Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018
50 kotłów 5 klasy

Już niedługo, bo z końcem czerwca 2018 r., z rynku będą musiały zniknąć kotły na paliwa stałe o klasie emisji niższej niż 5. To prawdziwa rewolucja, bo do tej pory nie było w ogóle obowiązku badania kotłów pod tym względem. Co i za ile kupimy, gdy nowe przepisy zaczną obowiązywać?

Do niedawna nie było w zasadzie żadnych wymogów odnośnie czystości spalania w kotłach na węgiel, drewno i inne paliwa stałe. Niektóre kotły miały wprawdzie rozmaite certyfikaty, ale zbadanie kotła było dobrowolne. A że taka procedura kosztuje, większość dostępnych na rynku urządzeń takich badań nie miała. Nie znaczy to, oczywiście, że wszystkie były fatalnej jakości kopciuchami zatruwającymi otoczenie. Takich faktycznie nie brakowało, ale inne nie miały po prostu odpowiednich "papierów". Sytuacja zmieniła się diametralnie jesienią 2017 r.

MINISTERIALNA REWOLUCJA

1 października 2017 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Zgodnie z nim, nie wolno już wprowadzać do obrotu kotłów o klasie czystości emisji niższej niż 5. Wymagania określa norma PN-EN 303-5:2012. Urządzenia niższych klas nie znikły na razie z rynku, bo pozostawiono pewną furtkę.

Do końca czerwca 2018 r. można jeszcze sprzedawać te wyprodukowane przed wejściem rozporządzenia w życie. Z założenia to sposób na wyprzedanie zapasów magazynowych. Rozporządzenie nie zobowiązuje do zastępowania już zainstalowanych kotłów nowymi, 5 klasy. Ponadto firmom nikt nie zabronił produkować kotłów niższych klas, jednak nie mogą ich sprzedać w Polsce. Za to mogą je wyeksportować do krajów, gdzie przepisy nie są tak restrykcyjne.

Jarosław Antkiewicz
fot. Viessmann

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny