Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018
39 modeli klimatyzatorów

Klimatyzacja nie jest już luksusem, który można spotkać wyłącznie w biurach, hotelach czy centrach handlowych. Obecnie także wielu właścicieli domów decyduje się na zamontowanie urządzenia, które umożliwia utrzymywanie w pomieszczeniach pożądanej temperatury.

Według szacunków analityków z firmy Open Finance już ponad 150 tys. domów i mieszkań w Polsce wyposażonych jest w klimatyzację. Co ciekawe, blisko 2/3 z tych urządzeń znalazła nabywców w ostatnich 3-4 latach. Można więc mówić o boomie na klimatyzatory.

Przyczyn tej popularności należy upatrywać w tym, że urządzenia chłodzące - dzięki przystępnym cenom - stały się ostatnio towarem powszechnie dostępnym. Zmienia się też architektura budynków - wiele nowoczesnych domów ma duże przeszklenia, często od południowej strony, gdzie słońce mocno daje się we znaki. Swoje zrobiła też pogoda - fale upałów w naszym kraju zdarzają się coraz częściej. Tymczasem domowa wentylacja, nawet sprawnie działająca, nie zapewni chłodnego powietrza w upalne dni. Nieodzowny staje się klimatyzator, który poza chłodzeniem może mieć też wiele innych przydatnych funkcji.

ZASADA DZIAŁANIA

Klimatyzator działa na podobnej zasadzie jak lodówka. Odpowiednikiem zamrażalnika jest parownik, w którym następuje chłodzenie otaczającego powietrza. Ciepło, pobrane przez czynnik chłodniczy (tradycyjnie nazywany freonem), transportowane jest do skraplacza i usuwane na zewnątrz. Obieg funkcjonuje dzięki sprężarce, która jest zasilana prądem. Niezbędnym elementem urządzenia są też wentylatory, które zwiększają przepływ powietrza wokół parownika i skraplacza.

Norbert Skupiński
fot. Zymetric

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny