Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018
Panele podłogowe

Panele podłogowe odbierają rynek posadzkom z litego drewna. Dlaczego tak się dzieje? Bo są od nich tańsze, łatwe w montażu, a podłoga jest gotowa do użycia od razu po ułożeniu. Niestety, panele mają też wady: chodzeniu po nich towarzyszy charakterystyczny głuchy odgłos, laminowane są sztuczne, nie da się ich odnowić. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze, żeby być zadowolonym z zakupu tego produktu.

W tym artykule omówimy dwa rodzaje materiałów posadzkowych opisywanych jako panele podłogowe - panele laminowane i panele drewniane. To wyroby o stosunkowo krótkiej historii. Posadzki laminowane pojawiły się na rynku jakieś 40 lat temu, system łączenia paneli bez użycia kleju (na tzw. klik) ma nieco ponad 20 lat.

Wielka kariera paneli laminowanych wynika z dwóch podstawowych przyczyn. Po pierwsze, wykonana z nich posadzka dobrze imituje drewnianą, a jest od niej wyraźnie tańsza. Po drugie, układa się ją szybko i łatwo - nie ma potrzeby zatrudniania fachowców, większość inwestorów poradzi sobie z tym zadaniem. Co więcej, taka podłoga jest gotowa do użycia zaraz po ułożeniu - niczego nie trzeba cyklinować, lakierować, czy wykańczać w jakikolwiek inny sposób. Co zwiększa różnicę w cenie między nią i posadzką z litego drewna, bo nie ma wydatków na lakier i robociznę.

Panele drewniane to odpowiedź producentów podłóg z drewna na wyzwanie, jakim stały się dla nich wyroby laminowane. Mają te zalety laminowanych odpowiedników, których nie ma klasyczny parkiet. Można je zatem układać na klik, bez użycia kleju i nie trzeba wykańczać. Są też tańsze od podłogi z litego drewna, bo mają warstwową budowę (tak jak panele laminowane) - drogi materiał stanowi tylko wierzchnią warstwę, pozostałe są z tańszego drewna gorszego gatunku.

Janusz Werner
fot. J.Werner

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny