenia wszystkich przegród zewnętrznych budynku, wymianie okien, unowocześnieniu systemu grzewczego i wentylacyjnego, ograniczeniu zużycia ciepła na przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Prac związanych z termomodernizacją nie można wykonać w dowolnej kolejności. Przykładowo, najpierw wymieniając kocioł, a potem modernizując przegrody zewnętrzne spowodujemy, że kocioł okaże się przewymiarowany i będzie działał z mniejszą sprawnością. Z kolei wykonując ocieplenie o małej grubości zablokujemy sobie możliwość głębokiej termomodernizacji, prowadzącej nawet do standardu domu pasywnego.

Czy w takim razie możliwe jest termomodernizacja do poziomu domu energooszczędnego, czyli o rocznym zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie do 50 kWh/m2? Ewentualnie do wymagań jakie będą stawiane przed nowymi budynkami od 2021 roku (70 kWh/m2).

Niestety, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z technicznego punktu widzenia większość budynków da się zmodernizować do poziomu WT 2021, ale nie zawsze jest to uzasadnione ekonomicznie, albo niemożliwe z powodu uregulowań prawnych - jak to się ma w przypadku budynków zabytkowych. Które budynki i jak modernizować dowiemy się zlecając wykonanie dokumentu o nazwie audyt energetyczny.

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny to opracowanie techniczno- ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji oraz wielkości oszczędności energii. Audytor, czyli osoba, wykonująca audyt energetyczny, szczegółowo analizuje wytwarzanie, dystrybucję i wykorzystanie energii w budynku, sposób działania źródeł energii, ich stan i wiek, rozpatruje konieczność ich wymiany lub modernizacji. Audytor bada również stan techniczny budynku pod kątem możliwości i trwałości modernizacji.

dr Arkadiusz Węglarz
fot. Styropmin - Dobre Styropiany

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny