Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018
Ogrzewanie domu

Sposób ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, które musimy podjąć przy budowie domu. Rodzaj paliwa w największym stopniu wpłynie na przyszłe koszty eksploatacyjne oraz wygodę obsługi całej instalacji. Równocześnie musimy się zastanowić czy chcemy mieć grzejniki, podłogówkę, czy może jeszcze inny system?

Na instalację grzewczą trzeba patrzeć jak na pewną całość złożoną ze źródła ciepła, grzejników i/lub ogrzewania płaszczyznowego, osprzętu, elementów sterujących itd. Rynkowa oferta jest przy tym tak bogata, że można zbudować niemal wszystko, nawet najbardziej nietypowy wariant. Dlatego przede wszystkim musimy wiedzieć co chcemy osiągnąć. A równocześnie praktyka dowodzi, że lepiej nie komplikować ogrzewania ponad miarę.

CZEGO NIE MOŻEMY?

Nie wszędzie da się zastosować każdy rodzaj ogrzewania. I mogą nas ograniczać czynniki, których nijak nie pokonamy. Najlepszy przykład to dostęp do sieci gazowej. Albo jest, albo na jego brak nic nie poradzimy. A według statystyk dostęp do gazu "z rury" ma mniej niż 20% Polaków mieszkających poza ośrodkami miejskimi. Możemy co najwyżej szukać alternatywy w postaci gazu z przydomowego zbiornika (dzierżawionego lub kupionego na własność). Wszystko będzie działać właściwie tak samo, nawet kocioł może być identyczny, ale koszty będą już zupełnie inne.

Nie mniejsze znaczenie mają ograniczenia wynikające z prawa miejscowego, przyjętego przez władze samorządowe. Mogą to być zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (ew. decyzji o warunkach zabudowy), a ostatnio również antysmogowych uchwał sejmików wojewódzkich. Najczęściej spotyka się zakaz stosowania paliw stałych, czyli węgla, drewna i peletów. A są one przecież najpopularniejsze. Dlatego najlepiej, jeżeli tego rodzaju regulacje sprawdzimy jeszcze przed zakupem działki, a potem pamiętamy o nich, szukając projektu lub tworząc go z architektem.

Jarosław Antkiewicz
fot. Galmet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny