Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018
Z inteligentną automatyką

Kasia i Kuba postawili swój dom na rodzinnej ziemi. Budynek ma trzy piętra i klasyczną ponadczasową bryłę, w środku natomiast - nowoczesne instalacje i urządzenia spięte automatyką.

Para miała łatwiejszy start w drodze do własnego domu, bo dysponowała działką, którą Kasia dostała od babci. Po rocznym epizodzie mieszkania w miejskim bloku (tyle trwała budowa) sprowadziła się w okolicę, w której właścicielka żyła od dzieciństwa. Kasi bardzo odpowiadało pozostanie w znajomej okolicy, co nie oznacza, że nie szukała z mężem najlepiej położonego terenu.

PRZY STAWIE

Mając wybór między zlokalizowaną tuż przy ruchliwej drodze asfaltowej parcelą a oddaloną od tej pierwszej o 400 m, para wolała tę zaciszniejszą. Doceniła panujący tu spokój oraz sąsiedztwo zbiornika wodnego, otoczonego bujną zielenią (miała na względzie przyszły rodzinny wypoczynek w ogrodzie i ładne widoki).

- Bliskość stawu absolutnie przeważyła szalę na korzyć tej działki - opowiada Kasia. - Woda oznacza przyjazny mikroklimat, a naturalne zarośla z wierzbami w roli głównej – piękny widok. Mieszkają w nich ptaki i żaby, więc lubimy wiosną i latem usiąść wieczorem na przednim balkonie, patrzeć na zieleń i słuchać odgłosów natury. Wybrana parcela ma lepszy układ odnośnie stron świata. Pozwolił nam na skierowanie głównej strefy wypoczynkowej za domem na południowy zachód. Zażywamy słońca do wieczora!

Było to dla mnie ważne, bo wcześniej mieszkałam na terenie zacienionym przez starodrzew. Nasza jest nasłoneczniona i na początku musiałam się do tego przyzwyczaić, podobnie jak do wiatrów, pędzących przez pola. Wiatry są niekiedy tak silne, że ugięły posadzony przez nas żywopłot - rośnie ukośnie! Na szczęście, roślinne parawany już chronią nas od nadmiernego przewiewu. Co do wielkości działki - nie chcieliśmy mieć zbyt dużej ze względu na pielęgnację ogrodu. Z rozmiarem wstrzeliliśmy się w punkt. Początkowo brakowało kanalizacji, ale kilka lat temu zbudowano sieć zbiorczą i obecnie korzystamy już z całego zestawu mediów.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny