Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018
39 modeli klimatyzatorów

Klimatyzacja nie jest już luksusem, który można spotkać wyłącznie w biurach, hotelach czy centrach handlowych. Obecnie także wielu właścicieli domów decyduje się na zamontowanie urządzenia, które umożliwia utrzymywanie w pomieszczeniach pożądanej temperatury.

Według szacunków analityków z firmy Open Finance już ponad 150 tys. domów i mieszkań w Polsce wyposażonych jest w klimatyzację. Co ciekawe, blisko 2/3 z tych urządzeń znalazła nabywców w ostatnich 3-4 latach. Można więc mówić o boomie na klimatyzatory.

Przyczyn tej popularności należy upatrywać w tym, że urządzenia chłodzące - dzięki przystępnym cenom - stały się ostatnio towarem powszechnie dostępnym. Zmienia się też architektura budynków - wiele nowoczesnych domów ma duże przeszklenia, często od południowej strony, gdzie słońce mocno daje się we znaki. Swoje zrobiła też pogoda - fale upałów w naszym kraju zdarzają się coraz częściej. Tymczasem domowa wentylacja, nawet sprawnie działająca, nie zapewni chłodnego powietrza w upalne dni. Nieodzowny staje się klimatyzator, który poza chłodzeniem może mieć też wiele innych przydatnych funkcji.

ZASADA DZIAŁANIA

Klimatyzator działa na podobnej zasadzie jak lodówka. Odpowiednikiem zamrażalnika jest parownik, w którym następuje chłodzenie otaczającego powietrza. Ciepło, pobrane przez czynnik chłodniczy (tradycyjnie nazywany freonem), transportowane jest do skraplacza i usuwane na zewnątrz. Obieg funkcjonuje dzięki sprężarce, która jest zasilana prądem. Niezbędnym elementem urządzenia są też wentylatory, które zwiększają przepływ powietrza wokół parownika i skraplacza.

Norbert Skupiński
fot. Zymetric

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny