Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018
Centralne odkurzanie

W domach pojawia się coraz więcej instalacji, podnoszących komfort życia. Jedną z nich jest odkurzacz centralny, do niedawna stosowany głównie w budynkach biurowych i hotelach. Zalety sprzątania bez kurzu i hałasu zjednują mu zwolenników także wśród właścicieli domów jednorodzinnych.

Sprzątania nie da się uniknąć. Gdy już się z tym pogodzimy, dostrzeżemy, że odkurzanie jest lepsze od zamiatania, bo kurz (a przynajmniej jego część) zostaje w worku, a nie unosi się do góry, by po chwili opaść w innym miejscu. Dlatego nie dziwi kariera wymyślonego przeszło sto lat temu odkurzacza. To urządzenie, niegdyś luksusowe, dziś można kupić już za nieco ponad 100 zł i z pewnością znajdziemy je w każdym polskim domu.

Klasyczny odkurzacz to korpus na kółkach, z elektrycznym silnikiem napędzającym wentylator (turbinę), który zasysa śmieci do worka z papieru lub tkaniny. Brudy zbiera się rurą, połączoną z korpusem giętkim wężem. Sprzęt jest na ogół dość głośny (50-90 dB), a wraz z zapełnianiem się worka, spada moc ssania.

Współcześnie nawet proste odkurzacze mogą być wyposażone w zatrzymujące 99% zanieczyszczeń filtry HEPA (wyłapują nie tylko kurz, także pyłki, alergeny, bakterie). W powietrzu wyrzucanym do mieszkania przez starsze urządzenia zostają jednak drobiny kurzu - stąd charakterystyczny zapach po sprzątaniu i problem dla coraz liczniejszej grupy alergików. Do wad klasycznych odkurzaczy zaliczyć można również hałas i konieczność przenoszenia ich między pomieszczeniami i kondygnacjami. Odkurzacze centralne tych mankamentów nie mają.

Janusz Werner
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny